Sezoni Beach - strategji mbrojtje


Në rreth 50 vjet banorët e vendeve të industrializuara, pa e ditur atë, filloi të paparë në eksperiment shkallë. Më parë lëkurë tanned u konsiderua si një shenjë e zonjë të ulët dhe për këtë arsye vыsokorodnыe përpjekur për të mbrojtur lëkurën nga dielli, tani tan u bë një simbol i shëndetit dhe provat e jeteses aktive. Prandaj, të rinjtë që duan të jenë në lartësinë e tendencat e modës, filluan të shpenzojnë orë të gjata në plazh, duke kërkuar për të siguruar zhveshur.


Në disa çokollatë dhe bronzi tan u shfaq shpejt, të tjerët duhej të vuante nga djegien nga dielli dhe prisni deri sa lëkura e tyre përshtatet në diell dhe të fillojnë të bëjnë të paktën disa pigment. Edhe pse paraqitja e thjeshtë e skuqje dhe blisters dhimbshme, si rezultat i rrezatimit diellor intensiv mund të lajmërojnë mjekët nuk ndodhi. Në të kundërtën, promovohen kudo "shëndetshme tan", dhe postera ngjyra kontrast trupmadh kafe, duke luajtur topin në plazh ose të shkurtuar nëpër kupën blu e ski uji, blednokozhym zamorыsham, prosyzhyvayuschym ditë të tëra në shtëpi. Të veçantë për rrezitje prosperiteti kulti arritur në vitet '60 me një dorë të lehta amerikane "Baby Boomers» (Baby Boomers) - i ashtuquajturi brezi i njerëzve të lindur gjatë rritje pasluftës (boom) pjellorisë.

Vitet kaluan, dhe koha kur Boomers fëmija nuk janë më të rinj. Ajo ishte atëherë, dhe ishte e qartë se këta njerëz të gabuar. Së pari, mjekët të shqetësuar për faktin se në mesin e Baby Boomers incidencës së melanoma dhe malignancies tjera të lëkurës ishte dukshëm më e lartë se në gjeneratën e mëparshme, e cila ende nuk ka obnazhalos aq i pathyeshëm. Dhe më të shpeshta tumoreve malinje të lëkurës zbuluar në ata që në rininë e tij admiruar mbi plazh dhe cirk. Së dyti, mjekët vënë re se plakjes baby boomers ka karakteristikat e veta. Në zonat e ekspozuar ndaj rrezatimit të fortë diellor, lëkura dukej shumë më i vjetër se sa ato vende që janë të mbrojtura zakonisht nga dielli (p.sh., bark të ulët, kofshët e brendshme, etj). Për më tepër, studimet kanë treguar se mikrostrukturës lëkurës ndryshon në mënyrë të konsiderueshme në varësi se ku mostra është marrë, ajo është lëkurë e moshës, lëkura "moshës", por sigurt vendin e parakohshme, ose lëkura e njerëzve të cilët shmangur diellin për jetën. Shenjat e plakjes së parakohshme të lëkurës gjenden edhe gra në Lindje, e vënë jashtë velin (të cilin më parë e mbrojtur fytyrat e tyre nga rrezet e diellit të dëmshme), e bardhë-skinned Australianët (lëvizur këtu nga vendet me klimë të butë), emigrantët izraelitë. Kështu, u bë e qartë se plakja e parakohshme e lëkurës është i lidhur ngushtë me rrezatim të gjatë diellor. Prandaj, ai u bë i njohur si photoaging.


Photoaging - një ndryshim të lëkurës që ndodhin për shkak të qelizave kronike dëmit dhe substancave ndërqelizor e lëkurës së rrezatimit UV, komponenti kryesor i diellit që është pikërisht përgjegjës për paraqitjen e djegien nga dielli. Shenja histologjike e photoaging është dermis degradimin e kolagjenit (e cila zvogëlon elasticitetin e lëkurës), hyperkeratosis (trashje e corneum shtrese) të lëkurës paraqitja e grupimeve të elastin anormale (elastosis), spote pigment, zgjerimin e enëve të gjakut sipërfaqen e lëkurës (telangiektazisë). Duke folur nga shenjat e jashtme të photoaging, ajo - reduktimin e elasticitetit të lëkurës, coarsening rrudhat e saj (të cilat zonat e ekspozuar më intensivisht të lëkurës mund të marrë formën e grooves thellë), formimin e spote moshës, venat merimangë. Interesante, ndryshe plakjes normale (i quajtur nganjëherë hronostarenyem, dmth plakjes shkaktuar nga kohë), për të trajtuar photoaging. Për të trajtuar photoaging përdorur peels thellë dhe të mesme dhe retinoids.

Nëse photoaging pjesë mund të hiqet, ndryshime të tjera të lëkurës, duke përfshirë edhe ato që japin rritje të tumoreve, kurë nuk është aq e lehtë, dhe pasojat e tyre mund të jenë mjaft serioze. E pra, eksperimentet kanë kaluar, Baby Boomers, vështirë testuar efektin e rrezatimit UV, tregoi qartë se çokollatë apo bronzi lëkurë të bardhë-skinned evropianët e parë të bëjë një "të shëndetshme", nr. Edhe pse ende të mbushura plazh pushuesve, djegien nga dielli etur, njerëzit janë gjithnjë duke marrë në kavanoza plazh dhe tuba të sunscreen dhe kremra. Gradualisht qëndrimi ndaj diellit kulturës depërton më thellë në vetëdijen e njerëzve, dhe shumë gra të bëhet zakon përdorimi sunscreen jo vetëm në plazh, por edhe në jetën e përditshme. Prandaj, industria kozmetike është iniciuar prodhimin e të gjitha variacioneve të reja dhe të reja të sunscreen - krem, xhel, kremra, kozmetikë, shampoos, llak, etj Etj .. Etj .. N. Kjo është veçanërisht e dukshme në dyqane perëndimore që shumë qartë ndjekin stinëve - raftet Pranvera vetëm duke shpërthyer me kavanoza ngjyra me imazhin e diellit dhe duke luajtur në fëmijët plazh.

Konsideroni këtë shkëlqimin sytë e blerësit. Imagjinoni se ne nuk kemi nevojë për të bindur për të përdorur sunscreen, siç e kemi kuptuar tashmë se ata, si forca të blinduara të trupit, duke mbrojtur lëkurën tonë nga lumë i vazhdueshëm i fotone fluturuese atë çdo rrezet e diellit. Pyetje - çfarë për të zgjedhur?
Së pari, shikoni në etiketë. Përkundrazi, mbishkrimet mbi të janë në gjuhën angleze, që nuk duhet të na trembë. Në sunscreens të mirësjelljes duhet të jetë informacionin e mëposhtëm:Mbrojtja Spektri


UVB (UVB) - një dobësim i rrezeve UV-B që shkaktojnë djegien nga dielli, si dhe djegie të lëkurës.
UVA, UVB (spektër të gjerë) - do të thotë jo vetëm që mbron lëkurën nga rrezet UV-B, por edhe në rrezatim ultravjollcë (UV butë-A). UVA nuk shkakton djegien nga dielli, por mund të depërtojnë në lëkurë më thellë se rrezatimi UVB.


Ose SPF faktor mbrojtje (Shifrat 5-100 dhe nganjëherë më të larta)


Kjo shifër është llogaritur si raport i kohës para lëkurës së parë të kuqe, të mbrojtur nga një sunscreen para kohës së paraqitjes së parë të skuqje të lëkurës që nuk është i mbrojtur (me të njëjtën intensitet ekspozimit). Me fjalë të tjera, faktori mbrojtja tregon se si sunscreen rrit ekspozimin e lejueshme të diellit. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se në qoftë se etiketa është numri 10, atëherë kjo do të thotë që ju mund të bëj banja dielli 10 herë më shumë se zakonisht. Fakti që kjo shifër është kryesisht i kushtëzuar, që nga koha e paraqitjes së skuqje të lëkurës (eritemë) për të gjithë njerëz të ndryshëm, dhe, përveç kësaj, shkalla e mbrojtjes varet nga cila shtresë depozituar ilaç shpejt lan se si holluar dhe pastaj t . d. Prandaj, faktori i jep vetëm një pikë referimi për vlerësimin e shkallës së mbrojtjes, por nuk garanton atë 100%.

Mbrojtja faktorë në sunscreens moderne mund të arrijë deri në 100% dhe më lart. Faktori më i madh mbrojtja zakonisht arrihet një përqendrim më të lartë të filtra UV - komponimet përgjegjëse për dobësimin rrezet UV. Pra, pikërisht si filtra UV janë një shkak i zakonshëm i reaksioneve alergjike kur duke përdorur sunscreen, më mirë të mos për të ndjekur shkallën më të lartë të mbrojtjes, dhe për të zgjedhur në mes të faktorit të mbrojtjes prej 5 deri 30. Në fakt, pas 30 asgjë në thelb nuk ka ndryshuar - jo aq e rëndësishme ose një mjet për të rritur kohë për ndodhjen e djegien nga dielli në 30 apo 50 herë, akoma askush nuk shpenzon shumë kohë në plazh.

Ndonjëherë jar është shkruar sunblock, që do të thotë që do të thotë plotësisht mbyllet qasje të rrezeve UV në lëkurë. Me një mjet i tillë nuk është zahorysh, kështu sunblock zakonisht zgjedhin ata që rrezet UV të bëjë asgjë kundërindikuar.


I papërshkueshëm nga uji


Mbishkrimi tregon se automjeti nuk është larë me ujë, që është e përkryer për plazh. Kjo do të thotë që ju nuk mund të zgjidhni kujdesin ditor, si ajo formon një film dendur në lëkurë.


PABA pa


Kjo do të thotë se në mesin e UV filtër nuk-me avull acid amynobenzoynoy, e cila filtra të tjera UV shkaktojnë alergji më shpesh se. Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se alergji dhe acarim të lëkurës mund të shkaktojë jo vetëm PABA, kështu që ky mbishkrim nuk garanton agjentët e sigurisë për të lëkurës. Është shumë më e sigurt për të zgjedhur mjetet etiketuar testuar dermatologjikisht, ose hypoallergenic.Lista e filtra UV.


Shpesh filtra UV janë renditur veçmas nga përbërësit e tjerë, si përbërës aktivë. Në sunscreens moderne rrallë një filtër UV, ata janë zakonisht të paktën tre, nëse jo më shumë. Kjo shpjegohet nga nevoja për të siguruar një gamë të gjerë të mbrojtjes me një efikasitet mjaft të lartë në përqendrim minimale prej filtra UV. Që filtra UV shpesh shkaktojnë alergji dhe acarim të lëkurës, zgjidhni kombinimin e dëshiruar e UV filtrat në masë të madhe përcakton suksesin komercial të drogës. Në filtra UV për të përqëndrohet jo vetëm, sepse të njëjtat substanca mund të kenë emra të ndryshëm në varësi të prodhuesit. Të gjitha filtrat UV janë të ndarë në filtra organike të cilat thithin një pjesë të rrezatimit, dhe substancave pengesë ose filtra fizike të cilat reflektojnë dhe rrezatimit shpërndaj.Filtra organike përfshijnë:


Materiale sintetike
UVB - cinnamates, benzophenones, benzoik, salicilates, benximidazolsulfonates fenil, derivatet kamfor (p.sh., Metil benzydene kamfor) dhe UVA tjera - dibenzolmethanes, benzophenones dhe të tjerët.
Filtra UV natyrore
Ekstraktet e kamomil, aloe, acid kafeje, gjalpë Shi (Shi), melaninës dhe disa substancave të tjera. Efektiviteti i filtër UV natyrore është më e ulët sesa sintetike, sepse ata janë administruar në një formulim si adjuvants për të rritur suksesin komercial të produktit (konsumatorët si kozmetikës natyrore).

Filtra fizike përfshijnë micronized grimca të pazgjidhshëm të tilla si dioksid titaniumi (TiO2), ose zink. Ato administrohen zakonisht në kozmetikë për sunscreen për të dhënë atë pronat. Filtra UV fizike nuk shkaktojnë alergji dhe nuk irritojë lëkurën, por një pjesë e sunscreens ata mund të pikturoj atë të bardhë. Për filtra UV fizike për t'u parë në lëkurë, grimcat e dioksid titaniumi ose zinkut janë duke u përpjekur për të bërë më të vogla. Megjithatë, ekziston një kufi - grimca shumë të bukura e titan dioksidit photocatalyst mund të luajë një rol, dmth substancë që rrit efektin e dëmshme të rrezatimit UV.

Sunscreens të prodhuara tradicionalisht në formën e krem, por kohët e fundit janë bërë gjithnjë e më popullore kremra dhe sprays që janë të lehtë për të vënë në lëkurë dhe të shpërndajë atë në. Prodhuesit kanë dalë me risitë interesante sunscreens për fëmijët. Kjo llak që kthen lëkurës një ngjyrë cirk. Pasi ngjyra e lëkurës fillon të zbehet ose të bëhet sunscreen parregullt shtresë për të rinovuar. Kjo i lejon prindërit për të siguruar se fëmija i tyre është i mbrojtur në mënyrë të sigurtë nga dielli në plazh dhe të mos shqetësohen për shëndetin e tij.

Për të rritur efektivitetin e mbrojtjes kundër efekteve të dëmshme të rrezatimit UV në sunscreens shtuar antioksidantë (vitaminë E shpesh), polysaccharides (beta-glucan, xhel Aloe, chitosan). Efektshmëria e sunscreens varet përbërjen e bazës së, e cila është tretur filtër UV. Baza është zgjedhur në mënyrë që filtra UV janë shpërndarë në mënyrë të barabartë në të gjithë vëllimin e drogës, dhe kjo do të thotë lehtësisht dhe në mënyrë të barabartë të shpërndara në lëkurë (në rastin e fondeve vodoustoychyvыh të lidhura edhe me shtresa me brirë). Përveç kësaj, baza nuk duhet të përmbajnë substanca që janë të oksidohet lehtë nga dielli (p.sh., vajra unsaturated). Duke krijuar kështu një sunscreen të mirë dhe të sigurt - detyrë nuk është e lehtë, dhe kështu që vetëm nga kompanitë e mëdha me bazë të mirë shkencore, teknike dhe të burimeve.

Kur zgjedh një sunscreen duhet së pari të përcaktojë objektivat e saj. Në qoftë se një mjet për mbrojtjen e përditshme, ajo është e mirë për të zgjedhur një krem ​​dite dhe pluhur kompakt (ose pluhur krem) me filtra UV mirë. Nëse një plazh të zgjedhur, pastaj përsëri - për të cilin plazh. Nëse plazh në periferi, ku rrezet e diellit nuk është shumë intensive, nuk ka kuptim për të zgjedhur një faktor i madh për mbrojtjen, thjesht zgjidhni faktor 5-10. . Për plazh në Detin e Zi, Turqia, Egjipti, Qipro dhe kështu me radhë D. Ka shumë faktorë për të zgjedhur - 15 deri 30 (natyrisht, edhe me sunscreen nuk është e nevojshme për të shpenzuar orë shtrirë në plazh).

Është e rëndësishme që sunscreen ka qenë spektrin e gjerë (UVA, UVB), pasi që, sipas mjekëve, për photoaging dhe përgjegjësia kanserogjeni është UV-A rrezatimit. Ne mund të themi se djegien nga dielli - një reagim mbrojtës i lëkurës që shkakton një person për të shkuar në plazh dhe nuk e vë veten në efekte shumë të dëmshme të rrezatimit UV. Ato sunscreens që mbrojnë lëkurën vetëm nga rrezet UV, "prerë" mekanizmin, duke çliruar njeriun nga ndëshkimi për të tepruar të shijuar diellin. Si rezultat, njerëzit mund të jenë nën diell që flakëron gjithë ditën duke mos djegur, por duke marrë një dozë të madhe të UV-A rrezatimit. Shtoje se faktori mbrojtja treguar në sunscreens paketimit vetëm tregon efektivitetin e mbrojtjes nga rrezatimet UV-B, si sistemi testimin e efektivitetit të mbrojtjes kundër UV-A rrezatim nuk është e standardizuar.

Veçmas duhet të thuhet edhe për rastet kur ka një nevojë për të ndaluar hyrjen e rrezeve UV në lëkurë. Për shembull, nëse një person merr drogë që kanë efekt photosensitizing, ose në qoftë se lëkura ka pësuar kohët e fundit trajtimet intensive kozmetike (peels, kirurgji plastike, heqja e flokëve lazer, etj). Në këtë rast, përdorni sunblock me filtra UV fizike (dioksid titaniumi, etj).
Kur njerëzit vijnë për plazhet e zonat e butë jugut, ata vënë lëkurën e tyre në një uyazyka shumë të vështirë, duke e detyruar atë për të përshtatur shpejt me intensitetin jashtëzakonisht të lartë të rrezatimit diellor. Njerëz të ndryshëm kanë lëkura është e mbrojtur nga rrezatimi diellor me shkallë të ndryshme të besueshmërisë. Baza e mbrojtjes natyrale të lëkurës nga rrezatimi UV është substanca svetopohloschayuschie në lëkurë, kryesorja e të cilave është pigmentit melanin, dhe antioksidantë që qëndrojnë jashtë nga sebum sipërfaqe të lëkurës (kjo është arsyeja pse lëkura Negroids është më shumë vaj se njerëzit e bardhë). Prandaj, lëkurën e atyre që, në fillim, shpejt tans (pa djegien nga dielli) dhe, së dyti, ka një lëkurë shumë vaj mbrohen më mirë. Përveç kësaj, lëkura e rëndësishme trashësi - meshkujt priren të kenë lëkurë të trashë dhe të mbrojtur mirë nga dielli. Shumë keq feomelanin mbrojtës të lëkurës gjendet në lëkurën e njerëzve të kuqe. Ata në përgjithësi të mirë të përmbahen nga sunbathing.

Nëse lëkura prodhon melaninës e keqe, kjo do të thotë se mbrojtësit kryesore të lëkurës janë antioksidantë. Pra, para se të shkoni në vendpushimet jugore dhe gjatë pjesës tjetër duhet të marrë shtojcave antioxidant dhe krem ​​antioxidant të gëzojnë në mbrëmje. Brenda të mjaftueshme për të marrë vitamina E dhe C, dhe në kozmetikë, përveç në këto vitamina duhet gjithashtu ekstrakte bimore, të pasura me bioflavonoids (polyphenols bimore). Kjo ekstrakte zakonisht rozmarinë, çaj të gjelbër, rrushi i kuq.

Kështu, duke studiuar etiketën sunscreens për të zgjedhur:
Spektri i mbrojtjes - të gjerë (UVB, UVA).
Faktori i Mbrojtjes (SPF) - për 5-10 klimë të butë të latitudes jugore 15-30.
Ju duhet një sunscreen emërtuar plazh i papërshkueshëm nga uji dhe një krem ​​ditor me filtra UV për përdorim të përditshëm.
PABA pa, hypoallergenic.
Filtra UV - nuk duhet të jenë të pakta. Mos blerë reklamat sunscreens "natyrore" - janë ende në fazën e zhvillimit, dhe ndërsa performanca e tyre është e dobët. Për shembull, melaninës në një krem ​​është një mbrojtës i varfër, pasi ajo punon më mirë në vendet ku natyra e ka vendosur atë - brenda qelizave.

Substanca të tjera - xhel aloe, vaj Shi, polisakaride (p.sh., beta glucan), antioksidantë (vitamina E, C), ekstrakte bimore.
Prodhues Firma - duhet të jetë mjaft i madh dhe i njohur si krijimin e një sunscreen mirë - një detyrë e vështirë që kërkon materiale të kualitetit të lartë të papërpunuara, dhe baza e mirë shkencore.
Në përfundim, ne kujtojmë se, të blej një sunscreen (për plazh dhe për çdo ditë), nuk është e mjaftueshme - ju duhet të përdorin ato. Eksperimenti i madh që zgjat pothuajse pivpovik janë kryer, dhe rezultatet nuk lë hapësirë ​​për dyshim - lëkure për rrezitje Caucasians paguajnë për plakjen e parakohshme. Edhe pse detit të ngrohtë dhe diellin e nxehtë jugore unbearably tërheqëse të zbehtë bukuritë vendet nordike, ne duhet të kujtojmë se lëkura e njerëzve të bardhë përshtatur evolucionit të jetës në klimat e butë, ku ai ka nevojë për të kapur rrezet e diellit të rrallë të nevojshme për sintezën e vitaminës D. Kjo thjesht nuk ka gati për bombardim të tillë nga fotone, e cila është subjekt i vendpushimet jugore. Lëkurës Dikush mbrohen më mirë, dikush më keq. Por në çdo rast, nuk do të provokoj përshtatjen e saj dhe mekanizmave mbrojtëse për qëndrueshmëri. Veçanërisht e rëndësishme për të mbrojtur nga fëmijët e tepërta rrezatimit UV, lëkura e të cilëve është ende shumë e hollë, ofron pak sebum dhe nuk është gjithmonë në gjendje të prodhojë melaninës mjaftueshme.

Me sunscreen ose pa diell duhet të trajtohet me kujdes. Rrezatimi UV nuk është jonizues dhe zakonisht kjo është më pak e rrezikshme se sa rrezatimit radioaktiv (rrezatimit). Megjithatë, ajo ka energji të mjaftueshme për dëme të ADN, proteinat dhe molekulat e tjera të lëkurës biologjikisht të rëndësishme. Edhe se rrezatimi përdoret në Salons rrezitje nuk janë të sigurta. Prandaj, ju duhet të shmangin diellin kur është e lartë në qiell, ju doni të kufizojnë kohën e shpenzuar në plazh, ju nuk duhet të harroni sunscreen dhe (mos harroni për të gjitha këto "të nevojshme"), ju mund të gëzojnë një pushim tradicionale në det, lumë apo liqen, pa rrezikun e ndonjëherë të jetë një shembull i mirë i efekteve të dëmshme të rrezatimit UV në lëkurë.

Anna Margolin, PhD