Çfarë duhet të pyesni infermieren e shkollës 9 çështjet prindërit kryesore pas pushimeve verore


Viti i ri shkollor me frikën e fëmijëve që presin dhe të prindërve, sidomos kur është fjala për sëmundjet. Përsëri në shkollë - nuk është vetëm fundi i ditëve të verës dembel, por edhe fillimi i periudhës së çmendur për shumë familje. Ky është një sinjal për atë kohë përsëribërë vaksina,
ndiqni një dietë të shëndetshme,
kufizojnë kohën shikuar televizor,
të sigurojë që kur fëmijët shkoi në shtrat.E gjithë kjo është e nevojshme për të shmangur sëmundjet.
Për të mësuar se si për të shmangur sëmundjet dhe trazirat e fillimit të vitit të ri shkollor, kemi biseduar me Gene grabitur, infermiere regjistruar, i cili koordinon dhe monitoron shërbimin shëndetësor për 24 mijë. Nxënësit në shkollat ​​e mesme e Springfield në Missouri jugperëndimore. Jin tha 9 pyetje se prindërit shpesh duan përgjigje para vitit të ri shkollor, një periudhë e re e ftohjet dhe gripit.


1. Si mund të zvogëlojë eksitim fëmijës tim para shkollë?

Të kalojnë nga pjesa tjetër për të mësuar më të këndshme dhe të mos u prekur shëndetin e fëmijës, mos prisni për ditën e fundit të pushimeve për të vendosur një gjumë të re dhe ushqim, të cilat mund të mos respektohen në mënyrë rigoroze për të gjatë pushimeve. Përpiqen për të vendosur një gjumë të ri dhe të zgjoheni disa javë para se të trajnimit dhe gradualisht të ndryshojë për të fjetur si ju qasje ditët e para të trajnimit.

Shko në shkollën paraprakisht se fëmija e dinte se ku do të jetë në klasë. Le të njihen me mësuesin dhe stafit tjetër shkollor, nëse është e mundur. Nëse fëmija juaj ka një sëmundje kronike si
astmë
diabet
alergji ushqimore
ndonjë sëmundje tjetër që kërkon vëmendje të veçantëpara-lajmërojë infermieren e shkollës në lidhje me të.
Vaksinimi është e nevojshme për të bërë para shkollë, por pak frikë e fëmijëve të tyre, kështu që nuk do të detyrojë që të forcojë dhe të bërtasin fëmijët në zyrën e mjekut. Qetësi të bisedoni me fëmijët dhe shpjegojmë atyre se çfarë nevojitet vaksinimet them se ata nuk të ndihmojnë të sëmurë me sëmundje të rënda. Kështu, fëmija do të kuptoni se çfarë ju duhet të vaksinohen dhe të mos shqetësohen aq shumë. Gjithashtu, pyesni pediatrin tuaj në lidhje me ato vaksinat nuk janë të nevojshme, por mund të rekomandohet.

2. Si sëmundje e përhapur në mesin e studentëve?
Zakonisht ftohtë dhe të gripit të përhapet nga pikat ajrore. Virusi hyn në trup nëpërmjet tonësytë
gojë
hundëKur një person teshtin, ajo lejon të mijëra ajrit të grimcave infektive me një shpejtësi prej 321 metra në orë, këto grimca mund të zgjasë deri në 1 metër. Në qoftë se fëmija nuk është i mbuluar gojën dhe hundën, grimcat infektive bien mbi fëmijët e tjerë, si dhe objekte të ndryshme që fëmijët prekin duart dhe pastaj ata fshij këto duar hundë, duke prekur gojën, e cila çon në sëmundje.

3. Si për të parandaluar më mirë fëmijën nga infeksioni në shkollë?
Është e rëndësishme për të mësuar një fëmijë për të larë duart para ngrënies, pasi ai shkoi në tualet ose të luajtur jashtë. Kjo metodë është më efektive për të parandaluar sëmundje. Nëse prindërit detyrojnë fëmijët për të bërë këtë në shtëpi, në shkollë ne vetëm fix më të fortë këtë zakon. Tregoni fëmijës tuaj që kur ai kollitet ose teshtin, ju keni nevojë për të mbyllur gojën me një shami. Lëreni fëmijën tuaj të sjellë në shkollë xhel antibacterial dorë dhe udhëzimet për përdorimin e tij. Gjithashtu, për fëmijët 6 muaj dhe më të vjetër është e rekomanduar për të bërë vaksinimet preventive kundër gripit.

4. A mund të dërgoj një fëmijë në shkollë, nëse ai ndjehet keq?
Nëse temperatura e fëmijës suaj është mbi 37 ° C, ajo ankohet për dhimbje në trup, sleepiness ose të paturit e kollitjes ose të vjella, fëmija duhet të lihet në shtëpi për 24 orë, ndërsa ai nuk e ka kaluar këto simptome. Në qoftë se fëmija nuk është i sëmurë, por ju jeni të shqetësuar në lidhje me gjendjen e tij, atëherë pyesni infermieren e shkollës për të shqyrtuar atë.
5. Çka në qoftë se shtëpia është vëllai i sëmurë apo motër?
Jepni infermiere e shkollës e di se një vëlla ose motër e fëmijës tuaj të sëmurë, por ai vetë nuk ka simptoma. Ju thjesht paralajmërojnë. Në këtë rast, më shumë vëmendje duhet t'i kushtohet higjienës personale në shtëpi dhe në shkollë, dhe të shohim për atë që fëmijët fjetur kohë të mjaftueshme.

6. Si mund ta di fëmija im është sëmurë, të ftohtë apo grip?
Arsyeja e parë është shpesh një dhimbje të ftohtë i lënduar që zgjat një ditë apo dy dhe shoqërohet me teshtitjes, kongjestion i hundës dhe ndonjëherë ethe.
Gripi zakonisht fillon shumë shpejt dhe është e shoqëruar me simptoma më të rënda: dhimbje në trup, ethe, dhimbje koke, dhimbje fyti, e gjithë kjo mund të zgjasë rreth një javë. Fëmijët të cilët janë të sëmurë me grip gjatë gjithë kohës i shtrirë në shtrat dhe nuk duan të luajnë. Ndonjëherë gripi mund të tregojnë simptome lidhur me traktin gastrointestinal, të tilla si diarre dhe të vjella. Gripi i derrit është i lidhur zakonisht me të vjella dhe diarre.

7. Çfarë duhet të bëj nëse fëmija im një grip apo të ftohtë?
Sigurohuni që fëmija juaj merr pjesën tjetër të mjaftueshme dhe mjaft e lëngjeve. Kjo mund të jetë ujë ose 100% lëng frutash natyral. Veçanërisht e rëndësishme për të marrë ujë të mjaftueshëm nëse diarre fëmijës ose të vjella. Dërgo medikamente tuaj dhimbje fëmijës, të tilla si acetaminophen apo ibuprofen (jo aspirina). Gripi, këto barna mund të merren, por sipas rregullave. Mos jepni fëmijën tuaj shumë mjete të ftohtë pa u konsultuar me mjekun tuaj. Shumë nga këto barna nuk janë të rekomanduara për fëmijët. Nëse pas tri ditësh simptomat zhdukur, fëmija ende temperatura, telefononi mjekun tuaj. Ju gjithashtu mund të telefononi infermieren e shkollës dhe për të gjetur nëse nxënësit e shkollave me anginë ose sëmundjeve të tjera. Pyete atë çfarë ju duhet të shikojnë. Të jetë i sigurt për të thirrur mjekun tuaj nëse tri ditë temperaturat fëmijë më lart 38 ° C, ajo ankohet për dhimbjen e veshit, ai u bë i fortë kollë apo njollat ​​e lënduar sinuset.

8. Po të kisha fëmija juaj vaksinuar kundër gripit, por fëmijët e tjerë nuk ishin vaksinuar, apo ajo do të ndikojë në efikasitetin e vaksinimit?
Jo, fakti që fëmijët e tjerë janë vaksinuar, imuniteti e fëmijës tuaj nuk është prekur. Por ka të ashtuquajtura fenomen i turmave të sëmundjeve që mund të parandalohen me vaksina, të tilla si gripi. Kjo do të thotë se më shumë fëmijë të vaksinuar, fëmijët më pak të sëmurë dhe skips shkollë.
9. Çfarë po bëjmë në shkollë, për të mbrojtur fëmijët nga mikrobet?
Pyesni se çfarë të bëjë shkolla juaj për sipërfaqet ishin të pastër. Gjatë ftohjet në shkollë duhet të monitorojnë me kujdes pastërtisë dhe të bëjë pastrimin e lagësht disa herë në ditë. Gjithashtu pyesni se shkolla është e angazhuar për parandalimin e sëmundjeve që janë në planin e shkollës, nëse ka një epidemi të gripit. Aderon higjienës në klasë, ose do të sigurojë që fëmijët t'i përmbahen higjienës? Unë do të bëj vaksina për fëmijët e drejtë në shkollë? Së fundi, mos harroni se objektet të pastruar, mbetet e qartë për sa kohë që ne nuk janë të përfshira në të.Fëmijët ndihmojnë të fillojë viti shkollor pa sëmundje


Këtu janë disa këshilla themelore se si të kujdeset për shëndetin e fëmijës:
Dreka të shëndetshme për fëmijët
Ngjyrat themelore . Vënë fëmijën tuaj për fruta drekë dhe perime, ngjyra të ndritshme e këtyre produkteve do të shtojë energjinë dhe të vendosur atë për të studiuar. Mollë, dardha, manaferrat, fruta, karrota të rinj, lulelakër, soje gjelbër. Të gjitha këto produkte janë të lehtë për të dal, për të sjellë në shkollë.
Lëng . Një sasi e madhe e lëngjeve ndihmon të mbajë fëmijët aktive në ujë trupit. Por jo të gjitha pijet janë krijuar me të njëjtën teknologji. Sipas Akademisë Amerikane të Pediatrisë, fëmijët që pi sode në një kavanoz çdo ditë rrit rrezikun e obezitetit me 60%. Pyetni fëmijën tuaj në ujë të pastër dhe të kufizojnë numrin e pijeve të gazuara, sepse disa prej tyre përmbajnë 150 kalori në 340 gram.

Wholegrain . Produktet e krunde - është një komponent i rëndësishëm dhe i domosdoshëm i një fëmije dietë të shëndetshme. Pyet atë për mëngjes drithëra me krunde të ulët-sheqer, dhe i japin në shkollë me një bare drithërave ose i krisur gruri tërë. Mundohuni të bëni sanduiçe me bukë gruri. Paketimin gjithmonë të shikoni për fjalët "100% e tërë grurit."
Produktet e qumështit . Forcimin e kockave dhe fëmija e trurit jetojnë produkte të ulët-yndyrë qumështit apo produktet e qumështit me përqindje të ulët-yndyrë. Këto përfshijnë yoghurts dhe qumësht me mbushëse aromatizues. Zgjidhni ushqime ku përmbajtjen e sheqerit që nuk tejkalon 30 gram.

Ushtrimi për Fëmijë
Llokoçis në klasë . Në mënyrë të paligjshme do të supozojmë se fëmija juaj merr aktivitet të mjaftueshëm fizik në shkollë. Nëse ju jepni fëmijën tuaj mundësi para poruhatysya shkollës, norma e zemrës do të rritet dhe do të jetë më e lehtë për të marrë trajnim. Pyetni mësuesin tuaj, ata e bëjnë disa ushtrime të shpejtë në klasë, të tilla si kërcim apo drejtimin në vend.
Ore Load . Sigurohuni që fëmijët tuaj të drejtuar të paktën një orë çdo ditë. Unë nuk mund të paguajnë të kandidojë për një orë? Provoni një gara 15-minutëshe, hedhje dhe lojëra aktive që janë interesante për fëmijën dhe duke e detyruar atë për të lëvizur.

Mësimet e familjes . Në familjet ku prindërit janë vazhdimisht të zënë, të gjithë anëtarët janë nga një kalim kohe të përbashkët aktive. Fish së bashku me planin tuaj fëmijët shëndetësor dhe të shkoni në një udhëtim me biçikletë, në këmbë ose shkoni të bëjë stërvitje të tjera së bashku.
Ulja e stresit në një fëmijë
Ngadalë fillojnë . Nëse ju doni për të ndihmuar fëmijën tuaj të fillojë viti shkollor më të lehtë dhe më pas vorchanyy nuk dëgjoni? Filloni përmbahet më parë dhe kthehen në atë gradualisht. Për shembull, çdo ditë, shkoni në shtrat dhe për të marrë deri në 15 minuta më herët.

Sesam hapur . Të përpiqet të bëjë aksionet e fëmijës tuaj me ju ndjenjat e tyre në lidhje me shkollën. Kujtoj se ai nuk është në shkollë dhe mësuesit nervor dhe të shkollave për të ndihmuar atë të përballen me zemërim.
Takim dhe takim . Para se klasa Merrni një fëmijë në shkollë, të treguar atij klasën e tij, edhe pse ai e njohu më parë mësues dhe një infermiere dhe punonjësit e tjerë të shkollës.
Miqtë . Një fytyrë e njohur mund të zvogëlojë eksitim fëmijës suaj. Le të shkojë në shkollë në një autobus shkolle apo për të takuar fëmijët e tjerë nga e njëjta shkollë në shesh lojërash.

Frika . Bisedoni me fëmijën tuaj në lidhje me atë shkollë mundet detyroj, vë në lojë dhe të mësojnë atë se si të sillen. Lëreni fëmijën tuaj të ngrihen, shikoni në sy për të gjithë ata që teases atë dhe thonë me besim, "Unë nuk më pëlqen ajo që ju jeni duke bërë."
Zakone të tjera të dobishme për fëmijët
Duar të pastra . Habit që gjithmonë të larë duart tuaja - mënyra më e mirë për të shmangur sëmundje. Mësojini fëmijët të lajnë duart me sapun për rreth 20 sekonda dhe pastaj pije me ujë të ngrohtë. Kjo duhet të bëhet para ngrënies, pasi ai shkoi në banjë apo duke luajtur jashtë.

Mbyll . Inkurajoni fëmijën të mbyllur dorën ose shami kur ai teshtin ose kollitet. Pra, ai do të ndalojë përhapjen e mikrobeve ngjitëse dhe fëmijëve të tjerë nuk janë të sëmurë.
Detyrat e shtëpisë . Shumica e fëmijëve të infektuar nga shokët e klasës nuk krejtësisht të shëndetshme. Nëse fëmija juaj ndjehet keq, le të mbetet në shtëpi. Mos harroni të dhënë prehje fëmijën tuaj kur ai kishte nevojë për atë.
Gravitet . Veshur portofol është bërë një detyrë e frikshme për fëmijën tuaj. Portofoli duhet të jetë aq e lehtë të vendosni artikujt më të rënda në portofolin qendrore zyre. Portofoli peshë nuk duhet të kalojë 10-20% të peshës së fëmijës.