Problemet me të shëndetshëm gjatë festave


Dje ju thënë lamtumirë kolegëve në punë, dhe sot, kur për t'u çlodhur luftuan jashtë vendit, marr frymë me zor dhe ndihen dhimbje të fytit. Luck nyprychem këtu. Studimet konfirmoj që një pushim të lehtë të kapur një të ftohtë. Ndryshimi i zonave klimatike dhe zona kohore minon imunitar të trupit dhe zvogëlon rezistencën ndaj infeksionit. Nëse jeni duke fluturuar me pushime me aeroplan, atëherë rritet yyazytsirnist pothuajse 100 herë. Sa më gjatë fluturimit, aq më i lartë rreziku i kapjen e ftohtë. Ju sulmojnë mikrobet e udhëtarëve të tjerë, përveç defekt ajrit të kondicionuar. Gjithashtu, duke parafytyruar urgjentisht me rastet blerjen e një rroba banje të minutës së fundit dhe humbjen e dokumenteve, ne menjëherë bien në ankth, por ajo gjithashtu ndikon në sistemin imunitar. Le të marrim parasysh të gjitha problemet shëndetësore, ndërsa me pushime.


Ilaç më të mirë - një gjumë të shëndetshëm para aeroplan. Aeroplan shpesh larë hundën, zgjidh me pastilles antiseptik dhe pini më shumë ujë. Pas një udhëtimi (sidomos nëse ka zgjatur më shumë se katër orë) gjatë ditëve të para duhet të duhet të pushoni. Sillni një automjete Protivoprostudnye me acid Askorbik. Pranimi i tyre dhe pjesa tjetër krevat gjatë ditës do të ndihmojë të ju vë në këmbët tuaja. Vlen për të kapur antibiotikët, Evropë dhe shumë vende të tjera këto barna janë shitur në mënyrë rigoroze në recetë. Nëse ju të rritur temperaturën dhe duket kollë, ata mund të marrin për të shmangur komplikimet.


Mushkonja Bites
Pushime verore pa sferat e mbrëmjes duket i paplotë. Por perspektiva e përmbushjes mushkonjë bën shumë prej nesh qëndrojnë në dhomë. Sipas statistikave, çdo i dhjeti jashtëzakonisht tërheqëse për ta. Njeriu identifikon djersën me një përzierje të substancave, disa prej këtyre substancave (të tilla si acidi laktik) të tërhequr ashpër insektet. Njerëz të organizmave që mushkonja nuk kafshoj, prodhimin flavors, maskimin ato odors tërheqëse.

Shumica sprays mushkonjë përmbajnë dyэtylmetatoluamyd (DEET), por ajo mund të shkaktojë alergji në këtë kohë, dhe ndoshta ju përshtatet më shumë produkte natyrore bazuar në vajra esenciale të citronella dhe eukalipt. Gjithashtu mushkonja nuk mund të tolerojë erën e gjetheve të domates, karafil, anise dhe sanëz. Por ato duhet të përdoren më shpesh. Mos përdorni parfum dhe sapun me erë frute - mushkonjat adhuroj ata. Nëse ju vendosni për të kaluar natën jashtë, të ndihmojë të shmangur mushkonjat shkopinj temjan apo pajisje të veçanta tejzanor.


Goditje nga nxehtësia
Falë shëndetin thermoregulation në këtë kohë e trupit tonë "mban" freski në vetvete, madje edhe kur është e nxehtë. Por nëse gjatë në diell, ju mund të humbni një shumë e lëngjeve dhe kripës me djersë. Goditje nga nxehtësia manifestohet shumë shpejt. Simptoma ankthi - skuqje të lëkurës, gulçim, dobësi, errësuar e syve, nauze dhe vjellje, dhe marramendje. Lëkura bëhet e nxehtë dhe e thatë, spazma e muskujve mund të fillojë, njerëzit shpesh merr frymë. Pas kësaj temperature reduktuar ndjeshëm, i zbehtë e lëkurës, dhe norma e zemrës dobësuar në mënyrë të konsiderueshme.


Mbinxehje
Rezultati i overheating, shëndeti i rrezikshëm është dehidratim, kështu që duke qenë në rrugë ose në një dhomë të zihet fryma, të përpiqen për të pirë më shumë - ajo ndihmon trupin tuaj të mbajnë temperatura normale. Ju gjithashtu mund të kujtojnë këshilla që ne shpesh dëgjojmë si një fëmijë - jo në rrugë në të nxehtit pa kapelë. Nëse keni qëndruar gjithë ditën në rrugë, dhe tani ndjehen keq, pjesa tjetër në një vend të ftohtë, duke shmangur alkoolit, çaj dhe kafe, sepse ato rrisin humbjen e lëngjeve. Nëse goditje serioze ngrohjes (një person humb vetëdijen, ai mund të jetë konvulsione), duhet të shihni një mjek për shkak se nuk është një kërcënim për jetën.


Problemet e tretjes
Infeksionet e zorrëve dhe problemet e shëndetit - të annoyances më të zakonshme për pushime. Në 50% të njerëzve me pushime diarre ndodh. Ajo quhet diarre udhëtimi. Në vende të tjera (veçanërisht të nxehtë) ndryshon përbërjen kimike dhe bakteriologjike të ujit dhe ushqimit. Gjithashtu kauzë të përbashkët - është përdorimi i të papërpunuara, fruta dhe perime larë dobët dhe se në verë ushqime prishin shpejt ". Simple larje me dorë me ujë të nxehtë me sapun para ngrënies zvogëlon sasinë e baktereve që mund të hyjnë në trup. Përmbahen nga produktet e qumështit, qumështi i pasterizuar nuk është në pjesën tjetër - një shkak i zakonshëm i diarre. Por rreziku më i madh - është ujë të zakonshëm, kështu që nëse ju pushoni ku është e rrezikshme për të pirë, sigurohuni që me të vërtetë të mbyllur ujë në shishe. Shërbyer kafe petkun e zakonshme të ujit në shishe - një mashtrim të përbashkët. Nëse helmimit ende mbahen dhe janë torturuar nga diarre, antiseptics zorrëve ndihmën dhe ilaçe-adsorbents. Përveç kësaj, ajo nuk do të të bëjë dëm të pjesës tjetër, ju duhet të kufizojë dietën tuaj. Përjashtojë fruta, perime, bukë, ushqime të skuqura, mish yndyror dhe peshk, të heqë dorë nga të mprehta, ushqime të kripura, condiments, pije të ftohtë. Në vend të kësaj, hani biskota me miell gruri, supë butë, qofte, djathë dhe manaferrat thekshëm dhe pini pelte, kos dhe çaj të fortë.


Djegie nga dielli
Vija unaesthetic të bardha në një kostum banje - më pak e një problemi, i cili shtrihet në pritë për ju në plazh. 9 milion njerëz të djegur çdo herë që vijnë për të pushuar. Zakonisht njerëzit të merrni një djegien nga dielli në ditën e parë të pushimeve, kur ata duan të tan si duhet. Megjithatë, lëkura jonë, pas një dimri të gjatë zakonisht butë dhe të ashpër reagon ndaj ultravjollcë sasinë që ndikon. Dhe kjo përgjigje - ajo djeg sepse dielli gjithashtu duhet të mësohen gradualisht. Mos harroni se një automjet nga dielli në pushime nuk është e mjaftueshme. Sepse ju nuk mund vetëm të sunbathing, por edhe të shkojnë në udhëtime apo duke notuar me scuba diving - kështu që të sjellë një mjet të ndryshme për çdo rast. Shumë ende besojnë se uji mbron nga rrezatimi ultravjollcë, por lehtë mund të merrni djegur edhe ndërsa banje. Nëse ju ende djegur, Rrokullisje mbi diçka të ftohtë, të marrë një dush freskuese dhe të ulet pranë tifoz.