Spice, i cili pengon zhvillimin e kancerit


Ginger ka kohë të njohur për përdorimin e saj si një medikament. Së pari, ajo heq vjellje dhe ndihmon për të përballuar me një stomak mërzitur dhe marramendje. Përveç xhenxhefil - natyrore përforcues sistemit imunitar që ka veti anti-inflamator dhe analgjezik. Ajo përmban disa fenolet biologjikisht aktive, duke përfshirë:gingerol
paradol
shohaol
tsynherolAntioksidantë phenolic gjenden në bimë, metabolitit, luajnë një rol të rëndësishëm mbrojtës. Ata mbrojnë trupin nga sëmundjet e shkaktuara nga dëmtimi oksidativ, të tilla si sëmundje koronare të zemrës, goditje dhe kancerin. Kjo është arsyeja pse besohet se konsumi i rregullt i perimeve është aq e rëndësishme për parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit.


Hulumtimi gjithashtu ka gjetur se xhenxhefil ka efekt anti-proliferative dhe mund të jenë të dobishme hymyoprofylaktycheskymy pronat e saj. Një studim i publikuar në British Journal of Nutrition, ka gjetur se si in vitro dhe in vivo karakteristikë aktivitet antitumor të xhenxhefil. Hulumtuesit besojnë se ky funksion mund të vërtetë të jetë efektive në trajtimin e kancerit të prostatës.Si xhenxhefil ekstrakt ndihmon kancerit të prostatës mundi


Hulumtimet kanë treguar se xhenxhefil ekstrakt konsiderueshme pengon zhvillimin dhe ofron një efekt të dëmshëm në qelizat e kancerit të prostatës janë njerëzore. Efekti i xhenxhefil është si vijon:
shkelje e progresion ciklit qelizor
Çrregullime riprodhuese qelizat
modulimin ciklin qelizor
modulating molekula që rregullojnë apoptozës (vdekjes qelizore)
yndutsyrovannye stimuj kaspaznыh vdekja e të Drejtave të qelizave të kancerit të prostatësAjo përmendet se ekstrakt të përditshme oral e xhenxhefil në një dozë prej 100 mg / kg të peshës trupore, siç tregohet nga matjen volumin e rritjes së tumorit dhe përparimi ynhybyroval pc-3 ksenotransplantatov në minj me rreth 56%.
Përdorimi i ekstrakt xhenxhefil në minj treguan një rënie në indeksin e përhapjes dhe Apoptosis e tumorit të gjerë në krahasim me grupin e kontrollit. Ajo ishte përcaktuar duke përdorur ymmunoblotynhovoho dhe metodat immunohistochemical. Më e rëndësishmja, xhenxhefil nxjerrë asnjë efekt të dukshëm toksik mbi qelizat normale, ndan me shpejtësi, zorrë e karakterizuar dhe palca e eshtrave.Përfitime të tjera të xhenxhefil


Besohet se antioksidantë mësipërme fenolike sidomos kanë anti-inflamator pronave dhe analgjezik të ngjashme me nonsteroidal droga anti-inflamator me, dhe kjo është konfirmuar nga studime të tjera. Studimi pronat e xhenxhefil, të kryera në vitin 2010, tregoi se është painkillers efektive. Në këtë rast, xhenxhefil të papërpunuara më efektive se sa nënshtruar trajtimit të ngrohjes. Kur merr xhenxhefil ekstrakt për 24 orë ulur dhimbjen me 25%. Megjithatë, më e rëndësishmja, gjatë dekadës së kaluar, studiuesit gjetën se xhenxhefil mund të sjellë përfitime të mëdha për sistemin kardiovaskular. Veprimi i tij:
parandalimin e arteriosklerozës
Kolesteroli Ulët
parandaluar oksidimi i lipoprotein me densitet të ulët.Kanceri dhe sëmundjet e zemrës kryesonte listën e shkaqeve të vdekjes. Gjithmonë sigurohuni dietën tuaj përfshin ushqime që janë duke luftuar me forcë dhe me këtë sëmundje. Produkte natyrore nuk paraqesin ndonjë rrezik dhe xhenxhefil sigurisht një prej tyre. Në një studim të kryer në minj, është treguar se një futje e përditshme e 250 mikrogramë të ekstrakt xhenxhefil për një periudhë 10-javë, jep rezultatet e mëposhtme pozitive:
Në 44% të rasteve të reduktuar aortës aterosklerotike


29% reduktuar kolesterolit


33% reduktuar nivelin e kolesterolit të keq
Reduktim 27% në triglycerides


53% reduktuar kolesterolit VLDL


Redukton oksidimi keq kolesterolit dhe grumbullimi