Pështymë në kontekstin e një trup të shëndetshëm


Pështymë është quajtur transparente, të lëngshme pa ngjyrë, e cila ka identifikuar një numër të gjëndra në gojë. Pështymë është një komponent i rëndësishëm i shëndetit të trupit. Në thelb, ajo përbëhet nga uji. Megjithatë sekret slyunnыy gjithashtu përmban ushqyesve të nevojshme për tretje fillestare të ushqimit dhe ruajtjen e forcën dhe qëndrueshmëri të dhëmbëve.
Pështymë është e rëndësishme për trupin, për shkak se:Mban një nivel të mjaftueshëm të lëngjeve me gojë ofron rehati.
Ndihmon me përtypet. Me pështymë person ndjen shijen më të mirë të ushqimit të lehtë gëlltitjes.


Parandalon rritjen e baktereve në gojë, duke eliminuar erë.
Ajo përmban proteina dhe minerale që mbrojnë smaltin e dhëmbëve dhe për të parandaluar prishjen e dhëmbëve, sëmundje çamçakëz.
Kjo ndihmon për të mbajtur protezat të sigurt në vendin e tyre të caktuar.Lëngu pështymës lirua gjatë përtypjes. Më intensivisht ne zhuyemo, më shumë pështymë prodhimin gjëndër. Resorption karamele karamel ose lozenges fyt gjithashtu rrit jargëzim.
Gjëndra që prodhojnë këtë lëng biologjik, i quajtur pështymës. Ato janë të vendosura në çdo faqe në fund të gojës dhe të gjithë dhëmbët e parë pranë kockave nofulla.


Ka gjashtë gjëndra të mëdha pështymës dhe qindra e ato të vogla. Përshkruan sekret hyn në gojë, duke kaluar nëpër hapje të veçanta, i njohur si pështymës kanal.
Në trup normal shtet prodhon pështymë në një sasi prej 1 deri në 2 litra në ditë. Numri më i madh i zakonisht në gjysmën e dytë të ditës. Më së paku të lëngshme lëshuar gjatë natës.
Por çdo person është i ndryshëm. Prandaj, mjekët e pranojnë disa kufizime variant i jargëzim normale. Prandaj, diagnoza e problemeve ekzistuese me sasinë apo cilësinë e pështymë - nuk është një detyrë e lehtë.Mungesa e pështymë


Disa sëmundje dhe medikamente mund të ndikojë Shuma e ndarë gjëndra pështymë. Në qoftë se trupi nuk prodhon mjaft e tij, ju do të përjetojnë gojën të thatë. Përndryshe kjo gjendje tjetër që quhet Xerostomia.
Mungesa e lagështisë është arsyeja se çamçakëz, gjuha dhe indet e tjera në ënjtje të gojës dhe për të sjellë siklet të konsiderueshme të pacientit. Përveç kësaj, një shumëllojshmëri e baktereve dhe mikroorganizmave kanë filluar të shumohen. Një blahodenstvuyuschye bakteret në gojë thatë shkaktojnë frymën e keqe.

Goja e thatë gjithashtu rrit zhvillimin yyazytsirnist shpejtë të prishjen e dhëmbëve dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve (çrregullime periodontale), pasi pështymë ndihmon për të hequr mbeturinat e ushqimit nga goja. Një dhëmbët pastërtia, nuk është sekret që në mënyrë të konsiderueshme zvogëlon rrezikun e prishjen e dhëmbëve.
Nëse vuani nga kserotomyy gjasa, ju do të gjeni se ushqimi u bë aromë më pak e theksuar se ajo për të cilën ju jeni mësuar.
Goja e thatë është e zakonshme në të moshuarit, edhe pse nuk ka shpjegim të këtij fakti. Një rol kyç në paraqitjen e shkeljeve mund të luajnë një sëmundje që prek të gjithë trupin (sëmundje sistemike), mungesa e ushqyesve dhe duke marrë medikamente të caktuara.

Një sasi e vogël e pështymës dhe goja e thatë mund të shkaktohet nga faktorët e mëposhtëm:Sëmundjet si HIV / AIDS, sindromi Sjogren, diabeti dhe sëmundjes Parkinson.
Lock një ose më shumë kanale prodhimit përmes të cilit pështyma që hyn në gojë (obstruksionit pështymës kanal).
Kimioterapi ose Radioterapia.
Dehidratim.
Reagimi për të theksuar llojin e "të luftojë apo të largohen".
Problemet strukturore kanalet e gjëndrave të pështymës.
Pirja e duhanit.Qindra barnave të zakonshme janë gjithashtu në gjendje për të prishin pështymë natyrore dhe të shkaktojë gojën të thatë, duke përfshirë:
Antihistamines.
Qetësues.
Supressantы (droga për të mposhtur oreksin).
Disa barna që janë përcaktuar nën presion në rritje.
Diuretike (diuretike).
Shumica e ilaqet kundër depresionit.
Disa relievers dhimbje (analgesics).Duke pasur parasysh numrin e madh të drogës - kryesve të Xerostomia, para se të marrë ndonjë ilaç, ju duhet të konsultoheni me mjekun ose farmacistin në lidhje me efektet e mundshme anësore.


Si të shpëtoj nga goja e thatë


Këshilla e mëposhtme do t'ju ndihmojnë të ruajtur shëndetin e gjëndrave të pështymës dhe normal njomje gojën:
Pini shumë ujë.
Hani çamçakëz pa sheqer.
Zgjidh karamele, nuk përmban sheqer.Nëse gjendja është goja e përhershme e thatë, mjeku juaj ose dentisti mund të rekomandojë shpëlarje pështymë artificiale. Ky medikament është shitur në formë të lëngshme ose në formë llak për blerjen e saj nuk kanë nevojë për një recetë. Ajo mund të përdoret si shpesh si të nevojshme.
Edhe pse pështymë artificiale mban rehati dhe moisturizes gojën, ajo nuk përmban proteina esenciale, minerale dhe substanca të tjera të pranishme në lëngun pështymës natyrore. Rrjedhimisht, këto barna nuk të ndihmojnë në fazat fillestare të tretjes.Pështymë të tepërt


Shumë pështymë zakonisht nuk është një problem, i cili u shqetësoni nëse kjo gjendje nuk është e përhershme. Absolutisht mirë për të trupit për të prodhuar pak a shumë gjëndrat e pështymës të fshehta, në varësi të asaj që ju hani ose pini. Trupi gjithashtu përballen me vetëm duke qenë jargëzim, duke rritur frekuencën e gëlltitjes ushqim.
Jargëzim tepruar mund të ndodhë në qoftë se:Një ose më shumë të pështymës gjendra hiperaktive.
A keni probleme gëlltitjes.
Nëse ju jeni shumë të prirur për pjatë darkë mund të sigurtë të presin një përgjigje adekuate nga trupi: jargëzim intensive. Sepse receptorët shije në gjuhë të ndikojë seriozisht në vëllimin e lëngut. Ju mund të kryejë një eksperiment të thjeshtë: Vendos gjuhën e diçka të mprehtë, dhe brenda disa minutash ju ndjeheni si gojën mbushur me pështymë. Ushqim acid shkaktojnë edhe rritur në krahasim me të ëmbël, jargëzim. Prandaj, në qoftë se një rritje e sekretimit pështymës ju pengon, do të përpiqen për të kontrolluar dietën tuaj.

Nëse gjëndra tuaj pështymës të prodhuar shumë fluide të vazhdueshme, të konsultoheni me një mjek. Kjo simptomë mund të ndodhë si rezultat i duke marrë medikamente të veçanta për shkak të disa sëmundjeve dhe çrregullimeve.
Kur probleme gëlltitjes mund të jetë situatë e pakëndshme, lëshuar shumë pështymë, rrjedh nga goja e pakontrollueshme. Drooling kronike është e zakonshme në njerëz që përjetojnë vështirësi kontrollin muskujt e fytyrës dhe të nofullës.
Në vijim janë sëmundjet që shkaktojnë rritjen e jargëzim:
Paralizë periferike fytyrës.
Paralizë qendrore.
Refluksi gastroezofageal (GERD)
Gjuha parregull madhe (macroglossia).
Vonuar zhvillimin mendor.
Sëmundja e Parkinsonit.
Helmim.
Shtatzënia (jargëzim tepruar vërejtur në gratë që vuajnë nga nauze dhe të vjella të rënda).
Egërsi.
Stroke.Droga që shkaktojnë pështymë të tepërt:Droga antiepileptic si Klonopyn (clonazepam).
Ilaçe për skizofreninë clozapine (Klozaryl, FazaKlo)

Saladzhen (pilocarpine), e përdorur për të trajtuar gojën e thatë në pacientët që i nënshtrohen radiotherapy.Ka shumë emri mjekësore për jargëzim tepruar. Si është e kujdesit tuaj shëndetësor telefononi gjendjen tuaj, kryesisht varet nga shkaku. Hypersalivation ose syaloreya përgjithësisht të pranuar kushtet për zbulimin e pështymë.


Si për të parandaluar pështymë të tepërt


Hipersalyvatsiyi trajtim për shkak të faktorëve që shkaktojnë sëmundje. Kudo, në vijim llojet e terapisë:
Barnave me recetë.
Injections e Botox.
Kirurgjisë.Faza e parë e trajtimit ka gjasa do të jetë emërimi i barnave që zvogëlojnë shumën ndarë pështymë. Droga të tilla përfshijnë substanca hlykopyrolat dhe scopolamine. Me efekt të përbashkët anë të kësaj metode përfshijnë probleme me urinim, dridhje, vizion mjegullt dhe të qenët i përgjumur.
Nëse vuani nga format e rënda jargëzim, mjeku juaj mund të sugjerojnë injeksione të Botox në një ose më shumë nga gjëndrat e pështymës. Ky trajtim është mjaft e sigurt, por efektiviteti i saj mbetet vetëm disa muaj. Pra, duke zgjedhur një terapi e dhënë, të jenë të përgatitur për injeksione të rregullta në të ardhmen.

Në raste shumë të rënda, operacioni mund të ndihmojë gjatë së cilës gjëndra pështymës hiqen ose të dërguara nxjerrin Strait. Me kirurgji mund te kuroje rritje jargëzim përgjithmonë.