Anatomi shy 10 fakte interesante rreth trupin e femrës
Sekretet e sistemin riprodhues të femrës


Shkencëtarët kanë bërë një përparim të madh në të kuptuarit e sistemin riprodhues të femrës që nga ditët e mjekëve të lashta greke të cilët besonin se mitra mund të shkëputeni nga vendi i tij i caktuar dhe bredhin mbi trupin e tyre, duke shkaktuar probleme të ndryshme. Por sistemin riprodhues të femrës është ende e rrethuar nga një atmosferë e mister. Këtu janë disa fakte në lidhje me mitër misterioze, vaginë, pika G, dhe kështu me radhë. Plus disa sekrete që edhe shkencëtarët nuk mund ta shpjegoj.Da Vinci ishte e gabuar


Leonardo da Vinci ishte një ekspert në anatomi njerëzore ilustruar imazhet e pjesëve të përgatitura të trupit të njeriut që janë të sakta dhe të mbeten sot. Por da Vinçi nuk ka ardhur në afërsi të përsosjes kur zamalovuvav sistemin riprodhues të femrës. Sipas gjetjeve të anatomist klinike Peter Abrahams nga Universiteti i Warwick, skica femra mitra bërë nga da Vinçi, më shumë si trupin e kafshës. Është e mundur që vështirësitë me marrjen e organeve të grave për të shqyrtuar da Vinci lënë asnjë zgjidhje, por për të mbushur boshllëqet në njohuritë tuaja përmes kafshëve të ekspozuar Abrahams të raportuara në LiveScience.Mitra është një super-elastik


Duke qenë joaktiv, mitra i shëndetshëm është një organ i vogël prej rreth 75 cm të gjata dhe 5 cm të gjerë. Gjatë shtatzënisë, ndryshimet mitra të ndodhë shumë shpejt. Rreth javës së 20-të të shtatzënisë mitra rritet, duke arritur një lartësi prej kërthizë. A buzë 36 javë sipërme të mitrës arrin buzë më të ulët të gjoksit.Mjedisi acid


PH-niveli i vaginës është mjaft acid - një mesatare prej rreth 45 në një shkallë të pH (7 është tregues neutral). Kjo është po aq e ëmbël si birrë ose domate. Kjo aciditetit në mbështetje vaginë zhvillim të shpejtë kolonitë e baktereve. Për shembull, lactobacilli - grup bakterieve te acidit laktik, i cili është ekosistemit dominante femër vaginal. Kjo bakteret e dobishme dhe mbetjet e tyre acid, gjasa për të mbrojtur trupin nga pushtuesit mikroorganizmave të dëmshme lëvizin në vendin e kolonizimit.Cipë e virgjërisë: Fakti sverhrazdutыy


Megjithëse prania e tij është e pozicionuar si një tregues i virgjërisë, cipë e virgjërisë është me të vërtetë vetëm një pjesë e vogël e indeve të vendosur në vaginë unazor. Ajo mund të shpërthejë apo lot në marrëdhënien e parë ose depërtimit tjetër. Ose ajo mund të marrë. Me fjalë të tjera - prania ose mungesa e himenit nuk thotë asgjë në lidhje me nëse gruaja ka pasur marrëdhënie seksuale.
Në raste të rralla (rreth 1 në 2000 lindje) ndodh në vajzat himenit shumë i madh - kjo është një vrimë në pëlhurë, e cila ju lejon për të shkuar jashtë gjakut menstrual ose sekrecione të humbur. Për të korrigjuar këtë problem, ju keni nevojë për një prerje të vogël.Nuk është një G?


Pika G është zona vaginale, i cili ofron ndjeshmëri shtesë të stimulimit erotik, dhe kjo zonë është shkaku i një debati të profilit të lartë. Studimet kanë treguar se shumë gra përjetojnë orgasms këndshëm, arrihen përmes stimulimit të zonës, por njohuri anatomike në këtë fushë është shumë i vogël. Kohët e fundit, një kirurg nga Florida i quajtur Adam Ostrzhensky pohuan se kanë gjetur indet tërheqje ngrerë në shoqërinë e gruas 83-vjeçar që mund të jetë dëshmi e ekzistencës së pikës anatomike G. Por studiues të tjerë thonë se kjo strukturë mund të jetë çdo gjë - nga dega e brendshme clitoris në gjëndër parregullt. Dhe nuk ka asnjë dëshmi se gruaja përjetuar orgazmë vaginale. Prandaj, struktura karakteristika të aplikimit zbuluar është dokazuemыmy vështirë. Aktualisht, çështja nëse pika G mitit, struktura e brendshme bronkial i clitoris apo indet individuale, mbetet një mister.Ndonjëherë organet janë dyfishuar


Në gjendje të quajtur shumë të rralla dvuutrobnostyu, disa gra janë të lindur jo me një, por me dy të mitrës. Kjo ndodh kur fetusi është formuar sistemin riprodhues, dhe mitrës në zhvillim si dy tubat që janë bashkuar në një trup. Kur tuba nuk mund të lidheni me secilin prej tyre të bëhet një mitër pavarur. Ndonjëherë dyfishta gjithashtu vaginë, duke krijuar një rrugë pirun për secilin prej mitrës. Në shumicën e rasteve, ky kusht është asimptomatike. Por gjakderdhje të pazakonshme menstrual apo probleme me funksionet riprodhuese mund të jetë shenja se diçka është e gabuar.Përkufizimi i saktë i shtatzënisë - nuk është aq e thjeshtë


Ju nuk mund të jetë pak shtatzënë, por shumica e grave e gjejnë veten shtatzënë para se ajo është konfirmuar. Zakonisht mjekët matur shtatzëninë nga dita e parë e periudhës së fundit menstrual, për shkak të faktit se në shumicën e rasteve femrat nuk janë të sigurt saktësisht se cilat ditë konceptim, por mund të mbani mend menstruacionet e tij të fundit. Ju gjithashtu nuk mund të përcaktojë në momentin e fekondimit, shtatzënia nuk mund të konfirmohet deri embrioni në zhvillim nuk është futur në murin e mitrës. Kjo është arsyeja pse testet e shtatzënisë në shtëpi nuk janë shumë të sakta - për sa kohë, të paktën deri në një javë pas periudhës së humbur.Objektet sanitare kanë bërë një rrugë të gjatë


Sot, femrat mund të mbajnë gjakut menstrual nën kontroll me pads, tampona, kapele menstruale apo edhe hormoneve që mund të ndalojnë menstruacioneve krejt. Në të njëjtën kohë gruaja e vjetër është dashur të jetë qasje më kreative për këtë çështje. Këtu është një listë e shkurtër e teknikave të destinuara për të ndaluar gjak menstrual:Papirus jastëk (Egjiptin e lashtë);
Liri, mbështjellë rreth një bordeve druri (Greqinë e lashtë);

Paper (Japoni lashtë);
"Bird Eye" - pambuku absorbues (Amerika 1800-1900 vjet);
Zakonshëm celulozë (Franca, duke filluar 1900).

Rozyazyka e menstruacioneve mund të forcuar lidhjet


Në disa kultura, ekzistojnë tradita menstruale që përcaktojnë gratë gjatë menstruacioneve "të papastër" ose kërkojnë atë për të bërë atë të shmangur aktivitete të caktuara. Siç tregohet nga një studim i kryer në mars 2012, gratë në këto kultura të ndjehen më shumë të ndrydhura gjatë cikleve të tyre, por të ndjehen shumë më të madhe dhe një ndjenjë të fortë të intimitetit me gratë e tjera, nëpërmjet shkëmbimit të eksperiencës me ta. Si studiues Tomi-Ann Roberts - psikolog Colorado College në Kolorado Springs - "Tërheqja e ciklit menstrual" e nëntokës "mund të ndihmojë të ndriçojë disa nga misteret që rrethojnë ciklin riprodhues femër."Walt Disney mund t'ju mësojë


Çfarë kompania e prodhimit të parë e përdorur fjalën "vaginë" në një kinema? Ajo ishte Walt Disney Productions. Në vitin 1946, Disney nisur një film animuar "Historia e menstruacioneve" për mësimet e shkollës në mënyrë jetese të shëndetshme, prodhuesi i cili u bë i njohur gjerësisht sot kompania Kimberly-Clark - prodhues i produkteve Kotex. Filmi biseduar rreth menstruacioneve dhe i dha të dobishme gjatë Këshillit ciklet menstruale, duke përfshirë si "shmangur kapsllëk" dhe "të ndaluar mëshirë veten."