Turizmi si udhëtimit pa rrezik për shëndetin


Në vitet e fundit numri i turistëve që kalojnë kufijtë ndërkombëtarë është rritur në përmasa të papara. Në qoftë se në mes të shekullit të XX është regjistruar 31 milion udhëtarë kanë përdorur shërbimet ajrore në mënyrë që të udhëtojnë, në fillim të shekullit XXI, numri i tyre u rrit në dy miliardë. Rritja e numrit të turistëve në mënyrë të pashmangshme përfshin një rritje në rastet e incidenteve dhe shëndetit të ndryshme, ndërsa jashtë vendit. Një numër i madh i sëmundjeve të udhëtimit të lidhura dhe aksidentet mund të parandalohen. Këtu është lista e sëmundjeve më të zakonshme që mund të marr gjatë udhëtimit, si dhe metodat e parandalimit.
Sëmundje Lartësia


Kur udhëtonte nga ajri, ka shanset për t'u përballur me lartësi (mal) sëmundje, veçanërisht duke qenë në një lartësi prej mbi 2400 metra dhe duke fituar lartësi shumë shpejt në trupin përshtatur për të presionit të ulët. Sëmundja manifestohet në dhimbje koke dhe ndjenjat e apatisë. Edhe në qoftë se veprimtaria lidhet me aktivitet fizik, një person përvojat përzier, frymëmarrja bëhet e përhershme. Disa ndihen ndjesi që i ngjajnë simptoma të gripit. Simptomat e sëmundjes shfaqen pas 6-10 orë ngjitje dhe zgjat për 3 ditë. Ka pasur raste kur sëmundje lartësi përparuar për vështirësi në frymëmarrje, së bashku me sjellje të pazakontë, paqëndrueshmëria, mushkërive dhe të trurit traumatik ënjtje, gjendje kome madje edhe vdekje.


Për të shmangur sëmundje lartësi, rekomandohet një gradual, kthim prapa ngadalshëm. Kur heqja është më mirë të mos bëjë ndonjë lëvizje të papritur, pa pushim, pini lëngje, sidomos alkoolit, si dehidratim është një faktor i gatshem për sëmundje.


Dehidratim


Mjaft shpesh udhëtojnë nga ajri, toka apo uji shkakton dehidratim dhe etje - yyazytsirno, për shkak të mungesës së lagështisë në kabinën ose në temperatura e ajrit, veçanërisht në vendet e nxehta. Njerëzit të cilët janë në sëmundje të veshkave apo fakt gastrointestinale duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm, sepse trupat e tyre thatë shpejt. Prandaj, para se të udhëtonte, të përpiqen për të pirë shumë lëngje ose sigurohuni që uji të mjaftueshme dobishëm për të parandaluar dehidratim. Mos harroni një gjë: në jug burim uji vende - një fenomen të rrallë.Diarre


Diarre - sëmundja më e zakonshme që ndodh në mesin e udhëtarëve. Diarre mund të jetë rezultat i ndryshimeve në zakonet e të hahet apo ushqim të pazakontë dhe pije janë shërbyer diku tjetër. Por më së shpeshti diarre ndodh për shkak të shkeljes së higjienës dhe kanalizimeve në ruajtjen dhe gatim. Bakteret mund të jenë të kontaminuara dhe ujë. Prandaj, për të reduktuar mundësinë për të marrë këto çrregullime, ajo është e rekomanduar për të pirë vetëm ujë të pastruar në shishe, dhe të jenë të kujdesshëm kur të hahet.

Simptomat çrregullime ndodhin në dhimbje barkut, nauze, të vjella, dhe në disa raste një temperaturë të ulët. Në mënyrë tipike, çrregullim zgjat rreth 3-4 ditë.


Sëmundje të shkaktuara nga mushkonjat


Turistët që udhëtojnë në tropik, që të kenë frikë ethe mushkonjë. Ethe ethe tropikale - një sëmundje virale më të përhapura në tropikët. I shoqëruar nga simptomat e mëposhtme: ethe, skuqje, shefi, muskujve dhe dhimbje të përbashkët. Nëse sëmundja nuk trajtohet, ajo përparon sindroma e shokut tropikale, e cila mund të jetë fatale. Për parandalimin e objekteve duhet të jetë e rezervuar për pakëndshëm gjatë insekteve dhe veshje mbrojtëse.

Një sëmundje e shkaktuar nga mushkonjat është malaria. Edhe pse aktualisht nuk ka vaksinë për malaria, para se të udhëtonte për në zonat ku ju mund të kapur sëmundje, ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Ai mund të rekomandojë disa masa parandaluese.


Djegie nga dielli


Udhëtoni për në vende me diell të rrisë rrezikun e djegien nga dielli dhe si pasojë e kancerit të lëkurës. Pra, mbani mend: të jetë i sigurt për të aplikuar sunscreen 30 minuta para se të shkojnë jashtë, edhe në mot me re. Aplikoni krem ​​pas çdo fluturim. Nëse ju merrni djegien nga dielli, të marrë një dush të ftohtë dhe vihet në vendin e olokaustit një qese me akull. Nëse është e nevojshme, të marrë qetësues, ju lutem. Djegiet e rënda, shkaktuar shfaqjen e flluska, kërkojnë trajtim mjekësor.Hipotermia dhe ngrirja


Extremely temperaturat e ftohtë mund të shkaktojë hipotermi dhe ngrirja, e cila të shërbejë si një tregues i mpirje të gjymtyrëve dhe lëkurë të zbehtë. Në qoftë se ngrirja e duarve duhet vendin e tyre në zonat e ngrohta të trupit, të tilla si nën armë. Mos e fshij vendin lënduar nga ngrica për qëllim të ngrohjes. Ju duhet të merrni ndihmë profesionale për shkak hipotermi mund të përparojë në fazat e dytë, të tretë dhe të katërt të ngrirja, të cilat do të krijojnë rrezikun e humbjes së funksionit motorike të prekur zonën e - përkohshëm ose të përhershëm.