Slow plakjes - Qasja ekspert


Një i jep gjakut disa herë në vit. Skips tjera mëngjes dhe drekë tri ditë në javë rriten flokët gri, lëkura bëhet më pak elastike, dëgjimin dhe vizion përkeqësohet. Shenjat e plakjes janë të dukshme, por procesi mund të përparojnë ndryshuar dukshëm. Çfarë shkencëtarët hulumtimin e jetëgjatësisë (kjo mund të, dhe të bëjë asgjë) për të rritur shanset e tyre për një jetë të gjatë dhe të frytshëm? Unë duhet të pranoj se të gjithë ekspertët e anketuar thonë se tani shkakton shumë procese të njohur, udhëzime të qarta nuk ekzistojnë, nuk mund të rekomandojë ndonjë gjë të veçantë, por megjithatë, kjo është ajo që ata e bëjnë në person.
Thomas Perls, 49 vjeç


Drejtori i programit në Qendrën Mjekësore të Universitetit në Boston. Shqyrton tiparet e shëndetit dhe të jetesës të njerëzve të cilët jetonin në 100 vjet vjetorin.
Çfarë bën: Përpjekjet për të dhuruar gjak çdo 8 javë.
Pse: Thomas beson se mungesa e moderuar hekuri shëndetshme. Hekuri stimulon qelizat në zhvillimin e radikaleve të lira - molekula që mund të shkaktojnë kancer dhe sëmundje të tjera që lidhen me plakjen. Jetëgjatësia e femrave është më i lartë se sa meshkujt, mosha e sëmundjes që ata të zhvillojnë më vonë, dhe një prej hipotezave për të shpjeguar këtë fenomen - humbjen e hekurit gjatë menstruacioneve. "Menstruacioneve Unë nuk mund të jetë - thotë Perls - por unë mund të kalojë gjak". Dhuruar gjak, për më tepër, mund të shpëtojë jetën e dikujt. Thomas shpreson për të jetuar për 95 vjet.
Mark Mэttson, 52 vjeç


Kapitulli laboratorike neurologjike, plakjen Instituti Kombëtar, Institutet Kombëtare të Shëndetit
Çfarë bën: A nuk e tejkalon kalorive kufi - jo më shumë se 2,000 në ditë. Asnjëherë mëngjes dhe nuk ka drekë të hënën, të mërkurën dhe të premten. Në mbrëmje, përveç darkë, perime të lehta, fruta dhe bollgur.
Pse: Studimet Mэttsonom dhe shkencëtarë të tjerë tregojnë se kufizimi kalori (ose agjërimi moderuar ose agjërimi) mund të stimulojë mekanizmat përgjegjëse për adaptim ndaj stresit, duke e bërë trupin sëmundjet më rezistente dhe të plagosur. Por unë dua të ha diçka! "Unë mendoj se të jesh i uritur - kjo është e mirë," thotë Mэttson, lartësia e të cilit është 173 metra dhe peshë - pak më pak se 60 kg. Përveç kësaj, Mark nuk lejon urisë të ndryshojë planet e tij për trajnim. Kur shkollat ​​janë mbajtur gara në drejtimin e vendit kryq, edhe në qoftë se ata bien në ditët kur ai anashkalua darkë dhe mëngjes, ajo shkon 10 - 15 km me ekipin, e cila është coached.Cynthia Kenyon, 55 vjeç


Gjenetist, Departamenti i Biokimisë dhe biofizikës, Universitetin e Kalifornisë, San Francisko
Çfarë bën: aderon në një dietë të përbërë nga ushqime me indeks të ulët glycemic, atë të shmangur ushqim që trupi shpejt kthehet në sheqer - makarona, patate, bukë dhe oriz, dhe ëmbëlsirat (nganjëherë mund të përballojë një çokollatë të vogël të errët). Tani kryesisht ha sallatë Cezarit: sallatë me mish pule, brokoli me vajra bimore, asparagus, peshk, një sasi të vogël të mishit të kuq dhe duke pirë verë të kuqe.

Pse: Për të parandaluar rritjen e sheqerit në gjak, e ndjekur nga lirimin e duhur të insulinës. Më parë, Cynthia ishte shumë i dhënë pas ëmbëlsirat, dhe në vitin 2002 mësoi se në qoftë se nematodat ushqyer sheqer, jeta e tyre është reduktuar me 20%. Sheqeri ka nevojë për insulinë, dhe insulinë çaktivizon e "gjenit jetëgjatësi", pasi ai është ende gjendet Cynthia, mund të dyfishohet jetën e nematodat, i cili zakonisht është tre javë. E njëjta gjen ekziston në njerëzit (dhe kjo është gjithashtu në gjendje për të çaktivizuar insulinë). Varieteteve të kësaj gjen është i lidhur me aftësinë për të arritur një shekull i vjetër.David Sinclair, 40 vjeç


Profesor, Fakulteti i Mjekësisë Harvardit
Çfarë bën: merr resveratrol, një kompleks që është në lëkurat e rrushit manaferrat e errëta që nga viti 2003. Edhe gruaja uyazykav dhe prindërit të ndjekin shembullin e tyre.
Pse: Resveratrol, të gjithë yyazytsirnosti aktivizon një grup të enzimeve përgjegjës për jetëgjatësi. Fuqia e kufizim kalori, të cilat iyazytsirno, mund të arrijë të njëjtin efekt, Sinclair gjetur të papranueshme pas një jave të përpjekjeve. "Me këtë dietë vetëm duket një jetë të gjatë," thotë ai.Felipe Sierra, 56 vjeç


Mikrobiologu, Drejtor, ndarja e biologjisë së plakjes, Instituti Kombëtar i plakjes
Çfarë bën: "Unë qesh shumë"- Thotë.
Pse: "Unë besoj se tani është mënyra më efektive për të jetuar më gjatë"Ai thotë se me një të qeshur në lidhje me skepticizëm e tij në vlerësimin e arritjeve të shkencës në studimin e plakjes.