Faqet Pse djegur


Mos harroni duke thënë: "Cheeks djegur - njerëz që thonë"? Në fakt, arsyeja pse djegur faqet dhe veshët, natyrisht, ka një justifikim mjekësor. Por unë doja të besoj se dikush ju vlerëson! Sipas shenjave kombëtare kur preu veshin e djathtë dhe faqe, si ju thonë gjëra të këndshme, kur la - abuzuar. Megjithatë, le të vijnë në këtë çështje nga një pikëpamja shkencore.
Çfarë veshët dhe faqet e djegur në të njëjtën kohë?
Shpesh, kur ju jeni djegur veshët dhe cheeks, është një ethe. Kjo mund të jetë një reagim ndaj virusit të ftohtë, inflamacion të brendshme. Pra, para së gjithash të marrë një termometër. Nëse ju shikoni atë në figurën 37 dhe më lart, përpiquni të mbani mend se ju nuk jeni ulur mbi jo lagësht, orë, këmbët? Nëse situata është e komplikuar nga sytë madhështi dhimbshme, parehati në fyt, një kollë ose një kullojnë hundët, ju mund të jeni i sigurt - ju filloni për të lënduar. Nëse vëreni të sëmundjes dhe të fillojnë trajtimin menjëherë, ka çdo mundësi për të fituar të ftohtë, dhe ditën tjetër ndjehen mirë. Kur Faqet djegie dhe dhimbje koke, shumë yyazytsirno që ju të filloni gripit. Anim trupin tuaj përpara dhe të kërkoni, jo duke kërkuar deri. Dhimbja është më e keqe? Pra, është koha për të marrë veprim. Gjëja më e mirë që ju mund të bëni është: • Përgatitja e një çaj me limon.

 • Këmbët Poparyty.

 • Pini drogës antivirale.

 • Shko në shtrat dhe të paktën nja dy orë gjumë.


 • Arsyet djegia faqet
  Nëse djegia veshët dhe faqet për vetëm disa minuta, shkaku mund të jetë ankthi, frika, zemërimi, siklet, gëzim dhe emocione të tjera të forta. Në momente të tilla në gjak prodhuar një shumë të adrenalin, ajo dilates enët e gjakut, duke shkaktuar gjak të nxitojnë për ballë dhe veshët në mënyrë aktive. Situata mund të jetë i menjëhershëm dhe afatshkurtër rritje e komplikuar në temperaturë. Ky është një reagim normal, mos u shqetësoni nëse situata të ngjashme nuk do të ndodhin shumë shpesh. Përndryshe, shkoni te mjeku ende - ju mund të keni probleme me presionin apo anije.

  Ndonjëherë një përgjigje të ngjashme në trup mund të shkaktojë mungesë ekuilibri hormonal. Në gratë, kjo ndodh si rezultat i shtatzënisë, menopauza ose sëmundjeve të ndryshme, kështu që nëse ju rregullisht djeg veshët dhe cheeks, mos luaj me zjarrin. Sign up për një takim me gjinekologu dhe endokrinolog. Ai do të përshkruajnë trajtim të duhur. Nga rruga, shkaku skuqje mund të krahasohen gabimisht kontraceptivëve oral.
  Pse Faqet djegur natën?
  Në mbrëmje e bën vetë ndihet lodhje si simptomat e sëmundjeve të ndryshme shfaqen më qartë. Nëse jeni duke djegur faqet dhe veshët në pasdite, shkaku mund të jetë të gjitha sëmundjeve të mësipërme. Por mbi të gjitha, në këtë rast eksitim normal nervor. Ju nuk mund të bien në gjumë për një kohë të gjatë, i shqetësuar në lidhje me atë që nesër do të takohet me menaxhimin, të drejtat e provimeve, ose një fluturim të gjatë? Trupi juaj reagon ndaj situatës si për të stresit. Prandaj faqet djegur.

  Pse cheeks kuqe dhe djeg?
  Shpesh shkaku i nxitojnë e papritur e gjakut në faqet mund të jetë alergjik ndaj ushqimeve, kozmetikë, polen dhe më shumë. Mos harroni, ajo që ju ka gëzuar dhe të përdorur kohët e fundit? Nëse do të ketë produkte të reja, shumë yyazytsirno se reagimi ky organ është duke u sjellë. Merrni një agjent të lehtë antihistamine, ose kërkoni ndihmë mjekësore.
  Arsye të tjera
  Gjithashtu, arsyeja që faqet djegie dhe veshë mund të jenë faktorët e mëposhtëm:

 • alkooli;

 • ftohtë dhe alergji të ftohtë;

 • pirja e duhanit;

 • Aktiviteti i lartë fizik;

 • hipertension;

 • diabeti;

 • tuberkulozi pulmonar.