Pse të mos inkurajuar për të lexuar librin dhe të shtrirë në një makinë në lëvizje


Disa do të thonë se për të detyruar veten për të lexuar diçka të mundshme vetëm në periudhën kur ju nuk bëni asgjë dhe pastaj ju shtriheni në divan dhe të fillojnë për të lexuar diçka, ose kur ju përzënë për të punuar në transportin publik. Megjithatë, një lexim i tillë i tekstit është edhe më e keqe për sytë e tu, kështu që përveç që ju të lexoni edhe në dritë të ulët, ose lexoni edhe duke shtrirë. E gjithë kjo çon në shëndetin e dobët të syve dhe si pasojë e sëmundjes, folur me ta largpamje, konjuktivit, miopi dhe kështu me radhë. Pse të mos inkurajuar për të lexuar librin dhe të shtrirë në një makinë në lëvizje?


Fakti është se kur teksti është në pushim, ju mund të lehtë të perceptojnë shkruar, çfarëdo lloji nuk është shkruar. Megjithatë, një herë në lëvizje, para syve fillon të shfaqet "në valle", ajo tashmë ka filluar të forcojë vëmendje, sytë tuaj dhe tendosje të trurit 5 herë më i fortë. Çfarë është rezultat i leximit në një makinë në lëvizje? Së pari, kreu i juaj do të jetë e mbushur me çimento, si dhe migrenë lind, ndjenjë ankthi sepse në tempujt do momenti oscillatory dhe pastaj ndjenja se ka hala. Ky shqetësim do të sinjalizojë se është koha për të përfunduar leximin e librit dhe të vënë vetëm në shtëpi në kushte normale e ndriçimit dhe kushte normale. Së dyti, duke lexuar në mënyrë të transportit publik vështirë të kuptuar tekstin si të tillë. Nëse font është i vogël, ajo është dyfish e vështirë.


Ju mund të pavarur të kryejë eksperiment në shtëpi: Merrni ndonjë libër nga shtypura të vogla. Uluni në një karrige dhe të provoni diçka tani të lexuar dhe kuptuar atë, është në mënyrë aktive duke u përpjekur për të lëvizur nga njëra anë në tjetrën. Si e bën perceptimi juaj? A keni kohë për të kapur disa rreshta dhe mendime nga libri? Ky proces është shumë e dëmshme për sytë dhe në këtë mënyrë ju e quani stresin. Tani e treta e stresit. Kur një person nuk do të thotë asgjë, ai menjëherë fillon të ndjehen të stresit, duket humor tmerrshme, dhe ai përpiqet të bëjë çdo përpjekje që ende të zbatojë planin e tij. Për aq kohë sa ajo nuk do, sepse ai dëshiron të, nuk pushoni. Së katërti, ju lehtë mund të humbasë ndalesë e tyre. Ky fenomen është më e zakonshme në botë. Passenger zachytavsya aq emocionuese që kam harruar ku të dalë.


Dhe nuk është një anë tjetër, vetëm shqetësimet e sigurisë. Për shembull, në qoftë se ndodh një aksident në rrugë, mund të shihet dhe pastaj të marrin masa. Uluni poshtë, mbuluar kokën e tij, për të shpëtuar fëmijën. Megjithatë, për shkak të faktit se jeni duke e lexuar zënë, ju nuk do të më parë, dhe pastaj pasojat do të ndikojë në ju shumë më tepër se të tjerët, transportin së matur të pasagjerëve. Në këtë rastin e fundit, për shkak të cilat ajo nuk është e rekomanduar për të lexuar libra në trafik - është reduktuar vëmendjen për veten dhe gjërat e vlefshme e tyre, fraudsters shpesh e përdorin atë që duke ofruar lexim, ajo mund të tërheqë një çift të kartëmonedhave në portofolin ose plotësisht dalje marr kuletë.


Tani, si për rekomandimet për të lexuar libra të gënjyer. Kur ju jeni të gënjyer, truri është në pushim dhe informacionin që vjen me të, nuk kuptohet si duhet dhe në mënyrë efektive. Pse rozslablenishoyu tru, dhe duke marrë pozicion të prirur të thotë që ju jeni duke u përgatitur për të fjetur si zakonisht ndodh. Horizontale menjëherë jep trurin e njeriut për të kuptuar se ju nuk jeni të vendosur deri në punë dhe vetëm dëshironi të relaksoheni. Ky sinjal është i përpunuar dhe sistemi i trurit, pra, nuk është e perceptojnë qartë dhe mos harroni të gjitha që ju japin, duke lexuar një libër të veçantë. Kur ju gënjeshtër, të gjitha shkronjat e vështira për të lexuar sytë e tij, i cili gjithashtu merr pozicion ku shikimet janë, si të thuash "brenda", dmth ju duhet të bëjë përpjekje të mëdha në mënyrë që të perceptojnë saktë tekstin për nxjerrjen thelbin, dhe madje edhe të provoni diçka Shtoje ' preferuarat. Dhe shpesh, edhe drita është mjaft i zbehtë, jo të ndritshme dhe pastaj libër nuk është një përvojë e këndshme.


Për të shmangur problemet me vizion, është e rëndësishme që të jetë në gjendje të shtyjë të gjitha çështjet e rëndësishme në lidhje me lexim, kur ju jeni në një makinë në lëvizje. Nuk rekomandohet në të gjitha për të lexuar jo vetëm libra, por edhe revista, reklama dhe shkrim të tjera. Nuk është e rekomanduar për të shpenzuar kohë duke lexuar në dritë të dobët dhe të shtrirë. Që zhvillimin e inflamacionit të Mukoza e syrit është e garantuar, dhe zhvillimi i miopi dhe hyperopia. Në rininë e tij, askush nuk dëshiron të veshin syzet, ashtu siç është, në pikëpamjen e tyre, jo në modë, nëse jo syze dielli, por thjesht për të përmirësuar vizionin. Por pse, atëherë, profeci vetë-përmbushjen, thjesht përballen me zakone të këqija dhe pastaj bota do të jetë i gjallë, i gjallë dhe interesante, dhe ndalesa lexim interes, si një lloj i punës krijuese dhe kalim kohe të këndshme, përveç dhe të dobishme.


Megjithatë, në qoftë se ju vendosni të lexoni informacion të rëndësishëm dhe e di. Nëse ju nuk bëni, në punë ose në trajnim të jetë një problem. Dini më shumë rregulla dhe vidshtovhuytesya tyre.

Së pari - lexim, shtrirë apo në një makinë në lëvizje nuk duhet të tejkalojë kohën 15 minuta. Kjo është koha më e mirë për të drejtuar rreth në materiale të kuptojnë shtudiyuvannya thelbin dhe të lënë për më vonë, kur trupi është i gatshëm për asimilim. Nëse keni lexuar shtypin, duke e ditur se për shkak të asaj që ju nezduzhayetsya, kaloni këtë aktivitet mund dhe duhet të arrijë deri me programin e atyre që kanë zënë ju duhet të kalojnë kohë jo më shumë se 15 minuta. Tjetra, sytë e tu pushojnë, të bëjë një kompresë për të ndihmuar të kthehet shpejt sytë tonin e tyre - të marrë një kastravec të vogël. Prerë atë në disa grupe. Alternuar, vendosni mbi qepallat e mbyllura një nga një. Relax dhe të ndjehen. Si dridhura mbulon sytë dhe i jep një ndjenjë të këndshme. Ne rekomandojmë larë sytë me çaj, të jetë i sigurt për masazh dhe të zezë.