Këmbët Pse fryrë


Nëse papritmas ju vëreni se këpucë të njohur të rehatshme ishte bërë në këmbët varur si pesha, ju jeni "fat" të përballet me edemë. Identifikimi arsyeja pse këmbët fryrë - hapi i parë drejt marrjen e shpëtoj siklet.

Si mundem të heq ënjtje në këmbë?Enjtje këmbët sinjalizon zbulimin e një sëmundje. Shpesh këmbët bymehet për shkak të:

 • Funksioni i pamjaftueshëm i veshkave;

 • sëmundjet kardiovaskulare;

 • artrit;

 • kancer.


 • Është e nevojshme për të kryer një studim të plotë dhe të identifikojnë sëmundjen. Duhet të theksohet se ënjtje të këmbëve në onkologji mund të ndodhë si tumoret shkakton ose metastases në indet e gjymtyrë, dhe si simptoma të lidhura sëmundje të veshkave, zemrës ose enëve të gjakut. Por, duke hequr ënjtje në këmbë për të ndjehen të paktën një lehtësim të përkohshëm? Ju duhet të kufizojnë përdorimin e kripës dhe lëngjeve. Në rastin e parë duhet të marrë një qëndrim në të cilën këmbët do të jetë mbi kokë. Në kohën e vidyazykatysya kanë këpucë të ngushta dhe takë të lartë në. Pritjes droga nxit urinimin eliminon lëngjeve të tepërta dhe të ndihmojë në uljen ënjtje. Si droga të tilla është më mirë për të përdorur mjetet juridike popullore për ënjtje këmbët, tinktura, TEAS, TEAS bimor. Më të mirë provuar në të tilla raste teas Kastrati (fruta dhe gjethe), u rrit hips, majdanoz, rodhe dhe kulpër lëng, hirit malore dhe limon.

  Ënjtje të këmbëve - trajtim


  Masat e përkohshme marra, por ënjtje kthehet përsëri dhe përsëri? Sëmundje, e cila shkaktoi një situatë që kërkon trajtim të menjëhershëm. Konsideroni disa raste, ënjtje të këmbëve dhe mundësitë e tyre të trajtimit.

 • Nëse sëmundje të veshkave, mjeku juaj do të përshkruajnë barna anti-inflamator drogë futje dhe diuretik. Uljen e normave të larta të proteinave në urinë të ndodhë uljen ënjtje këmbët.

 • Në rast të dështimit të zemrës, ënjtje e këmbëve mund të keni për të luftuar për jetën. Ënjtje të dalluar këtë lloj të lehtë. Ju duhet të shtypni gishtin tuaj në vend të problemit. Pas shtypur vrimë formuar nuk zhduken disa sekonda. Terapia përkrahëse ndihmon të rivendosur qarkullimin e gjakut dhe për të hequr këmbët ënjtje.

 • Ka raste kur vetëm një gjymtyrë e prekur. Për shembull, shtohet këmbën e majtë dhe të djathtë ka të ngjarë të vazhdojë. Ky shtet ka një lymphostasis tmerrshme emrin apo nuk Lymphedema trajtim mjekësor dhe kirurgjikale nuk mund të jetë. E vetmja mundësi për të hequr qafe ënjtje - veshur konstante e brendshme compression.

 • Ënjtje të përbashkët gju mund të tregojnë inflamacion. Ointments të veçanta dhe gels japin rezultate pozitive në trajtimin e kësaj sëmundjeje.

 • Nëse fryrë këmbët në mbrëmje, yyazytsirno atë - pamjaftueshmërinë venoz. Ngushtimi i enëve të gjakut për shkak të shfaqjes së mpiksjen e gjakut, pllakë ngadalëson qarkullimin në gjymtyrë të ulëta. Si rezultat, pasi ngarkesa ruajtjes afatgjata apo pozicion ulur, në fund të ditës dhemb dhe këmbët fryrë. Sëmundjet e enëve të gjakut dhe venat kërkon shqyrtim të kujdesshëm dhe ndoshta edhe kirurgji. Xhel të veçantë ftohje, compression stockings, këpucë me takë të lartë dhe ngarkesës minimale në këmbë është pozita shumë më e lehtë.

 • Ënjtje e këmbë pas thyerje lidhur me procesin e shërimit kallo kockave dhe rritjen e fluksit të tepruar të gjakut në vendin e thyerje gjatë shërimit. Kjo ënjtje mund të reduktohet nga electrophoresis, fasha dhe banjot me kripë deti dhe të rregullt të projektimit aktive motor plagosur këmbë.