Yndyrë Pse rrezikshme tepërt


Dëshira për të parë më mirë - kjo është arsyeja kryesore pse shumica e njerëzve fillojnë të shikojnë peshën tuaj. Megjithatë, ka të tjera - po aq e rëndësishme - arsyet për të cilat është e nevojshme për të ndjekur dietë dhe të kryejnë stërvitje të rregullt.
Të ruajtur peshën normale të trupit duke ulur sasinë e yndyrë të tepërt është jetike në qoftë se ju doni të jenë të shëndetshme dhe në qoftë se keni nevojë të merren me sëmundje të caktuara. Ka dëshmi mjekësore se obeziteti është një kërcënim i madh për shëndetin dhe zvogëlon jetëgjatësinë. Trashje (sipas përkufizimit më të shpeshtë) - më shumë se 25% yndyrë në trupin e njeriut për burrat dhe 32% - gratë. Secila nga tre amerikanëve ka yndyrë të tepërt dhe rreth 20% e amerikanëve janë të trashë.


Prania e yndyrë të tepërt për shkak të kërcënimeve të tilla të rënda për shëndetin e njeriut, si sëmundje të zemrës koronare, kanceri, diabeti. Çdo vit, tre nga katër amerikanë vdesin nga kanceri, ose sistemin kardiovaskular. Sipas vëzhgimeve të rreth 80% të vdekjeve për shkak të faktorëve që lidhen me mënyrën e jetesës, duke përfshirë edhe mënyrë jetese i ulur.
Për shembull, nëse ju jeni i trashë, keni shpenzuar shumë përpjekje për frymë, sepse zemra juaj duhet të punojë më shumë për të kryer të shtyjnë gjakun në mushkëri dhe organe të tjera të trupit (duke përfshirë yndyrë të tepërt). Kjo barrë në rritje mund të jetë arsyeja që zemra juaj do të bëhet i madh, dhe si rezultat rritjen e presionit të gjakut, aritmia ndodh.


Për njerëzit që vuajnë nga obeziteti, karakterizuar nga kolesterolit të lartë të gjakut, që shkakton atherosclerosis (ngushtimi i enëve të gjakut për shkak të formimit pllakë). Kur enët e gjakut bëhet në mënyrë të ngushtë që organet vitale si truri, zemra apo veshka nuk krovosnabzhayutsya të mjaftueshme, nuk është një kërcënim për jetën. Përveç kësaj, ngushtimi i enëve të gjakut duke çuar në rritjen e presionit dhe të penguar punën e zemrës. Në vetvete, presioni i lartë i gjakut është i rrezikshëm për shëndetin dhe mund të shkaktojnë, të tilla si sulmi në zemër, goditje, dështimi i veshkave. Rreth 25% e të gjitha problemeve me sistemin kardiovaskular lidhur me obezitetin.

Studimet klinike kanë treguar se ekziston një lidhje në mes të yndyrë të tepërt dhe kancerit. Besohet se vetë indi dhjamor përmban carcinogens (substanca kimike që zhvillimin e kancerit) në të dy burrave dhe grave. Në femra, yndyrë tepërt shoqërohet me rritjen e rrezikut të kancerit të gjirit dhe mitrës, dhe meshkujt - zorrën e trashë dhe të prostatës.
Ka një ekuilibër delikat mes glukozës në gjak, yndyrë dhe hormonit insulinë. Glukozë e tepërt që hyn në gjak, të ruhet në mëlçi dhe organe të tjera vitale. Kur rezervat e saj fryhen, glukozë tepërt është konvertuar në yndyrë, dhe kur "del nga shtrati" vetë qelizat yndyrë, ata janë më pak glukozë. Njerëzit që vuajnë nga obeziteti, pankreasi prodhon më shumë dhe më shumë insulinë për të rregulluar nivelet e glukozës në gjak. Por insulinë trupi nuk është më në gjendje të përdorin të gjithë sistemin dhe duket në depresion. Faj në rregullimin e glukozës në gjak dhe insulinës të çon në diabet - një sëmundje me komplikime që zhvillojnë gjatë një periudhe të gjatë kohore (sëmundje të zemrës, dështimi i veshkave, verbëri, këmbë diabetik). Tepërt yndyrë është i lidhur edhe me përkundrazi vrer në vend sëmundje fshikëz, sëmundjet e dysfunctions traktin gastrointestinal në sferën seksuale, osteoarthritis dhe goditje në tru.Ulur sasinë e yndyrës në trup zvogëlon rrezikun e sëmundjeve.


Në mënyrë të këndshme për të dëgjuar se të reduktuar sasinë e yndyrës në trup zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të ndryshme. Universitetin e Pitsburgut studiuesit vërejtur 159 personat që marrin pjesë në humbje peshe. Personat që marrin pjesë në programin ishin më pak se 45 vjet dhe pesha e tyre ishte 15-35 kg mësipërme normale. Ata që ra 10 deri në 15% të peshës së tyre dhe që arriti të mbajë rezultatet e arritura brenda 18 muajve të studimit, ka pasur një përmirësim të dukshëm në kolesterol dhe trihletseridov dhe normalizimin e presionit të gjakut. Në përputhje "New England Journal e Mjekësisë", Reduktimi i trupit yndyrë ndikon në sistemin kardiovaskular edhe më efektive se sa terapi të drogës.

Për njerëzit që kanë një predispozitë gjenetike për sëmundjet e sistemit kardiovaskular, jetese aktive mund të ngadalësojë ose madje edhe të ndaluar sëmundjen. Përjashtimet e vetme janë njerëz me anomalive serioze gjenetike. MD Studim Dean Ornisha treguar se një program gjithëpërfshirës që përfshin stërvitje të rregullt, një dietë me yndyrë të ulët dhe anti-stres masave madje mund të kthehet valën e sëmundjeve të zemrës për këta njerëz.
Ka edhe dëshmi se një jetese aktive dhe kjo shkaktoi zvogëlimin e trupit yndyrë të lidhura me të zvogëluar rrezikun e disa lloje kanceresh, në meshkuj - kancerit të prostatës në gratë - të gjirit dhe kancerit të mitrës (Frisch et gjitha, 1985).

Për më tepër, ushtrimi i rregullt dhe një dietë me yndyrë të ulët përdorur me sukses në trajtimin e diabetit insulinë. Disa pacientë kanë nevojë për këtë ndihmon në zvogëlimin e konsumit të insulinës zëvendësues ose të anulojë atë krejtësisht. Në përgjithësi, për njerëzit e rritur kryesor një jetese aktive, rreziku i diabetit insulinë-i pavarur nga 42% më e ulët.


Shumica prej nesh kanë tendencë për të fituar peshë.


Amerikan mesatar 25 vjet pas fitimit të një viti të paktën 500 gram. Vetëm mendoni në lidhje me këtë figurë! Nëse ju kanë tendencë të njëjta për 50 vjet që të fitojë rreth 13 kg mbipeshë apo më shumë. Për më tepër, shpejtësia e metabolizmin tuaj ngadalëson dhe trupi juaj nuk do të djegë dhjamin si në mënyrë efektive. Në të njëjtën kohë, në qoftë se ju nuk e ushtrojnë rregullisht, ju humbni rreth 500 gram e muskujve çdo vit. Kështu që njerëzit jo vetëm të grumbulluar peshë të tepërt, duke rritur rrezikun e sëmundjeve të ndryshme, por edhe të humbni muskujve, duke rritur rrezikun e lëndimit, pengon gjendjen e tyre fizike dhe të ngadalësuar shpejtësinë e metabolizmit të tyre.

Shumë pak amerikanë të angazhuar në trajnimin fizik siç duhet. Sipas Këshillit Presidencial për Sport dhe palestër vetëm një në pesë amerikanë bëjnë stërvitje për minimumin e kërkuar prej 20 minuta tre ose më shumë ditë në javë. Në fakt, mesatare amerikane shpenzon më pak se 50 minuta në javë për të ushtruar. Për më tepër, dy nga pesë amerikanët çojë jeteses i ulur.


Përgjigje: Hani një dietë të shëndetshme dhe të angazhohen në kulturën fizike.


Shpresoj se ende ekziston. Ajo u gjet se reduktimi i moderuar i trupit yndyrë (jo e muskujve) dhe një mënyrë jetese të shëndetshme, aktive (jo dietë) të zvogëlojë rrezikun e problemeve shëndetësore në 90% të pacientëve me mbipeshë, ndërsa përmirësimin e gjendjes funksionale të sistemit kardiovaskular, normale presionin e gjakut, shkalla e tolerancës glukozë, gjumë, kolesterolit. Përveç kësaj, nevoja reduktuar për trajtim, shtrimin në spital, kohëzgjatjen e qëndrimit, më pak komplikime post-operative tetë herë yyazytsirnist vdekjeve të reduktuara nga kanceri dhe 53% zvogëlon vdekjen yyazytsirnist nga sëmundje të tjera. Për njerëzit të cilët janë të angazhuar në kulturën fizike, yyazytsirnist vdesin nga sëmundjet e sistemit kardiovaskular 8 herë më pak.

Ose ju keni durim dhe dëshirë për të arritur një ndryshim gradual në jetën tuaj për ta bërë atë më të shëndetshëm, dhe ju - të lumtur? Pasi të keni vendosur për të shkuar përpara në këtë drejtim dhe vendosi të ndryshojë jetën time, pjesa më e vështirë e pasme. Sigurisht, ju keni shumë punë, por pa marrë parasysh se sa kohë ju merr për të ndryshuar stilin e jetës tuaj. Në qoftë se në pak vite do të ndjekin një mënyrë jetese të re, trupi juaj do të përshtaten me këtë, dhe ju jeni më të yyazytsirnistyu do të mbajë një mënyrë jetese të shëndetshme në mënyrë të përhershme.