Pse të hequr moles rrezikshme


Pothuajse çdo person, pavarësisht nga raca dhe ngjyra duhet moles, birthmarks ose Nevi - emrin mjekësore. Në disa ato janë të pakta dhe të vogla, dhe për këtë arsye nuk shkaktojnë siklet dhe mbeten të pazbuluara. Por ka një kategori njerëzish që kanë moles rriten, duke sjellë një numër të inconveniences. Në këtë artikull ne do të ju jap përgjigje "nëse ju mund të hiqni moles, birthmarks".
Ju lutemi të jenë të vetëdijshëm se ekziston gjithmonë një rrezik që nishan pafajshëm pak mund të bëhet një tumor malinj. Cilat janë rreziqet dhe si për të hequr moles është përshkruar? Mol normale është akumulimi mirë i qelizave pigmentit që shfaqen në çdo pjesë të trupit dhe mukozës. Në mënyrë tipike, shumica e moles formuar në pubertet. Mbi jetën e numrit të moles mund të ndryshojnë ose të rritet, ose praktikisht zhduken.Birthmarks e moshave spokon rreth legjendave dhe thashethemeve. Njerëzit duan të kuptojnë se pse ato ndodhin, kuptimin, dhe në qoftë se ndikimi në fatin, se si. Disa njerëz besonin se njeriu, i cili kishte një numër të madh të moles, i përkiste pushteteve të sipërm, dhe perënditë. Megjithatë, shumica e birthmarks shihen si një simbol i lidhur me botën tjetër, dhe një njeri me një numër të madh të moles konsiderohet si një magjistar, magjistar. Edhe gjykatat e inkuizicionit kujdes ekzaminuar trupin e një viktime të gjetur nishan i cili shërbeu prova dhe komunikimin me forcat e botës tjetër - frymërat e liga. Në atë kohë, moles mëdha kanë termin "vulën e djallit."


Në ditët e sotme marrëdhënia në birthmarks ndryshuar, njerëzit nuk i japin atyre pronat mistike. Njerëzit mësohen me nishan vendosur në të gjithë trupin, dhe nuk i kushtoj vëmendje të tyre. Ndodh që një nishan të vogël e vendosur në fytyrë kaq të çuditshme, i jep një grua një bukuri të caktuar. Për fat të keq, birthmarks nuk janë aq të padëmshme. Shkencëtarët nuk kanë përcaktuar ende shkakun, si një urith i pafajshëm zhvillohet në një vdekjeprurëse, melanoma rrezikshme. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë vdes nga melanoma çdo vit rreth 50.000 njerëz. Dhe pse globalisht shifër nuk është i madh, askush nuk dëshiron të jetë në këtë numër. Por disa njerëz për shkak të injorancës së tyre ende gjenden në mesin e pacientëve.


Nëse kameleoni nuk ndryshon në mënyrë të konsiderueshme, atëherë nuk arrijnë të njohin në nishan paraprakisht, të cilat më vonë mund të zhvillohet në melanoma, ju duhet të dini se çfarë për të hequr moles rrezikshme. Por disa shenja që duhet të lajmërojnë dhe të bëjnë njerëzit të kthehet në një dermatolog dermatolog ose oncologist. Nuk janë të ashtuquajturat "zona e rrezikut", - ata moles që janë vazhdimisht të inatosur dhe të plagosur këpucë, rripa të sigurisë, rroba, ndërsa rroje, kur krehje. Moles që janë në "rrezik" të ketë një shans i madh për ta kthyer në melanoma.


Nëse vëreni një nishan që duket të jetë ndryshuar, nuk do të vonojë fushatën te mjeku. Nga gjëja e parë që vini re:mol ndryshuar ngjyrë, ajo ndriçon ose errësohet shfaqen njolla mbi rodymtsi;
Kur ndryshon madhësinë e moles, ajo dukshëm të rritur;
birthmarks kur struktura është ndryshuar, ai ka filluar të shfaqet në lëkurë, zhvishem, plas nënshkrimin, gunga;
në rodymtsi ndjerë kruhet dhe / ose të djegur, duke prekur rodymtsi, ndjeni dhimbje.Ndonjëherë personi vetë provokon që u kthye në një pendë dhe melanoma di pse të hequr moles rrezikshme. Tërhequr flokët nga moles vendosura në fytyrë ose në pjesë të trupit, duke rëndë moles irrituese. Të gjitha përpjekjet për të sjellë veten birthmarks ose zbardhet ato pidrizayuchy ose të djegurit ato gjithashtu zbatohen asnjë të keqe të vogël. Gjithashtu, nuk do të abuzojnë me sunbathing dhomë me diell dhe mund të ndikojë negativisht në birthmarks. Unë dëshiroj t'ju kujtoj se trajtimi i tumoreve malinje është e mundur vetëm në një fazë të hershme të zhvillimit. Kur fillon metastaza, trajtimi është e shtrenjtë, e vështirë, e dhimbshme dhe, për fat të keq, trajtimi nuk mund të jetë efektive.


Kohët e fundit, rastet kur healers të ofrojnë ndihmën e tyre me trajtimin e melanoma apo hequr moles. Metodat e tyre nuk kanë gjasa për të kuruar melanoma, por pasojat e "trajtimit" të tillë nuk mund të jenë të krahasueshme. Në më të mirë, plagët mbeten dhe / ose spote, dhe në të keqe nisur melanoma. Sigurisht, nuk janë profesionistë në mesin e tifozëve popullore, por yyazytsirnist përmbushur ato është shumë i vogël. Dhe edhe në qoftë se ju jeni një tifoz i mjekësisë tradicionale, edhe pse nuk është e nevojshme në këtë rast të vetë-mjekoj, për të shpenzuar kohë dhe para për healers, dhe më të mirë të të gjithë të kthehet për një mjek me përvojë.


Nëse është e nevojshme, të kryer ekzaminim histologjik për të përcaktuar nëse ose jo një nishan beninje. Nëse mol është mirë të zgjedhur metodën më efektive për të hequr atë. Kohët e fundit shpesh përdorin heqjen lazer - kjo procedurë është e efektshme, të sigurt dhe pa dhimbje. Nëse një mol të vogël në lëkurë do të jetë mbi. Pas heqjes së nishaneve duhet në mënyrë strikte të respektojë të gjitha rregullat mjekun. Deri tani ju e dini përgjigjen për pyetjen "A është e mundur për të hequr nishan apo jo?", Sepse nganjëherë ata nuk mund të jetë krejt në mënyrë dhe të padëmshme. Për trajtimin e moles seriozisht, sepse kur mjekësi trajtim në kohë që ju të merrni ndihmë efektive dhe për të shmangur formimin malinje.