Pse i trullosur, dhe arsye marramendje për të bërë
Vertigo - një humbje të orientimit në hapësirë, i shoqëruar nga një ndjenjë e revolucionit objekteve përreth ose trup. Kur një person është vazhdimisht i trullosur, ai argumenton se "shkon ku" në lëvizjen më të vogël. Kjo ndjenjë nuk është një sëmundje e pavarur, dhe është klasifikuar si një simptomë e sëmundjeve ose si një ndjenjë e përkohshme që nisi nën ndikimin e disa faktorëve.
Në rast të një gjendje të tillë duhet të shihni një mjek, sepse marramendje mund të fshehin një gjendje të rëndë.

Arsyet nuk lidhen me sëmundjenShumë shpesh i trullosur për shkak të arsyeve fiziologjike apo karakterin patalohycheskoho.
1. Lirimin e adrenalin në gjak në fjalimin skenë, ndjesi shumë të këndshme apo të pakëndshme mund të shkaktojë marramendje, por kjo nuk është një shenjë e një sëmundjeje. Rritja përmbajtja e adrenalin shkakton vasospasm pse truri merr më pak gjak se ai kishte për të, kështu që iluzion.
2. Gjithashtu marramendje mund të jetë shkaktuar nga një perceptim të rremë, kur truri është i gatshëm për një lloj të mjedisit, dhe të shohim asgjë, por truri vazhdon të analizojë sinjal për të cilën ajo është e gatshme, së bashku me të vërtetë. Kjo ndodh kur hipur një carousel, ngasin automjetin me shpejtësi të lartë. Shpesh me shoqërues të përzier marramendje, veçanërisht në situata në të cilat një person është e pazakontë në natyrë, të tilla si kur fluturonte në një aeroplan apo një udhëtim në bord ("deti").

3. Vështirësitë përqëndrohet shikim të ndodhë në lartësi të madhe, kur ne shikojmë në distancë për një kohë të gjatë, kështu që të krijojë një ndjenjë të rreme të revolucionit përreth objekteve.
4. Me një mungesë të ushqimit, nuk ka gjak duke marrë glukozë të mjaftueshme, marramendje në këtë rast shoqërohet me dobësi, dhe maturi nga ushqimi mund të shkaktojë sëmundje të rënda për shkak se sistemi imunitar është dobësuar. Pra, para se të ulen në një dietë, të konsultoheni me një dietës.
5. Kur krerët e gabuara ana thyer furnizimin me gjak, dhe ne kemi vështirësi me koordinimin, kështu që ju duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm kur kryejnë ushtrime fizike për të forcuar muskujt e qafës.

6. Pranimi i barnave të caktuara:
Produktet hypoallergenic;
antiseptics dhe antibiotikët fuqishëm;
sedativë dhe qetësuesit.

Marramendje si një simptomë


Duke mos i përfshirë këto faktorë shpesh shkakton marramendje janë në kundërshtim me proceset vitale në trup.
1. Sëmundjet e sistemit vestibular, të vendosura në veshin e brendshëm. Është marramendje vërtetë (marramendje). Me këtë lloj të sëmundjeve djerse të ftohtë, të vjella, vjellje, marramendje shoqëruar, si sëmundja ndodh shkelje të presionit të gjakut, luhatjeve të kursit të puls.

2.
Otitis. Sëmundja më e zakonshme e veshit të brendshëm që ndodh për shkak të inflamacionit iniciuar. Të gjitha simptomat e mësipërme paraprirë earaches.
3. migrenë. Në këtë rast, ajo është një gjendje ku nuk zvukoboyazn dhe fotofobi, tringëllimë në veshët, shkakton të përzier, i trullosur, një shenjë e fillimit. Kur ndjenja të tilla kanë nevojë për kujdes të menjëhershëm mjekësor, si për të hequr qafe migraines është e vështirë.
4. Helmimi. Ushqim, helmimi me alkool, dehje ndërsa duke marrë droga të punojnë në punë të rrezikshme mund të shkaktojë marramendje, i shoqëruar nga një dhimbje koke të forta.

5. Gjithashtu kreu tjerrje dhe i lënduar pas gjetjes së një lëndim të trurit.
6. Perylimfatychna gyp. Sëmundja ndodh kur membranat thyej në mes të mesme dhe të veshit të brendshëm kur zgavrën e veshit të mesëm merr perylymfa. Nëse pacienti mprehtë humbjen e dëgjimit të njëanshme, kolliteni apo teshtini mendtë - një arsye për të kryer një studim mbi këtë temë kirurgjikale fistula perylymfatycheskoy. Nevoja për shqyrtim kirurgjikale për shkak se diagnoza fillestare mund të jetë i gabuar.

7. semundja Meniere - rritur sasinë e lëngut në kavitetin e veshit brendshme. Otitis media ndodh si një komplikacion pas lëndimit të trurit traumatik, mund të jetë infektive në natyrë. Në fillimin e sëmundjes trullosur dhe të shkakton të përzier, si ndryshimin e vjella përzier, marramendje vjen në një shkallë të tillë që një person fillon të duket se rezulton jo vetëm mjedisin por edhe trupin tuaj, ndjenja e rënies. Koordinimi i lëvizjeve është reduktuar ndjeshëm, ka një çrregullim ekuilibër. Vërejtur humbjen e dëgjimit - reduktimi i njëanshëm, tringëllimë para sulmit të marramendje, humbje e frekuencave (p.sh., fjalët e shqiptuara në një pëshpëritje, të ndryshme, gjuhë të thjeshtë - nuk ka).

8. bamirës marramendje konvulsiv pozicional. Trudnodyahnostyruemoe sëmundje, e cila shkakton marramendje janë për migrimin e kristaleve karbonat kalciumi, lirohet nga dëmtuara receptorët vestibular sistemit. Ndjenja rotacionit në këtë shtet shfaqet kur ndryshon pozicionin e trupit, kthen kokën. Zakonisht zgjat disa sekonda, kështu që sëmundja është e vështirë për diagnozën, sepse pacientët shpesh ankohen për dobësi sesa iluzionin e lëvizjes.
9.
Osteokondroza. Kjo sëmundje mund të jetë edhe pse i trullosur, shumë shpesh nuk është një iluzion e lëvizjes kur pacienti bën lëvizje të papritur qafën osteokondroza.

10. Nëse pacienti papritmas shqetësuar vizion, është e vështirë që të koordinojë lëvizjet, nuk është dobësi, ndjeshmëri shqetësuar, i trullosur - një arsye për të telefononi menjëherë një ambulancë, pasi simptomat e mësipërme mund të tregojë një goditje. Ofrimi parakohshëm i kujdesit të aftë në këtë shkelje të aktivitetit të trurit mund të çojë në vdekje.
11. marramendje Invisible fillimi, i shoqëruar nga shurdhim të njëanshme, e cila ndodh gradualisht, sugjeron nevojën për të konsultuar një onkolog në aspektin e tumor të trurit përjashtim.

12. Nëse kjo situatë vazhdon për një kohë të gjatë (për javë ose edhe muaj), nuk është i shoqëruar nga fiziologjik planin e sëmundjeve, dhe jo vetëm i trullosur, por i sëmurë, ju duhet gjithmonë të konsultoheni me një neurolog apo psikoterapist. Ndjenjë të zgjatur e rrotullimit mund të flasim për neuroza serioze ose depresioni.
Si të sillemi me marramendje
Ndjenja e iluzionin e lëvizjes shpesh ndodh papritmas dhe personi në këtë rast nuk e di se çfarë të bëni nëse merren mendtë, ajo është e karakterizuar nga një farë konfuzioni. Gjëja kryesore - nuk e panik dhe të bëjë çdo gjë të mundshme për të mos bien. Në Stark u shfaqën marramendje ju mund të humbasin ekuilibrin tuaj.

Gjeni një vend ku ju mund të ulen if're në shtëpi - shtrihem, duke u përpjekur për pozicionin kokën dhe supet në një nivel. Kjo situatë ndihmon për të normalizuar rrjedhën e gjakut në tru. Mundohuni të mos bëni lëvizje të papritur, në mënyrë që të mos provokojnë një sulm të ri, të mbyllë sytë tuaj.
Nëse sulmet përsëriten, kontaktoni një neurolog, përshkruajnë sa më saktë që të jetë e mundur të gjitha shqisat tuaja. Detaje të tilla të ndihmojë mjeku të kuptuar pse i trullosur, t'ju rekomandojë tek një specialist dhe me kohë të sigurojë ekspertizë.