Çka duhet të bëhet për të përmirësuar shëndetin


Termi "shëndeti" u shfaq me ardhjen e njerëzimit. Në kohë të ndryshme në këtë koncept përfshihen komponente të ndryshme, dhe secili sjell me vete diçka shumë të rëndësishme për të. Në përgjithësi, "shëndeti" mund të përkufizohet si gjendje normale të trupit, ku e drejta janë të gjitha organet e tij.
Në përgjithësi, mund të themi në lidhje me veten e tij: "Unë jam i shëndetshëm", sikur asgjë nuk ju pengon dhe ju ndjeheni mirë.

Shëndeti ka qenë prej kohësh konsiderohet si vlera më e rëndësishme e njeriut. Veçanërisht e rëndësishme është shëndeti i mirë sot, kur për ta mbajtur atë po bëhet më e vështirë dhe më e vështirë. Sipas Rosmednadzora, në ditët e sotme në përmirësimin e shëndetit kërkon 95% e të rinjve mbi 20 vjet.Ne ishim të sulmuar një shumëllojshmëri të sëmundjeve. Vuajnë prej tyre, ose të mbrojtur veten - zgjedhjen e të gjithëve. Vini re se shëndeti më i mirë nuk është një detyrë e tillë vështirë. Gjëja kryesore - për të vendosur për të luftuar me zakonet dhe përtacisë e tyre. Por këtu, si yazykatsya, të gjithë duhet të vendosë për veten e tij. Nëse ju keni bërë një zgjedhje në favor të shëndetit të mirë dhe lirisë nga spitalet vizitojnë, këshillat tona do t'ju qasen si ne e nevojshme.

Le të fillojmë me ushqim. Nuk ka nevojë dikush për të provuar se për shëndetin e mirë, që ju të shihni qëndrimin në dietë. Ju duhet të dini se toksina janë shumë të dëmshme për trupin. Në mënyrë të qartë, të shpëtoj prej tyre krejtësisht e pamundur. Por për të reduktuar sasinë e substancave të dëmshme në minimum është realist. Kjo u shpik nga parimi i "trio artë" mëngjes duhet të jetë një drekë e mirë - e dendur dhe darkë - lehtë. Në dietë duhet të përfshijë më shumë bimësi. Kjo është shumë e dobishme për të ngrënë para ngrënies, për 20-30 minuta sallatë të thjeshtë të perimeve.


Një tjetër "ndihmës" të rëndësishme më të mirë shëndetësore - aktivitet. Ushtruar në mëngjes dhe në mbrëmje, vrapim, not, ecje, heqjen Kjo është vetëm një pjesë e asaj që ju nuk duhet të mohojë veten - lover. Inaktiviteti fizik (lëvizshmëria e ulët gjatë ditës) sëmundje XXI ndonjëherë gjejnë një arsye: shumë prej nesh për punën e tyre vetëm një herë shkojnë në park të afërt. Për fat të keq, kjo krijon dembelizmi. Pra, në fundjavë, kur ju mund të jetë i lumtur të ecin disa ndalesa në një dyqan, ne preferojnë për të marrë atë në transportin publik. Dhe asgjë nuk mund të japë muskujt tuaj "zakysnuty."


Zakone të këqija - një çështje më vete për rozyazyka. Në shkatërrimin pamëshirshme e portofolin tuaj por ata shkaktojnë, dëme të pariparueshme për shëndetin tonë. Megjithatë, të gjitha duhanpirësit janë të vetëdijshëm për rreziqet e pije nikotinë të gjithë e dimë në lidhje me efektet e alkoolit, por këtu është paradoksi: pse, atëherë, çdo vit radhët e tyre replenished mijë "rekrutë"? Kush duhet fajësuar? Reklamim? Vetëbesim? Indiferenca? Definitely shumë e vështirë për t'iu përgjigjur. Është e qartë se përmirësimin e shëndetit të varësisë së tyre duhet të luftojë për jetën dhe vdekjen. Efektiviteti i luftës kundër të gjitha anët trumpetojnë qindra qendra të ndryshme (të cilat, në fakt, janë sekte!). Por asnjë specialist kodim më të mirë nuk mund të detyrojë një njeri për t'u angazhuar me cigare, ndërsa ai nuk guxojnë të saj. A e dini se në qoftë se ju hedhin tym, atëherë: në minutën e 20 presion dhe pulsi kthehen në normale, 48 orë, ju më në fund mund të merrni një shije dhe erë, 8 muaj harrojmë për probleme të frymëmarrjes, kollitje dhe gulçim


Përgjithësoj çfarë duhet të bëjmë për të përmirësuar shëndetin tuaj? Receta individuale dhe këshilla duhet të zgjidhni në mënyrë të pavarur, në bazë të jetesës, humor, aftësitë tuaja financiare. Megjithatë, ju ende mund të japin dhe disa këshilla të përgjithshme. Ata janë të lehtë dhe të përshtatshme për të gjithë.
Hudhër - është fuqi. Studiuesit britanikë përmendin të dhënat e punës së tyre. Nëse çdo ditë për të ngrënë të paktën një karafil të hudhër mund të kolesterol më të ulët, të punojnë në parandalimin e osteoarthritis, për të shmangur plakjen e trurit, rritjen e imunitetit. Shumë nuk e pëlqen rekomandimin për shkak të erë të veçantë të hudhër në problemet e gojës ose stomak. Në këtë rast është e nevojshme për të bërë një tretësirë ​​e hudhër dhe limon në ujë.

Salt - armik të bardhë. Nëse dikush e di, ka një korrelacion direkt midis numrit të përditshmes hyn kripë tonë trupit dhe rrezikun e hipertensionit. Të ndërpresin shtatzëninë një marrëdhënie të rrezikshme, ju përdorni jo më shumë se 5-ons. kripë. Por kur ju mendoni se ajo përmban pothuajse të gjitha produktet. Kjo është arsyeja pse OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) rekomandon vidyazykatysya e kripës në të gjitha. Kjo do të zvogëlojë numrin e strokes (25%) dhe goditje në tru (30%).
Lëvizja - gëzim. Së pari, kështu që ju filloni për të fituar dembelizmi e tyre, dhe së dyti, një ashensor (dhe ndoshta të tjerët) humor, së treti, për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe enëve të gjakut. Përdorni çdo mundësi: të ecin në ndalesën tjetër, një shëtitje para gjumit apo rewound qen. Tashmë ajo saktësisht kishte të bëjë që ju jo vetëm të ecni, por drejtuar atë.

Ndjehen të lirë për të kënduar. Edhe nëse diçka muzikore talentet e ju nuk e bëni, mos u bëni merak. Mos hezitoni. Mos harroni se këngë - armikun e një humor të keq, astma, imunitet të ulët, gulçim dhe mungesës së besimit.