CHOTYRYLAPI SËMUNDJA
Surpriza të pakëndshme nga natyra


Shumë prej nesh të vërtetë dua kafshët. Ne e shohim kafshët e tyre si anëtarë të familjes, shpesh jo duke menduar për sigurinë e tyre. Por idil mund të shpërthejnë nëse jo për të marrë masat minimale. Është naive të besohet se banorët e apartamenteve tona përbaltur njëqind për qind i mbrojtur nga të gjitha llojet e sëmundjeve. Ata nuk janë të izoluar nga mjedisi. Edhe pas zakonshme ecin ata mund të sjellë në shtëpi ndonjë "plagë", e cila mund të japë një shumë probleme jo vetëm një kafshë, por ti dhe shtëpia jote. Dhe nëse ju jeni duke shkuar jashtë qytetit, mos harroni se natyra e eksportit mund të vaksinohen vetëm kafshët, ose kur të përballen me vëllezërit e egra, kafshët tona mund të bëhet për ne një burim i sëmundjes.
Zoonozat Splinter


Sëmundjet e transmetuara nga kafshët në njerëz, u bë i njohur si zoonozave njëqind vjet më parë. Sot, sëmundje të tilla janë rreth 150. Një person zarazhayuchys nga një kafshë e sëmurë është një bartës i infeksionit, por për të tjerët kjo nuk është e rrezikshme. Të listojnë dhe përshkruajnë të gjitha sëmundjet që kërcënojnë njerëzit në kontakt me kafshët e sëmura, në një artikull, ne nuk mund, por them më të zakonshme.


Lëkurës në spote


Microsporia ose qere - një nga sëmundjet më të zakonshme të lëkurës të kafshëve. Zarazhayuchys e tyre të sëmurë dhe njerëzve: në lëkurë shfaqen njolla të vogla të mbuluara me shkallëzime gri, trupi i njeriut mund të jenë nga dy për qindra. Patogjen microsporia mbresëlënëse dhe të flokëve, kështu që nganjëherë trajtimi duhet të rruajë kokën e tij, e cila është shumë e pakëndshme për pacientin. Nëse ju shikoni në edhe nëse skuqje të vogël në një rreth apo rrjet, nuk do të jetë dembel - shkoni në një dermatolog. Nëse koha është e humbur, sëmundje kurë do të jetë shumë më e vështirë.
"Qeni është i ashpër"


Rezervuari kryesor i virusit tërbimit janë qentë, macet, kafshët e egra, veçanërisht dhelprat. Një kafshë e sëmurë po sillet jashtëzakonisht, i përkëdhelur mund të jetë agresiv, të refuzojnë ushqim dhe ujë, dhe anasjelltas, kafshët e egra nuk kanë frikë nga njerëzit dhe doli jashtë drejt tyre. Për të parandaluar tërbimit në kafshët shtëpiake domosdoshmërisht nevojë për të vaksinuar.
Infeksioni ndodh kur njeriu kafshon një kafshë të sëmurë apo të goditur pështymë e saj në mukozës dhe lëkurës të dëmtuara, kështu që nëse ju jeni kafshuar nga një qen apo ndonjë kafshë tjetër, hapi i parë është për të larë plagën me ujë të bollshëm dhe sapun. Mos majë apo plagë perebyntovuvaty - gjakun që rrjedh larë pështymë e kafshëve. Por nëse prokushen enë gjaku të mëdha, kjo metodë nuk është e aplikueshme. Dhe më e rëndësishmja - në qoftë se ju jeni kafshuar nga një kafshë, të kërkojë të menjëhershëm qendër të traumës mjekësore në vendbanimin! Rreth dyzet injeksione të dhimbshme në bark mund të harrojmë - një brez i ri i vaksinave thikë në shpatull dhe vetëm gjashtë herë. Mbani në mend se tërbimit - një sëmundje vdekjeprurëse, por vaksinimi është kryer në kohë në fakt pengon zhvillimin e saj.Uji i pasigurt


Leptospiroza - një sëmundje akute infektive që njerëz të sëmurë dhe kafshët. Shpërthimet e Leptospirosis ndodhin kryesisht në periudhën vjetore. Rruga kryesore e Leptospirosis - ujë. Shkuarja jashtë qytetit, të përpiqet të mos ndodhet në afërsi të fermave blegtorale apo kullotave. Shkaku i sëmundjes mund të jetë përdorimi i ujit nga burimet publike, si dhe kafshët - bartës të Leptospirosis mund bashku me pështymë, urina Leptospira ritëm në ujë. Jo të përshtatshme për larje dhe banje liqene të vogla pyjore, pellgje me ujë të ndenjur, shpesh janë vatra e natyrshme e Leptospirosis. Agjent shkaktar i sëmundjes mund të hyjnë në trup nëpërmjet thyer lëkurës dhe mukozës. Infeksionet "Gateway" mund të jetë traktin e tretjes. Nëse, pavarësisht nga të gjitha masat, ju dridhura, ethe ashpër, ka qenë i madh dhe muskujve dhimbje, sytë e përflakur, ju duhet menjëherë të konsultoheni me një mjek.Beware - sëmundjen toxoplasmozë!


Njerëzit toxoplasmosis mund të infektojnë qentë, macet, lepujt dhe zogjtë - dekorative, melodioz dhe bujqësia. Në kafshë patogjen excreted në feçe dhe urinës, mukozë nga hunda. Njeriu infektuar kryesisht nëpërmjet ushqimit të kontaminuar. Pasi në trup, patogjen është përhapur me gjak, ndikojnë në nyje trurit, sytë, shpretkë, mëlçisë, limfatike. Toxoplasmosis akute zakonisht shoqërohet me ethe, kryesore dhe dhimbje muskulare. Kronike mund të ndodhë gjatë viteve dhe ka shprehur në një temperaturë të vogël, nervozizëm, ulur mprehtësi vizuale, kujtesës dhe të performancës. Parandalimi i sëmundjes është për të identifikuar dhe trajtuar kafshët e sëmura, të cilat duhet të shqyrtojë periodikisht. Masa më e rëndësishme - larë duart pas kontaktit me kafshët, si dhe trajtimit të ngrohjes e mishit dhe produkteve të qumështit.Sëmundja në të drejtat e shpendëve


Zogjtë Indoor (parrots onde, Canaries dhe të kënduarit të tjera të vogla), mund të jetë një burim i psitakozës infeksionit (pnevmohlamydyozom). Njerëz të sëmurë ata zakonisht gjithmonë në kontakt me shpendët. Në infeksion të brendshëm mund të ndodhë flashes familjare. Infeksioni ndodh nëpër pikat ajrore kur grimcat thithur pluhur Shpendët feçe ndërsa pastrimi kafaze. Sëmundja ndodh zakonisht pas 5-10 ditë pas një shtëpi duket infektuar zog. Nëse një manar feathered është në ju për disa muaj, atëherë ka shumë të ngjarë se është maloyyazytsirno të shëndetshme dhe të infeksionit (nëse gjatë asaj kohe nuk kishte asnjë kontakt me zogj të tjerë).

Një person pacient ka një ethe, kokë dhe dhimbje të muskujve, rritjen temperaturën e trupit në 38-40 gradë, ka një kollë e thatë dhe dhimbje të fytit. Në pestë - dita e shtatë e dhimbje në gjoks, gulçim, kollë me pështymë të përgjakshme, mukusit, shenjat e pneumonisë. Një njeri i vuajtur nga pagjumësi, marramendje. Në qoftë se koha nuk të parë një mjek, përsëritjen e mëposhtme dhe kalimin në formën kronike të sëmundjes. A nuk nënvlerësojnë rrezikun e sëmundjes, kështu që kur shenjat e para të sëmundjes duhet menjëherë të kërkojnë kujdes mjekësor.Vaksinimi i parë


Nëse ju shikoni në ndonjë nga simptomat e mësipërme, nuk nxitojnë për të diagnostikuar veten: edhe mjekët kurrë të japë një vendim përfundimtar pa rezultate laboratorike. Është më mirë të kontaktoni menjëherë ekspertët, për shkak të ndonjë sëmundje është më e lehtë për të hequr qafe fazat e hershme. Megjithatë, ne duhet të jetë vigjilent në mundësinë që trajtimi mund të zgjasë nga disa javë në muaj. Në raste të rënda, jo pa shtrimit.
Parandalimi më i mirë i infeksioneve - kjo njohuri. Duke ditur se miqtë katër këmbë mund të jetë një burim i sëmundjeve të pakëndshme zgjuar parandalimin e infeksionit. Nëse ju kap qen ose mace në rrugë, të jetë i sigurt për të të treguar atë të vet. Ai shqyrton kafshë për sëmundje, "Iluminizmi" llambë fluoreshente për të përcaktuar nëse microsporia bërë vaksinimet e nevojshme. Vetëm atëherë mund pa frikë të gjeni njohë me familjen. Në qoftë se kafsha është e sëmurë, do të përpiqen për të kuruar atë; nëse rasti është serioze, usыpyte mirë - ajo do të jetë më human. Por në çdo rast nuk i dëbuam në rrugë! Pas të gjitha, ajo është një burim i infeksionit për njerëzit e tjerë. Dhe ju lutem, ndiqni rregullat e higjienës personale.

Vdovin Elena Tahyrovna
Mjeku - sëmundje infektive, mjeku i kategorisë më të lartë