Faktorët e dëmshme për shëndetin e njeriut


Sa njohur gjatë se natyra - një hapësirë ​​ku të gjithë elementet janë të ndërlidhura ngushtë, gjithë jeta është subjekt i të njëjtave ligje të ekzistencës. Njeriu është gjithashtu një natyrë përfaqësues. Në trupin e tij nuk janë procese që ofrojnë jetesën dhe rritjen, por ndikimi dhe faktorë të tillë që janë pa dobi dhe në të kundërtën - dëmit. Ndoshta kjo është për shkak se ai ka vendosur një objektiv për të mos bëhet përshtatur për mjedisin natyror, dhe për të ndryshuar atë dhe të bëni një të re, të përshtatshëm dhe të sigurt, e cila është e pamundur për të arritur.


Në natyrë dhe jetën e njeriut rreziqet pothuajse e pashmangshme që ndikojnë në trupin dhe shpesh dobësojë atë. Një nga sistemet e organeve, shpesh ndjenja efektet e dëmshme - maj. Ushqimi që merr në trupin tonë, është "lëndë djegëse" për të gjitha sistemet, por ajo është, për fat të keq, jo gjithmonë të cilësisë. Ritëm bashkëkohore e jetës nuk ka gjithmonë të hani produkte të drejtë nuk ishin të pastër në aspektin e performancës mjedisore, dhe koha në snacks shpejtë vykroyuyetsya fudamy çdo ditë. Plus jetese për të cilën një person merr përdorur, mbushur me një sërë faktorësh të dëmshme për shëndetin e njeriut, të përpiqen për të reduktuar ndikimin e të cilave nuk është e gjitha.


Faktorë të dëmshme për shëndetin e njeriut mund të ndahen në disa grupe. Disa prej tyre nuk mund të shmanget, por disa mund të jetë me një dëshirë të fortë për të eliminuar nga jeta e tij. Ndoshta, shumë ndjerë përkeqësimin e shëndetit, pas kaluar, të tilla si të Vitit të Ri. Një numër i madh i pijeve alkoolike dehur nuk mund të ndikojë në stomak dhe të gjithë sistemin e tretjes. Pije alkolike provokojnë vonojë procesin e ndarjes yndyrë, të cilat shumë njerëz janë duke u përpjekur aq shumë për të luftuar në pushime. Gut vuan nga marrja e alkoolit e saj dhe produktet ndarjen e saj. Si rezultat, me përjashtim të një dhimbje koke pas një vakt të stuhishme mbrëmje ka edhe dhimbje në stomak. Ajo shtoi gjithashtu ushqim që është i yndyrshëm, me aromë, të rënda në shëndetin e njeriut dhe stomakun e tij. Si produkte të mprehta kanë aftësinë për të forcuar oreksin, person i keq kontrollon sasinë ngrënë, duke lënë atje ndjenja e shurdhim në stomak, dhe ndonjëherë edhe të mërzitur dhe të përzier. Burrat dhe gratë të cilët kujdesen për shëndetin e tyre dhe të përmbahen në parimin e një dietë të ekuilibruar, shpesh jepem tundimit për të ngrënë atë që nuk ra gjatë në trup, të tilla si yndyrë, ushqime niseshte. Rreziqet të tilla si shumë yndyrore dhe të rënda ushqimeve dhe alkoolit, kontribuojnë në dobësimin e trupit, sidomos me përdorimin e vazhdueshëm të tyre.


Shumica e faktorëve të dëmshme në shoqërinë moderne - jo vetëm alkool, por edhe cigare. Nëse dikush është i sigurt se kur pirja e duhanit është dëm vetëm në sistemin pulmonar, sistemin e frymëmarrjes dhe të fytit, ai është seriozisht i gabuar. Duhanpirësit shpesh sesa jo pirjen e duhanit, atje gastrit dhe ulcerat stomak, si fakt nikotina helm shkatërrues të mukozës së stomakut dhe zorrët. Për pirja e duhanit shëndeti nuk është vetëm e keqe, ajo është jashtëzakonisht e rrezikshme. Por disi, mësuar të mendojnë se kushtet e këqija të mjedisit - ajo është e keqe, dhe pirja e duhanit - jo shumë e keqe në sfondin e tij. Ky është një gabim që të çon në faktin se trupi i njeriut është i dobësuar sistemin.


Eshtë e panevojshme të them edhe një herë se promovimi i sportit, jetese aktive - jo vetëm një tjetër kujtesë se nevoja për të monitoruar shëndetin e një fëmije? Kjo është një thirrje që vjen nga njerëzit që ndihen mirë dhe të kushtoj rininë e tyre nuk ka efektet e dëmshme të alkoolit dhe duhanit, si dhe promovimin e shëndetit. Ajo është konsideruar vlerë. Në kushtet e mjekësisë mund të thuhet se stresi sportive është stimuluar të gjitha sistemet e organeve, duke përfshirë edhe ndihmon tretjen e ushqimit, do të thotë se problemet e tretjes nuk do të lindin, si dhe kapsllëk, bloating dhe fenomeneve të tjera të pakëndshme shoqëruese produkte stanjacion në zorrë dhe prishja e tyre. Faktorë të dëmshme që ndikojnë ndikimin tonë në jetën e përditshme, mund të përjashtohet vetëm kur një dëshirë shumë të fortë dhe vullnet. Në fund të fundit, njeriu mund të vendosë vetëm për veten e tij se jeta e tij është e dobishme dhe çfarë është e dëmshme.


Besohet se nuk do të shkaktojë më shumë dëm filxhan i vogël kafe të freskët në mëngjes. Në të vërtetë, duke pirë një filxhan kafe në ditë, njeriu pothuajse nuk e vë veten në rrezik dhe nuk e rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme. Por në qoftë se numri i gota për të rritur në të paktën tre, me kalimin e kohës ajo mund të jetë se çdo sëmundje.

Ne nuk mund të themi se të dëmshme për shëndetin e njeriut janë ilaçe që ju mund të merrni përdorur shumë shpejt. Për shembull, medikamente dhimbje, enzimat, ju mund të përdorni stomak artificiale për të ndihmuar të përballen me volumin e madh të ushqimit, ngulitur fort në jetën tonë, por ata nuk do të jetë, në qoftë se ushqimi ishte i saktë. Ajo mund të përsëritet edhe një herë se nuk ka asnjë sistem i cili do të funksionojë më vete - trupi është i ndërlidhur. Çdo tabletë e aftë të ndikojë shkatërruese mukozës, dhe gjithashtu të shkatërrojë microflora të shëndetshëm në zorrë dhe stomak, pa të cilin nuk mund të tretet.


Çdo rreziqet e listuara në një mënyrë apo tjetër të përkeqësohet sistemin e tretjes dhe sistemet e tjera të organeve. Sistemi i tretjes - një nga ata pa funksionimit normal që është e pamundur për të jetuar. Prandaj, ajo duhet të i kushtoj vëmendje për të ndjekur peshë normale dhe të ndjehen të madh. Së paku, për të përmirësuar ajo duhet të fillojë pa humbur kohë të çmuar.