Çfarë duhet të bëj për të marrë djegur në diell


Rrezet e diellit njeri, por rrezatimi ultravjollcë më tepër është e nevojshme për të aktivizuar disa procese biokimike dhe fiziologjike, sintezë nxitës e vitaminës D, të prodhimit të përshpejtuar të hormoneve seksuale, aktivizimin e rritjes së fibrave kolagjenit dhe, natyrisht, një cirk të mirë. Djegie nga dielli - një reagim mbrojtës i lëkurës.
Në qelizat e veçanta epidermik - melanocytes - melaninës pigment gjetur se nën ndikimin e rrezatimit diellor është i aktivizuar dhe parandalon UV mëtejshëm në trup. Sigurisht, ashpërsia e manifestimeve varet nga koha e kaluar në diell, por ka faktorë të tjerë të rrezikut: ndjeshmëri, kohë të ditës, alkoolit apo mjekim. Pra, para se të shkoni për të trajtimit "problemet diellore," le të banojnë në aktivitetet që parandalojnë shfaqjen e tyre. Çfarë duhet të bëj për të marrë djegur në diell dhe të mos përvëlohem?Në fakt, ajo nuk është e ndryshme nga çdo djegiet e tjera termike, dallimi është se dielli zhvillohet gradualisht. Djegiet e tilla janë 1 ose 2 gradë. Djegiet e shkallës së parë, skuqje, ënjtje, dhimbje të moderuar në zonën e prekur. Djegiet e shkallës së dytë, skuqje, ënjtje, dhimbje, prania e flluska, pjesërisht të thyera. Shumica djegiet janë të tipit të përzier. Duke gjykuar nga përshkrimet, atëherë dëmi i tillë nuk është e rrezik të veçantë dhe lehtësisht të shërueshme. Por mos harroni një detaj të rëndësishëm: si rregull, njerëzit sunbathing të gjithë, dhe në këtë rast shqetësimi nuk është aq shumë shkalla e dëmtimit të lëkurës, si një zonë për dehidratim të rëndësishme dhe ngrohjen e indet e organeve të brendshme që çojnë në një çekuilibër të shumta sistemet e trupit.


Le të fillojmë me llojin tuaj të paraqitjes. Nëse jeni zeshkane apo zeshkane me sy kafe dhe ngjyra e lëkurës ulliri, ju nuk keni nevojë për t'u shqetësuar në veçanti. Llojin e lëkurës tuaj shumë shpejt errësohet në diell, duke anashkaluar në fazën e inflamacionit, por, për parandalimin, të marrë në plazh krem ​​ose locion me të paktën një nivel minimal të mbrojtjes. Ju - bjonde me sy blu dhe ngjyra e lëkurës prej porcelani? Të jenë të kujdesshëm, lëkurën tuaj menjëherë përshtatet të diellit, në mënyrë që për herë të parë, përdorni një krem ​​me një shkallë të mbrojtjes jo më të ulët se 15.


Keni flokë të kuqe, sytë e gjelbër dhe lëkurë të bardhë me Freckles? Kujdes Kjo lëkurës nuk qëndrojnë në diell më shumë se 15-20 minuta, që të mos përshtatur gjenetikisht për të sintetizuar sasi të mëdha të melaninës, shumë shpejt "djeg". Fati juaj - për t'u ulur në hije, namazavshys krem ​​me mbrojtje maksimale. Jetë të shëndetshme. Sigurisht, kjo ndarje është shumë e kushtëzuar dhe ka njerëz me flokë të errët, sytë e të lehta, por në të cilat pothuajse nuk ka melaninës dhe flokëverdhë me sy te kalter, lëkura e cila në dritën e diellit të parë pikturuar një ngjyrë bronzi - gjenetikë të paparashikueshme. Por në qoftë se një person është i vetëdijshëm për dëshirë e tij për "djegie" nuk e lënë pas dore atë.


Faktorë të tjerë të rrezikut: kohë të ditës dhe numri i orëve në diell. Të sigurta për sunbathing kohë është nga 6 në 10 të mëngjesit, dhe nga 16 deri në orën 20. Në orët e mbetura të rrezeve të dritës ultravjollcë nuk është e mirë, kështu që nëse ju nuk doni të shkoni në plazh, perebyraytesya në hije. Mos harroni se ju mund të merrni një kohë cirk në ujë, në fakt, nuk djegien nga dielli "shkopinj" të shpejtë. Pra, kini kujdes. Nëse ju keni ardhur vetëm për të pushuar, 3 ditë e para tans jo më shumë se 15 - 20 minuta. Në përgjithësi, ndërsa intensiv "zjarr" nuk duhet të kalojë 1 orë në ditë. Mos harroni të pini ujë, ndërsa sunbathing - të mbrojtur trupin nga humbja e tepërt e lëngjeve. Alkooli nuk është i mirëpritur, ju rrisin ngarkesën në muret e enëve të gjakut, përveç kësaj, alkooli ka veti vodootnymayuschymy. Nëse jeni duke marrë antibiotikë tetracycline, tranquilizers dhe droga të tjera, në këtë rast, ju më mirë të qëndrojnë në hije para përfundimit të plotësim.


Është e rekomanduar për të aplikuar moisturizer për mbrojtjen nga rrezatimi UV, ajo është jo vetëm jastekë e lëkurës nga djegiet, por nga tharje. Pas kthimit nga plazhi namazhtes krem ​​ushqyes me komponentët qetësues të lëkurës: ekstrakt kamomil, kastravec ose bysabollolom. Nëse ende ka ndodhur dhe doli kryesisht vlerësuar intensitetin e skuqje, shkallën e dhimbjes. Nëse lëkura ka një ngjyrë rozë, e dhimbshme, dhe parehati të butë ju mendoni kur ju prek atë, atëherë ka shumë të ngjarë që ju keni 1st shkallë djegur.


Në qoftë se shtohet simptomat e mësipërme flluska - ju djeg 1-2 gradë. Në raste të tilla, ne duhet të marrë një dush të ftohtë, kjo është koha për të lehtësuar siklet dhe në të njëjtën kohë të ftohtë indet nxehtë. Për të zvogëluar dhimbjen brenda analgjezik pranojnë: baralgin, Tempalhin. Në vend të kësaj analgesics mund të marrë drogë anti-inflamator në qoftë se ju nuk keni contraindications: aspirina, paracetamol, ibuprofen, Ketanov.