Çfarë është trupi juaj duke u përpjekur të ju tregoj


Çdo thumbues, acarim, dhimbje dhe kuptim, dhe në disa raste është e nevojshme për të vepruar menjëherë.


Crack përbashkët


Nayiyazytsirnisha arsye:
Lëngu përreth të përbashkët, është i përbërë nga një shumëllojshmëri e gazeve, duke përfshirë oksigjenit dhe azotit. Crack tingëllon kur ju shtrirje të përbashkët, si në këtë rast formuar flluska gazi që ia plas me pambuk të shëndosha, klikoni ose patate të skuqura. Crack mund të ndodhë edhe kur pjezë fërkim në kockë.
Shkak i mundshëm:
Nëse cod çdo herë që ju ndjeni dhimbje, problemet e mundshme me kërc apo nyjeve, të tilla si artriti.


Çfarë duhet të bëni:
Nëse plas është pa dhimbje, shqetësohen për.
Nëse plas shoqërohet me dhimbje ose tumor të përbashkët në qoftë se ajo është e nxehtë për të prekur dhe reddened ose sasi të kufizuar të lëvizjes, ju duhet të shihni një mjek për të gjetur shkakun.


Ndjenja e thatësi në sytë


Nayiyazytsirnisha arsye:
Vhlyaduvannya një kohë të gjatë një monitor kompjuteri, abuzimi me alkoolin, duke gjetur të ftohtë ose me erë vendndodhjen, kontakte me hapësirën ajrore të thatë - e gjithë kjo çon në avullimit të tepërt të filmit lotsjellës. Ilaqet kundër depresionit, antihistamines dhe medikamente të ftohtë mund të kontribuojë gjithashtu në sy të thatë.


Shkak i mundshëm:
Kronike sytë e thatë mund të tregojë hyperthyroidism ose në lupus (një sëmundje autoimune).
Çfarë duhet të bëni:
Nëse thatësi moderuar, për mbrojtje shtesë që ju mund të përdorni sy bie në sy, për të cilat nuk janë të preservatives.
Në të ftohtë dhe era duhet të veshin të shtrënguar-montim syze dielli.
Në natën, përdorni një krem, duke e vënë atë në sipërfaqen e brendshme të qepallat më të ulët.
Nëse thatësi sjell shqetësim domethënës ose vazhdon për një kohë të gjatë, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj.Duart e Ftohtë


Nayiyazytsirnisha arsye:
Stresi apo ankthi mund të stimulojë sistemin nervor, pra ka një ngushtim të enëve të gjakut, e cila nga ana çon në një reduktim në rrjedhjen e gjakut në gjymtyrë. Dhe disa njerëz në thelb gjak më ngadalë se sa në të tjera
Shkak i mundshëm:
Nëse ka spazma, mpirje ose njollë e lëkurës e gishtave (gishtat pastaj e bardhë, pastaj kaltërosh, pastaj të kuqe), ndoshta një manifestim i fenomenit Raynaud-së, në të cilën furnizimi i gjakut me gjymtyrë e komplikuar. Opsionet tjera përfshijnë efektet anësore të disa barnave, të tilla si beta-blockers, ose sëmundje lidhës indeve apo ngushtimi i arterieve për shkak të depozitave në mure.

Çfarë duhet të bëni:
Nëse besoni se arsyeja për duart ftohtë është stresi, të përpiqen për të marrë frymë thellë dhe të kryejnë disa ushtrime për relaksim - ajo do të përmirësojë furnizimin me gjak të indeve. Nëse duart janë të ftohtë për asnjë arsye të dukshme, ose në qoftë se kjo ndodh shpesh, konsultohuni me mjekun tuaj për të kontrolluar për fenomeni Raynaud-së, apo shkaqe të tjera të fenomenit.


Çarje në qoshet e gojës


Nayiyazytsirnisha arsye:
Buzët shuplaka, dhe ndikimi i erës, ajrit të ftohtë apo të thatë në dhomë thaj buzët dhe do të çojë në formimin e çara në lëkurë të hollë. Një tjetër arsye yyazytsirna - mungesa e hekurit, vitamina A dhe C, ose ndonjë nga vitaminat e grupit B.

Shkak i mundshëm:
Çarje mund të jetë një shenjë e infeksionit fungale, të tilla si Candida stomatit, dhe në këtë rast rreth çara mund të vërehet skuqje. Një tjetër arsye e mundshme - janë alergjik në çdo substancë që është pjesë e kozmetikës të përdorura së fundmi.
Çfarë duhet të bëni:
Për të përdorur një hidratues lip balm ose të kuq buzësh higjienike dhe pa erë.
Nëse ju keni filluar duke përdorur ndonjë e produkteve të reja kozmetike, të ndaluar, dhe kur simptomat do të përpiqen përsëri, me kujdes.

Nëse çara nuk e kalojnë apo të rritur, ndërsa në kërkim përflakur, shihni mjekun tuaj për të kontrolluar për infeksion fungale.


Kollë e vazhdueshme


Nayiyazytsirnisha arsye:
Nëse fyt është një objekt i huaj, trupi reflexively përpiqet të shpëtoj prej tij me anë të kollitjes. Objekte të huaja mund të jetë e mukusit që formon në hundë për shkak të alergjive ose hyperactivity nëpër membranat hundës mucous dhe shkon poshtë e pasme të fytit. Braktisja sasi e vogël e stomakut lëngje në fyt gjithashtu mund të irritojë mukozës dhe shkaktojnë kollitjes.

Shkak i mundshëm:
Spazma të traktit respirator mund të jenë efektet anësore të barnave të caktuara, të tilla si inhibitorët ACE. Bronkit obstruktive kronike (shpesh të shkaktuara nga pirja e duhanit), fibrozë pulmonare (dhëmbëza në të cilën indet e mushkërive) ose probleme me valvula e zemrës mund të shkaktojnë kollitje në rastin kur lëngu akumulon në mushkëri.
Çfarë duhet të bëni:
Duhet të shihni një mjek, i cili nayiyazytsirnishe, dëgjoni të mushkërive dhe zemrës, dhe ndoshta dërgoni gjoks X-ray. Eliminimin e shkaqeve kollitjes çojë në zhdukjen e këtij simptomë.Konfiskimet muskujt viç


Nayiyazytsirnisha arsye:
Nëse keni shpenzuar të gjithë ditën në takë të lartë, ose për t'u ulur dhe të qëndrojë pa mundësinë për të ndryshuar pozicionin e trupit, mund të tendosje muskujt viç, i cili në disa orë, shpesh gjatë natës, manifestohet në formën e gjykatës. Dehidratim apo mungesë ekuilibri electrolyte gjithashtu mund të shkaktojë vrull muskujve.
Shkak i mundshëm:
Dhimbje të muskujve mund të jetë një efekt anësor i marrë statin, Anticonvulsants, antihistamines, estrogjenit dhe drogë për osteoporozën. Arteriet e ngushtuara të zvogëlojë rrjedhjen e gjakut në këmbë dhe të çon në kapjet.

Çfarë duhet të bëni:
Pini lëngje të mjaftueshme për të qëndruar hydrated, të hani ushqime të pasura me kalcium, kalium dhe magnez (zarzavate, banane dhe fasule) për të normalizuar electrolyte. Veshin këpucë të rehatshme në një takë të ulët për të shmangur viça tendosje. Pas ecje, trajnime, pasurive të patundshme apo të gjatë veshur takë të lartë të bëjë disa shtrihen ushtrime muskujt e këmbë.