Semundjeve si uji i distiluar


Uji nxit punën produktive të trupit, ndihmon në tretje, eliminon toksina. Por ae dini në lidhje me përfitimet e tjera jepen në ujë? Shumë njerëz nuk mendojnë për faktin se përveç shuarjes ujë etje në trup është një furnizues i një numri të ushqyesve që ndihmojnë në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme që jo vetëm të thjeshtë, por më e rëndësishmja, të lirë. Pra, pse uji është aq i nevojshëm për trupin tonë?Uji nxit një punë më harmonik të sistemit të tretjes . Konsumi ditor i ujit të mjaftueshëm përshpejton tretjen, duke eliminuar sëmundjet e sistemit ndihmon tretjen e ushqimit të tilla si ulcerat apo kapsllëk. Përveç kësaj, uji ndihmon të djegur kalori inteligjente.


Ngadalëson zhvillimin e kancerit, parandalon gurët në veshka dhe sëmundje të mëlçisë . Përveç lartpërmendur, duke pirë ujë të ftohtë ndihmon të prodhojë energji.
Kujdeset për bukurinë . Me trupin e pamjaftueshme e lëngjeve konsum thith lëng nga lëkura për aq kohë sa lëkura nuk humb lagështi. Dehidratim shkakton thatësi e lëkurës dhe rrudhat. Përveç kësaj, uji mbron trupin nga ndikimet e jashtme me hidratues dhe shërimin e lëkurës. Për të ruajtur bukurinë e lëkurës, ne rekomandojmë për të marrë një dush dhe të pini të paktën 8-10 gota ujë në ditë.

Uji rrit shanset e fekondimit . Uji rrit nivelin e testosteronit në meshkuj dhe estrogjenit në gratë. Sipas një studimi të kryer nga Instituti për Studimin e trombozës në Londër, duke marrë një dush të ftohtë stabilizon qarkullimin e gjakut, mbush trupin me energji, duke e lejuar për qëndrim më të gjatë në formë. Përveç kësaj, me ujë të ftohtë rrit prodhimin e qelizave të bardha të gjakut dhe rrit aftësinë e trupit për të reflektuar sulm viral.
Promovon zemër të shëndetshme . Supozohet se uji i përfshirë në trajtimin e sëmundjeve të zemrës, reumatizmi, lezione të lëkurës, zorrëve dhe sëmundje të grave të ndryshme të. Efektiviteti i trajtimit të ujit dhe të provojë disa trajtime alternative për sëmundjet.

Vepron si një terapinë kundër infarkti . Uji i ngrohtë është përdorur vetëm në trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës, por eshte efektiv ne trajtimin e paralizë. Ajo përmirëson qarkullimin e gjakut, nxit normalizimin e sistemit të frymëmarrjes, forcon muskujt dhe ligaments.
Jep efekt relaksimit . Një shembull i kësaj - dush. Avionët e ujit ndikojnë në trup, të veprojë si një masazh relaksues. Disa ekspertë të mjekësisë alternative thonë gjithashtu se gjetja e ardhshëm në burim, të ecin nëpër ujëvarë, në afërsi të lumit, ose në kopsht, ku qoshet janë të dekoruar me burime, lumenj apo dushe, të ndihmojë për të përfituar nga joneve negative. Jonet e ngarkuara negativisht lindin nga kontakti me ujin, heq dhimbjen, neutralizoj toksina, luftuar sëmundjet dhe ndihmon në absorbimin dhe përdorimin e oksigjenit. Jonet negative, të botuar në rrjedhjen e gjakut, të përshpejtojë furnizimin e oksigjenit në qelizat dhe indet e trupit.

Largon toksina dhe substanca të dëmshme. Uji ndihmon në sekretim të fëlliqur dhe papastërtitë e tjera nëpërmjet urinës. Për ata që kërkojnë për të humbur peshë, ajo është e rekomanduar për të pirë një sasi të vogël të ujit të ngrohtë para ngrënies për të reduktuar sasinë e ushqimit zhytur. Përveç kësaj, uji nuk përmban kalori, sheqer apo yndyrë.
Saves jetesën . Uji jo vetëm që pastron trupin, ajo është komponent i domosdoshëm për funksionimin normal të trupit. Mendoni se pse personi është në gjendje të jetojë disa ditë pa ushqim, por pa ujë. Vetëm për shkak se trupi i njeriut - qelizat, indet, muskujt - të gjitha të përbërë kryesisht nga uji.

Ruan ekuilibrin e duhur . Është e nevojshme për të ulur futje e përditshme fluide, dhe organet të ndaluar duke punuar me një ritëm normal, të jenë më të ekspozuar ndaj viruseve dhe baktereve. Megjithatë, trupi ka një mekanizëm efektiv për të ruajtur ekuilibrin e duhur të lëngjeve të trupit - një ndjenjë e etja. Pasi ka një mungesë e lagështisë në trup, një person fillon të ndjehen të etur.