Si funksionon shëndetësor në kompjuter


Në shekullin e kaluar jetën tonë shkoi kompjutera. Rrjeteve kompjuterike, si web zaplely globit. Pothuajse çdo shtëpi ka një kompjuter dhe komunikimin me zë më të madhe të kohës sonë të lirë. Shumë prej nesh nuk mund ta imagjinoj jetën pa një kompjuter, dhe disa janë kompjuter gjatë gjithë ditës.
Brenda një kohe mund të jetë në kompjuter pa kompromentuar shëndetin tuaj? A mund të lejojë që fëmija juaj për të luajtur në të?

Si funksionon shëndetin e kompjuteritInformatikë është konsideruar si një nga më e lehtë - të ngrohtë në dimër, në verë me ajër të kondicionuar - ulen veten dhe klikoni mbi butonin. Për fat të keq jo të gjithë aq e bukur dhe e bukur si ne duam. Mjekësia moderne konfirmon efektet e dëmshme të vizionit kompjuterik, sjellje, zhvillimit pasivitet.

Duke punuar në një kompjuter shkakton sëmundjet e mëposhtme profesionale:
osteokondroza, sëmundjet e nyjeve të vogla dhe çanta dore pjezë, astigmatizëm, fotofobi, miopi, sëmundje legenit, hemorroide.


Ne të gjithë e dimë se sjellje - është vendndodhja e trupit dhe organet e brendshme që ato të mos ndërhyjnë me njëri-tjetrin për të kryer funksionet e tyre. Duke punuar në një kompjuter kontribuon sjellje të pasakta. Konsideroni efekt në shëndetin e qëndrimit të gjatë në kompjuter, dhe shkeljet që ndodhin në organet e brendshme dhe sistemeve muskulare:

- duke punuar në një kompjuter me anë të relaksimit të muskujve të shtyllës kurrizore, ulur distancën mes rruaza rrënjët shkak shkelur të palcës kurrizore. Ka dhimbje mjaft të pakëndshme në torakale dhe mesit penguar punën e organeve të brendshme, deri në zhvillimin e sëmundjeve kronike;

- ka një stagnim i gjakut venoz në gjymtyrë të ulëta për shkak të punës ulur. Kjo do të thotë se thrombophlebitis, ose variçe venat, ju ofrohet. Nuk ka qarkullim të dobët në bark, dhe ajo gjithashtu nuk ka sjellë asgjë të mirë trupit;
- Puna kompjuteri është bërë i ulur në një tavolinë, me përdoruesit e tij bërryl bazuar në tavolinë, e cila nga ana çon në uljen e muskujt e qafës dhe shpatullave brez, tensioni i muskujve e pengon qarkullimin e lirë të gjakut në kokë dhe duart. Pasojat nuk do të mbajë vënë këtë dëmtim të kujtesës, vëmendjes, përqendrimi, kapaciteti humbur, të mpirë dhe duart shpejt lodhur;

- që punojnë në kompjuter, një person gjithmonë duhet të shikojmë me kujdes në ekran. Dhe që të monitoruar është burimi i dritës, nervat e syrit janë të tendosura shtet dhe transmetojë këtë informacion të trupit. Rezultati vjen letargji dhe lodhje kronike.
- ju duhet të mbyllë sytë tuaj për disa minuta dhe të relaksoheni muskujt e fytyrës - çdo orë e kompjuterit;
- Rritja e desktop dhe bëni ushtrime të thjeshta apo të ecin poshtë sallë - çdo orë;
- mirë për masazh duart nga majat e gishtave deri goditje parakrah e furçë. Për të përmirësuar gjakun venoz, periodikisht ngre duart lodhur dhe të lëvizë gishtat e tij.


Bazuar në këto shembuj, ne mund të konkludojmë se puna në kompjuter nuk një profesion të tillë të padëmshme. Vetëm duke ndjekur rregullat themelore të sjelljes që mund të zvogëlojë efektin e kompjuterit në shëndetin e njeriut:

- tryezë dhe karrige për punë duhet të marr rritjen tuaj dhe peshë;
- Monitor duhet të jetë i instaluar në 70-80 cm nga fytyra juaj, dhe nën nivelin e syrit;
- nuk mund të punojnë në kompjuter në errësirë ​​ose nën ndriçim të ndritshme, ndriçim dhomë dhe ekran duhet të jetë i njëjtë intensiteti;

- duhet të monitorojnë rreptësisht koha e kaluar në fëmijën kompjuter. Opsioni më i mirë (por zor se është e mundur) ndalojnë përdorni një kompjuter nëse nuk është absolutisht e nevojshme, edhe pse, për dhjetë vjet.

Pjesa problematike është monitor kompjuteri, anësore dhe të pasme muret, të cilat janë një burim i fortë i rrezatimit elektromagnetik. Ne të gjithë e dimë përfitimet e dëmit negative dhe pozitive joneve, dhe kështu kur monitoruar është ionization ajrit jonet pozitive. Pas gjetjes në mushkëri kanë përhapur gjakun rreth trupit. Si rezultat - pagjumësi, ankth, dridhje, nervozizëm, ulur imunitetin.


Edhe kur kompjuteri është formuar një fushë elektrostatike që tërheq pluhurin dhe gjithë personin e punës në kompjuter, merr frymë ajër që është ngopur me pluhur. Ky ajër dries mukozës për shkak të asaj që mund të heq fyt, hundë dhe madje peng mund të jetë reaksione alergjike (pezmatim i lëkurës).

Plotësisht të shpëtoj nga këto burime të dëmshme nuk mund, por ju sugjerojmë që të hedh në dhomë në të cilën kompjuteri, shpenzojnë pastrimin e lagësht të paktën një herë në ditë. Jetë i sigurt për të fshirë sipërfaqen e leckë tryezë me antistatike, si jonet pozitive kanë pronën për të kombinuar me grimcat e pluhurit.


Konsideroni efekt në punën e shëndetit të syve në kompjuter. Është vënë re se pas një pune të gjatë në kompjuterin lënduar e përdoruesit dhe sytë e përflakur, kjo është për shkak të faktit se në ekran glows dhe flickers. Të konsiderojnë të nevojshme për të regjistruar pamje në një pikë dhe tensionit rrallë injoroj, duke rezultuar në muskuj të lodhur sy, mukoza e thatë, një ndjenjë të "rërës në sy." Ne duam të ju ofrojmë disa ushtrime të ngrohtë-up për sy:

- vetëdije injoroj çdo 5 sekonda në qoftë se mendonin se sytë tensionuara. Kjo është deri në një masë të ngjashme me masazh shikimet dhe promovon hydration e kornea dhe heqjen e qelizave të vdekur;

- Mbyll sytë tuaj dhe gishtat për masazh në një lëvizje rrethore, shikimet, nga qoshe e jashtme të kundërta brendshme dhe zv;
- për "udhëzime në terren", - për të ardhur në dritare dhe të kërkoni për të përqëndrohet në afërsi të objekteve të parë, pastaj të shohim larg.