Si për të mbajtur zemrën për shumë vite


Në një botë ideale zemra e njeriut nuk do të ndalet shumë kohë para moshës së vjetër. Ajo në mënyrë të sigurtë dhe në mënyrë paqësore mund të jetë njëqind vjet. Studimet e njëqindvjeçarëve duke përdorur metoda moderne shkencore në vende të ndryshme çojnë në konkluzionin mbresëlënëse: zemra është në gjendje për të punuar më të gjitha organet.

Burim Prova e madhe e zemrës është një numër i madh i njëqindvjeçarëve në ishullin japonez të Okinawa. Këtu Përqindja më e lartë në botë e njerëzve mbi njëqind vjet. Për çdo 100 mijë njerëz llogariten për 35 njëqindvjeçarëve. Jetëgjatësi Japanese është kryesisht për shkak të mënyrës së tyre të jetës, karakterizohet nga paqja, shpirtërore, stërvitje e përditshme dhe ushqimin e duhur. Në të pranishëm menutë ulët kalori pak ngopur yndyrë, por një shumë e perime, fruta, soje dhe peshk. Si për të mbajtur zemrën për vitet që do të vijnë dhe të bëjë jetën më cilësore, me anë të ushqimit?Në jetën moderne zemra e njeriut të vështirë të përballen me aktivitetet e përditshme, ai bëhet një problem për mënyrën se si për të mbajtur zemrën. Dështimi i zemrës mbetet shkaku kryesor i vdekjes së njerëzve në vendet e zhvilluara, dhe jo vetëm në pleqëri. Nga viktimat koronare sëmundje të zemrës më shumë se vrasësit e tjera njerëzore - kanceri, aksidentet dhe diabetit. Në sëmundjet kardiovaskulare çdo vit vret 600 mijë njerëz, 87% prej tyre - nga sëmundjet koronare të zemrës dhe hipertensionit komplikuar nga sulmet në zemër dhe tru. Pavarësisht mendimit ekzistues se problemet me zemrën e njerëzve vuajnë më shumë se femrat, në fakt, për të njëjtin raport të pacientëve. Ajo do të duket se për shumë vite në shekullin XXI ne e dimë në lidhje me zemrën tuaj shumë, por disi më pak për të mbajtur atë. Bota jonë është duke u bërë më e rrezikshme për shëndetin, ne jemi duke ecur shumë pak dhe shumë të hani. Si rezultat i akumuluar duket mbipeshes dhe obezitetit.


Hulumtim 30 mijë njerëz nga e gjithë bota për shumë vite ka treguar se 90% e sulmeve të zemrës ndodhin në praninë e faktorëve të rrezikut të caktuara. Disa nga pirja e duhanit, stresi, mungesa e ushtrimit, mungesa e një menu të perimeve dhe frutave. Faktorë të tjerë janë më shumë të natyrës "mjekësore", - është ngritur e kolesterolit në gjak, diabeti, hipertensioni, obeziteti. Por marrëdhëniet e tyre me stilin e jetës shpesh thelbësore. Implikimi është se shkaqet që çojnë në sëmundje të zemrës, secili prej nesh mund të korrigjuar veten, thjesht duke ndryshuar zakonet e tyre. Për të mësuar se si për të ngrënë të drejtë dhe të mësojnë për t'u çlodhur, flasin veç e veç.


Çdo herë gjatë vakt nuk e harrojmë për perime dhe fruta - ajo duhet të jetë me ju për shumë vite. Ato janë një burim i vitaminave, mineraleve dhe fibër - fibër dhe pektin. Kjo mbron enët e gjakut, pa i dhënë rritje të tensionit të gjakut dhe gjak nga eleminimin e kolesterolit të tepërt dhe sheqer. Në fund të fundit, në mënyrë dramatike zvogëlon rrezikun e sëmundjeve koronare të zemrës. Pyesni veten: është tani në gjendje për të ngrënë 9 servings i frutave dhe perimeve? Mundohuni të bëni çdo ditë në pjatë ishte më ngjyra të ndezura produkte, brokoli jeshile, rrushi vjollcë, pjepër të verdhë, domate të kuqe, pjeshkë portokalli etj Naverstayte humbur kohë, nëse për mëngjes dhe drekë nuk ishte fruta dhe perime, fruta të organizojmë një drekë, darkë përgatitur sallatë dhe para se të shtrat të hani më shumë fruta.


Saturating ushqimet tuaja dietë e pasur në fibra dietetike, ju stabilizuar nivelet e sheqerit tuaj në gjak për të ndihmuar të ruajtur zemrën e tij. Fibër diete jo vetëm të vazhdojë ndjenjën e ngopje, të zvogëlojë rrezikun e diabetit dhe sëmundjeve koronare të zemrës: përfshira në kënaqur dhe elbi qull dhe shtojcave të veçanta dietë, ata të ulur nivelet e kolesterolit në gjak. Nëse produkti unpurified, ajo është e pasur me fibra dietike dhe substanca të tjera të dobishme për zemrën. Kështu, drithërat e pasura me vitamina dhe antioksidantë të tjera, si dhe arra përmbajnë omega-3 që mbështesin ritmin normal të zemrës. Pyetni veten ishin të pranishëm në menynë time tre servings e ushqimeve që përmbajnë drithërat dhe arra apo bishtajore? Naverstayte humbur kohë, nëse për mëngjes dhe drekë nuk ishte ushqime të pasura me fibra ose pectins, në pasdite, hani arra dhe fasule për darkë dhe një fetë bukë me. Për të reduktuar hormonet e dëmshme nuk është e detyruar të shkëputeni nga të gjitha shqetësimet për një orë. Ka dhjetra mënyra për t'u çlodhur dhe se si për të mbajtur zemrën të shëndetshme. Po, medituar, ju relakson trupin dhe të mbajë kokën të padëmshme nga mendimet serioze.