Si progresi shkencor dhe teknologjik ndikon në shëndetin tonë


Tani të gjitha gazetat, programet televizive, faqet e internetit raportoi se përparimi teknologjik ngadalë vret shëndetin e planetit. Telefonat celularë, ushqim me preservatives, mikrovalë, etj Si për të mbrojtur veten? A mund ta mbrojë shëndetin tim? Sigurisht ju mund, por ju duhet të fillojë nga shtëpia e tij, të dinë disa nga rregullat dhe nuanca dhe çdo gjë që ju të konvertohet duke thënë se "Jeta është e keqe" që të "jetojnë të shëndetshëm". XXI ndonjëherë me të vërtetë një problem - alergji, bronkit, kanceri - gjatë gjithë gjendjen e mjedisit, të cilat çdo vit më shumë dhe më keq - sipas ekspertëve në ekologji dhe shëndetësore punëtorëve.  Ju mund të ndryshojë ndonjë gjë?

E pra, le të fillojmë të luftojmë për shëndetin e tyre dhe të rindërtuar banesën e tij. Le kati i parë. Kat të ngrohtë - sigurisht që është një plus, por cilado mënyrë ajo është e nxehtë, në qoftë se për shkak të ujit të nxehtë - kjo është normale, por ngrohje elektrike - rrezatimit dhe të ketë një ndikim negativ në ju electromagnets. Cila është zgjidhja? Ajo është e mirë për të veshin pantofla, çorape të ngrohta, qilima ngrohtë vë, kështu që ju do të ndiheni shumë më mirë. Gjithashtu, shikoni për linoleum tuaj, produkte me cilësi të varfër toksike dhe shkaktojnë alergji. Alergjik rekomanduar për të hedhur parket laminat apo raste qilima në të cilat, për shkak se ajo mbledh një pluhur. Situata ideale është parket. Kjo nuk e dëmton shëndetin tuaj jo, jo fëmijët.


Le muret. Në muret e mirë zam letër-muri vinyl, ato janë të sigurta për shëndetin. Nëse ju shkoni në jetë me teknologji moderne, ju mund të përdorni bojë, por mos harroni se ju mund të blini vetëm të shtrenjta dhe natyrore, atëherë nuk ka problem me sistemin e frymëmarrjes dhe helmimit të shkaktuar nga produktet e dëmtuar.


Tavan. Është zgjedhur shpesh për përpunimin tavan me drywall. Një gjë ai cilësisë, dhe një tjetër kur crashing nëpër kohë, mbledh pluhurin dhe nuk mund të bëjë pastrimin e lagësht për të ruajtur bukurinë. Pra, është më mirë që të mendojnë më e rëndësishmja bukurinë dhe shëndetin.


Por të gjithë e riparimeve kuptohet, zgjidhni material që është më pak e dëmshme për shëndetin tonë. Tani vjen pajisje teknike e apartamenteve. Për të nisem në kuzhinë. Nuk ka nevojë për të blerë asaj një shumë të instrumenteve - furnelë elektrike, frigorifer, frigorifer, krijues bukë, mikrovalë, etj Kur ju kthejnë ato në të njëjtën kohë, ju ndoshta kurrë nuk mendojnë se ata kanë dëme për shëndetin tuaj, dhe ku kanceri është marrë? Ju merrni një shumë energji negative. Çfarë duhet të bëni? Nuk është një mënyrë, në qoftë se ju nuk mund ta bëjë pa to, dhe pastaj të përfshijë të paktën një dhe nuk qëndrojnë në afërsi të këtyre pajisjeve. Gjithashtu, nuk është e rekomanduar për të gatuar në mikrovalë, sepse të gjitha ushqyesve janë shkatërruar, ajo është e mirë vetëm për të shkrirë dhe të ngrohur deri ushqim në të.


Të shkuar në banjo. Washing Machine - është më duhet t'i kushtojë vëmendje të pluhur larës. Kjo cleanser është shpesh reagimi i tmerrshëm alergjik, edhe astma, kështu që ju duhet të zgjidhni me kujdes produktet për larje. Ajo është e mirë për të zgjedhur një pluhur larës pa fosfat. Gjithashtu, kujdes ndjekin banjo, WC, atje do të një shumë të baktereve të dëmshme.


Tani i kushtoj vëmendje në dhomë. Ajër të kondicionuar - ka kohë që njihet se shkakton infeksione të ndryshme të rënda, reaksione alergjike, vështirësi në frymëmarrje, humbjen e kujtesës, lodhje, infeksion microbial. Por kjo është vetëm në qoftë se ju nuk e ndiqni filtrin, kështu që është e rëndësishme për të ndryshuar atë në mënyrë rigoroze sipas udhëzimeve. Next rrezikshëm dhe i dashur aplikim - TV. Mos harroni, kjo është një burim i ultravjollcë, infra të kuqe, X-rrezet. Ajo është shumë e gjatë ajo është afër e pamundur, aq më shumë në ekran, aq më shumë ju duhet të ulen. Fëmijët nuk janë të rekomanduara për të shikuar më shumë se 2 orë, të rriturit, më shumë se 3 orë pa ndërprerje. Natyrisht, shtëpia juaj mund të jenë mjete të tjera, por për të mbrojtur veten e tyre duhet të ndiqni udhëzimet dhe këshilla për përdorim, dhe nuk kanë probleme.


Çfarë zgjidhje të bëni?

Për të shmangur dëmtimin e progresit shkencor dhe teknik në shëndetin tuaj, kryesore të respektojë rregullat e mëposhtme:


• Më pak përdorimi i kimikateve të familjes.


• Mos përdorimin e tepruar pajisje.


• Ecni dhe të lëvizë më shumë.


• Mos të flasim për një celular për një kohë të gjatë.


• Hani vetëm ushqime të shëndetshme pa preservatives, colorings dhe flavorings.


• Përpiquni të përdorni sa më shumë mjete popullore në vend të kozmetikës në modë.


Pas hyrjes këto rregulla të thjeshta në jetën tuaj, ju mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe ju nuk keni për t'u shqetësuar se procesi shkencor dhe teknik ka ndikuar negativisht mbi ju.


 
R3r3r394.