Si ju të zgjoheni në mëngjes


"Që nga fëmijëria unë nuk mund të fle natën. Por e ëmbël në mëngjes drыh, dhe në këtë kohë, siç e dini, dhe shpërndarja e fat. Në letrat e qiellit në mëngjes të zjarrtë shkruara motoja nespravedlyveysheho i botëve "Kush zgjohet herët, sepse Perëndia i jep," - kështu që në të vërtetë?
Me kalimin e kohës, si ju mund të presin, zakon im që pengon bashkim harmonike me shoqërinë rritur vetëm. Por në kohën kur unë isha i bindur përfundimisht se të tilla pariparueshme "buf", pasi unë nuk shndrit në botë, në pronësi të "" Lark "(c) Max Frei.


Problemi i shërimit të hershme është i njohur për shumë njerëz. Pra, ne u përpoqëm të flasim për teknikat dhe truket për t'ju ndihmuar të lehtë të zgjoheni herët në mëngjes dhe i gëzuar, por jo dremitje për darkë, në heshtje urren rreth jush njeri të gëzuar.
Sa shkoni për të fjetur dhe të zgjohem?
Këshilla më popullore për ata që duan të zgjoheni lehtësisht në mëngjes - para se të shkojnë në shtrat. Këshilli është shumë kohë, pasi shkencëtarët pohojnë se në kohën më të favorshme për gjumë 22:00-03:00. Besohet se të fle gjatë këtyre orëve është thjesht i pazëvendësueshëm, dhe nuk mund të krahasohet me pjesën tjetër në çdo kohë tjetër. Por në qoftë se trupi juaj është mësuar në një tjetër mënyrë, përdorni këtë këshillë në praktikë do të jetë e vështirë. Vetëm të fillojnë të shkojnë në shtrat disa orë më herët pa kuptim, fle ende nuk punojnë, kështu që është mirë të zhvendoset gradualisht orarin, të shkojnë në shtrat 15-20 minuta më herët.

Nëse metoda të qëndrojnë ende nuk punon, ju mund të shkoni në anën tjetër dhe të mësoni veten për të zgjoheni në një kohë. Për ta bërë këtë, gjithmonë, madje edhe në fundjavë, vuri alarmin në të njëjtën kohë. Nëse ju doni të fle shumë më mirë për të rregulluar një pasdite fundjavë një pushim të vogël, por nuk xhiruar poshtë të vendosur për të zgjoheni në mëngjes në kohën e caktuar.
Gradualisht ju merrni përdorur për rutinë dhe të fillojnë të zgjohen në kohën e duhur para thirrjes alarmit.
Në botën e sotme, ku shumica e njerëzve përdorin telefonat celular në vend të një orë me zile, të zgjoheni shpejt do të ndihmojë të ndryshojë një telefonatë të rregullt. Ne priremi që të mësohen për çdo tingujt e përsëritura rregullisht dhe të fillojnë të perceptojnë ato si zhurmë sfond, si një reagim ndaj melodi të gjatë të njohur mund të shpreh mendimin e mëposhtëm "Është koha që të ngrihet, pra, unë kam një minutë." Ndërsa shëndoshë panjohura të trurit reagojnë më shpejt: "thirrjes. Ne duhet të shohim atë papritmas mom-njeri-shefi ". Dhe ju nuk do të jetë i shtrirë me sytë e tij të mbyllur, dhe thirrja potyahnetesya ose ngrihen në qoftë se ajo është përtej mundësive.

Ushtrimi dhe higjiena
Zgjohen, nuk do menjëherë të hidhen deri dhe diku mchatysya. Në fund të zgjoheni dhe të hyjë në mënyrën e punës, trupi merr rreth 15 minuta. Disa herë shtrirje, rrokulliset kokën ngadalë vyberitsya nga shtrati, të marrë një swings pak me duart e tij energjike dhe 10-15 squats. Sigurisht, më mirë në qoftë se kohë të mjaftueshme për ushtrime të plotë në mëngjes, por në qoftë se jo, edhe ushtrim minimale do të ndihmojë për të shpërndarë gjakun, ngrohtë muskujt dhe plotësisht të zgjoheni.
Ju mund të larë dhe për të marrë një dush. Lahen nevojshme për ujë në temperaturën e dhomës, më të mirë - ende minerale, ajo është shumë e dobishme për lëkurën. Flokët duhet të jetë e ngrohtë, por jo të nxehtë, si ujë të ngrohtë ndihmon për t'u çlodhur, ju mund të filloni përsëri të bëj për të fjetur.

Mëngjes
Shpesh në mëngjes para se një pjesë në fyt nuk rritet, dhe ne preferojnë të heqin dorë mëngjes ose bëni një tjetër filxhan kafe. Kjo nuk mund të bëhet, sepse truri dhe trupi nuk po marrin energjia e nevojshme nuk mund të punojnë normalisht, dhe zgjoheni në fund dhe ju nuk do të ketë sukses. Një stomak bosh për të pirë një gotë e bukur lëng të freskët, ajo do të sigurojë dozën e nevojshme të vitaminave trupit. Me mirë të ushqimit do të lehta, por në kalori të tilla si qull, muesli, djathë, kos, djathë, vezë. Pas mëngjes ju mund të pini një filxhan kafe, por më mirë - çaj jeshil me çokollatë. Çokollata ndihmon prodhimin e serotonin, një të ashtu-quajtur "hormon lumturi", përveç kësaj ai përmban sheqer e cila është tretet lehtë, dhe për këtë arsye është një lloj "karburant" për të trurit, e cila ndihmon atë në fund të zgjoheni.

Ecni
Nëse ju keni një punë të ulur, pastaj doli nga shtëpia, të përpiqen për të pjesë të rrugës - në mënyrë ideale, i madh - shëtitje. Ecin në mëngjes do t'ju japë kurajo dhe të ndihmojë për t'u bashkuar në mënyrën e operimit me gëzim dhe me një buzëqeshje.