Si bankat vënë


Oh, dhe fshehtë është kjo kohë të vitit - pranverë. Tërheq rrugë dredhi diellin ndritshme të ngrohtë, në mënyrë të ngrohtë dhe të ndritshme me apartament qelqi dritare. E pra, ndoshta vsydysh këtu në shtëpi? Ndërkohë, gjatë dimrit të ftohtë me ngrica e saj dhe erërat dhe kështu me gjemba shumë kohë për të lënë një shëtitje në pyll i vërtetë. Me gëzimet veshin një xhaketë të lehta në dhe të shkojnë në jug, të ngrirë dhe të kthehen në shtëpi nuk është e dëshirueshme. Një pasojë e neglizhencës të tillë do të jenë të dridhura pashmangshme. Ajo ishte atëherë dhe vetëm nuk poskarzhyshsya veshur si më poshtë, nënshtruar ndaj entreaties e pranverës.


Çfarë mund të bëjmë duhet të trajtohen, pini pilulën e hidhur, lëng për gargarë, durojnë mustardë dhe bankat. Foto e njohur, nuk është ajo? Por dëshpërimi nuk ia vlen trajtimi në kohë dhe e duhur shpejt mund të duket e ftohtë dhe ikin. Është më mirë për të folur rreth asaj se si dhe sa minuta sa duhet të vihet rriturit bankat mjekësore dhe fëmijët me ftohjet, kollitet dhe bronkit, dhe kur ata kërkojnë jo.

Bankat janë të ndryshme

Por, para se të merremi me teknikën e si të vënë bankat, le të flasim për format dhe materialet e tyre, të cilat bankat janë bërë. Aktualisht, ekzistojnë dy lloje të kanaçe mjekësore. Kavanoza qelqi janë përdorur në trajtimin mjekësor të ftohjet kohë shumë të gjatë. Ekziston edhe një mendim se një trajtim i tillë goditi pari mbi kinezët. Megjithatë kavanoza përfaqësojnë disa rrezik për t'u përdorur, si ata mund të skolyuvatysya edges, dhe për prodhimet e tyre duhet të hapë zjarr. Një tjetër lloj i kavanoza - vakum, e bërë nga materiale polymeric, i ngjan një gome të trashë. Ky lloj i kanaçe praktikisht të sigurt, sepse ata nuk kërkojnë ngrohje. Bankat vakum janë vendosur vetëm nga compressing tyre në dorë dhe është aplikuar në vendin e prodhimit të tyre. Ata mund edhe të bëjë masazh, e cila quhet - hedhje kupash.


Si për të vënë bankave - indikacionet dhe contraindications
Le të flasim për sëmundjet në të cilën bankat mund të rrisin, dhe për të cilat nuk. Njohja e kësaj çështje është shumë e rëndësishme sepse, pa vënë bankat që indikacione të caktuara rreptësisht të ndaluara. Përdorimi i pavend vetëm mund të përkeqësohet gjendja e pacientit. Si pasojë, bankat të ndihmojë në sëmundjet inflamatore të sistemit të frymëmarrjes, në qoftë se nuk acarohet në mushkëri, bronke dhe pleurë. Gjithashtu, bankat mund të hiqni manifestimet e dhimbshme në muskujt e mëdha të pasme dhe mesit myositis dhe sprains. Hedhje kupash masazh të përkryer i ndihmon njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e traktit gastrointestinal, sistemin kardiovaskular dhe nervor. Contra bankat në temperatura të larta, kancer, pleurit purulent dhe bronkit, rëndim të sëmundjeve kronike, tuberkulozit nga çdo prejardhje, gjakderdhje, pustular dhe lezione të tjera të lëkurës. Këto rregulla të njëjta zbatohen për hedhje kupash masazh. E megjithatë, bankat nuk vihet në zonën e shtyllës kurrizore, nyjeve, zemrës dhe gjirit, dhe kockave spikatur pjesë.


Si bankat vënë bronkit mjekësore dhe sëmundje të tjera të mushkërive?
E pra, më në fund, të shkojnë në praktikë. Që të dy llojet e kavanoza mjekësore dhe pastaj se si ata e bëri dy prodhime. Mënyra e parë për të vënë kavanoza mjekësore, është në vijim. Mbrapa e pacientit lyhet mirë me vazelinë. Në fund të një shkop të gjatë plagë një leshi pak pambuk lagur me alkool. Bankat dezinfektoj pad gisht dhe testuar për praninë e chipping. Nëse këto janë gjetur, banka larg. Kur çdo gjë është gati, shtypja e pambuku, duke mbajtur në dorën e djathtë, është vënë zjarri. Merrni bregun e majtë të dorës, lëvizje të shpejtë dhe të injektohet menjëherë në siguresave djegur hequr, dhe banka të vënë në vend të dhënë. Pra, të vënë të gjitha bankat. Pastaj mbuluar pacienti dhe të lënë për 15 minuta, pastaj hiqni me kujdes kavanoza. Bëni atë mënyrë. Dora e majtë janë në bankat e lartë, dhe gishtin e drejtë shtyn poshtë në lëkurë në buzë të anijes. Banka ndara lehtë.

Bankat vakum pa e ndezur zjarrin, duke përdorur compression tyre të thjeshtë. Dhe sa më shumë që ju shtrydh bankës, aq më shumë të rrinë. Mbrapa e pacientit duhet të bollshme yndyrat me vazelinë ose vajra bredh. Kriteri për formulimin e saktë të këtyre kanaçeve dhe të tjera do të ndjehen të ngrohjes këndshme.
Tani, duke e ditur se si për të vënë bankat mjekësore, ju do gabime nuk lejueshme dhe do të jetë në gjendje për të në mënyrë të sigurtë të kryer këtë procedurë të dashurit e tyre. Ju shëndetësore dhe shpirtrat e mirë.