Antibiotikët për sinusit, antibiotikët janë zgjedhurShumë sëmundje infektive trajtohen duke përdorur antibiotikët, dhe kështu sinusit përdorur antibiotikë të ndryshëm. Droga të tilla mund të merren në mënyra të ndryshme, dmth nga ndarjen e substancave të veçanta nga kulturat e mikroorganizmave nëpërmjet sintezës kimike industriale ose me metodën e përmirësimit artificiale e substancave natyrore antibacterial.


Trajtimi i sinusit antibiotikëve saktë

Shumica e antibiotikëve moderne përkryer heq inflamacion, i cili zhvillohet në sinuseve nofullës. Nëse forma akute e sëmundjes, mjeku zakonisht zgjedhur vetëm një antibiotik me një spektër të gjerë të veprimit, por shumë e rëndësishme të mos për të ndaluar trajtimin pas një përmirësim të dukshëm të pacientit, që sigurisht e terapisë antibacterial duhet të jetë të paktën 7 ditë. Nëse sinusit kronik, atëherë antibiotikët duhet të zgjidhen vetëm pas studimeve të tjera mikrobiologjike. Ne kemi nevojë për këtë në mënyrë që të përcaktohet patogjen kryesor. Pavarësisht nga kjo, në ndonjë formë të sëmundjes zgjedhur drogës duhet të ketë një të lartë thekshëm direkt në mukozës së sinuseve të hundës, dhe ata mund të krijojnë një përqendrim maksimal të përbërës aktiv. Gjatë testit, sëmundja duhet të zbulohet mikroorganizëm patogjen vetë, dhe për të zgjedhur një të drogës, e cila është më e ndjeshme microflora janë gjetur.Për më tepër, zgjedhja e një droge të caktuar të marrin në konsideratë praninë e efekteve anësore dhe akumulimi në trup dhe mënyrave të mëtejshme për të shfaqur këtë drogë. Një pengesë e madhe e të gjitha antimicrobials është konsideruar si një humbje e plotë e efikasitetit në fund të kohës, që është e gjitha mikroorganizmave gjatë trajtimit afatgjatë mund të bëhet rezistencë të mirë ndaj substancave një veprim i tillë. Kjo është arsyeja pse ju duhet të përdorni në rifillimi janë antibiotikët tjera kundër sinusit. Përveç kësaj, përdorimi i zgjatur i ndonjë drogë të fuqishëm të drejtpërdrejtë ndikon në gjendjen e imunitetit. Ndonjëherë ndodh në mënyrë që efekti i drogës mund të ulet për shkak të reduktuar rrjedhjen e gjakut për shkak të ënjtje sinuseve nofullës. Nuanca të tilla duhet të merren parasysh në vendimin, pyetjes se çfarë për të pirë me antibiotikë sinusit.


Trajtimi kryesor i sinusit në fëmijët

Sot ka shumë droga të përdorura në trajtimin e sinusit në fëmijët, të rriturit, dhe nënat që vazhdojnë të jepni gji në muajt e parë të jetës së tij. Sëmundje të saktë të caktuar bakteriale ende e rëndësishme, dhe efektiviteti i trajtimit të rritet disa herë kur ju instaloni patogjene saktë.
Zakonisht antibiotikët gjatë sinusit në fëmijët të cilët kanë një natyrë virale, nuk konsiderohen efektive. Përveç kësaj, antibiotikët të lehtësuar kalimin në formën kronike të sëmundjes dhe mund të shkaktojnë shfaqjen e dysbiosis.


Antibiotikët më efektive për sinusit në fëmijët është një droge lokal i veprimit quajtur Bioparox. Por kjo e drogës mund të aplikojnë në moshën 25 vjet. Struktura e drogës janë ato substanca të cilat veprojnë vetëm në mukozës në zgavrën e hundës. Zakonisht përmirësim ndodh pas 2-3 ditësh të trajtimit. Nëse në fund të kësaj kohe, përmirësimet në fëmijës nuk respektohet, ajo mund të përdoret me antibiotikë të përbashkët veprimi. Shumë shpesh, të gjithë pezmatimi i sinuseve nofullës mund të shoqërohet me sëmundje të rënda të veshit. Dhe më popullor me sinusit është antibiotikët ceftriakson, cefotaxime, pasi këto barna mund të luftuar sëmundjen shkon vështirë.


Trajtimi i sinusit në të rriturit

Kur sinusit dhe sinusit në të rriturit duke përdorur antibiotikët si penicilina, ampicillin, cefazolin. Në formën e ndërlikuar të caktuar sëmundje amoxiclav, azitromicines, Zitrolid, augmentin, rulyd, cephalexin, tavanyk. Por, përdorimi i zgjatur i këtyre barnave të fuqishëm mund të çojë në zhvillimin e efekteve anësore është marramendje. Shfaqja e reaksioneve alergjike në mosfunksionim të gjithë sistemin e tretjes. Me drogë antibacterial mjeku përshkruan vasoconstrictor bie në lehtësimin e mbingarkesës hundës. Përveç kësaj, medikamente më efektive alergji, si ata shpejt të reduktuar ënjtje në sinuseve nofull, dhe kjo ndikon pozitivisht bioavailability e përbërësve aktive ekzistuese, të cilat janë pjesë e antibiotikëve.


Sigurisht, efekti shpejtë është vërejtur pas trajtimit injeksion se pas antibiotikët përdorimit pilulës.
Zgjedhja e injektimit antibiotike përcakton një mjek për specialistët japin përparësi të madhe nga droga, të cilat përfshijnë penicilinë dhe cephalosporin është, ajo augmentin, ceftriakson, ampytsylyn. Për më tepër, aplikimi i antibiotikëve është vënë re më pak efekte anësore. Megjithatë, përqendrimi i duhur i komponentit aktiv përcakton një mjek, sepse trajtimi i pengon ënjtje të rënda të mukozës.