Pronat e dobishme e Aromatherapy vajra esenciale


Në vitet e fundit, edhe tendencat e modës të bëhet Aromatherapy, përkrahësit e të cilit janë gjithnjë e më shumë njerëz. Në shikim të parë kjo mund të duket si kapjen e një trill që përfshiu idlers pasura që kalojnë ditët e tyre në përtacisë dhe kërkoni për përvoja të reja, por kjo nuk është kështu. Aromatherapy ka qenë i njohur për njeriun që nga kohët e lashta, natyrisht, atëherë ajo nuk ishte veshur me një emër të tillë me pretendime, por njeriu shpellë dhe nuk kanë për të shpjeguar se në çfarë përfitime që është gjetur në shumë bimë. Madje edhe atëherë, siç dëshmohet nga gërmimet arkeologjike dhe artit shkëmbor, bimë të ndryshme të përdorura nga njerëz jo vetëm si një burim të ushqimit. Kritik kishte pronat e ndryshme të dobishme të bimëve dhe njeriut të lashtë, ende otdalyvshyysya jo shumë nga natyra, mendonin se ai është bari që lule ose pemë leh do të jetë e dobishme për të. Bimët dekoruar në shtëpi, ata flenë, ata kanë përdorur si droga parë.


Në kuptimin modern, Aromatherapy - nuk është vetëm një metodë e trajtimit, shumë thirrje kjo shfaqje arti dhe kryesisht e pamundur për të rënë dakord me këtë deklaratë, në mënyrë që pronat e dobishme e Aromatherapy vajra esenciale. Aromatherapy është një fushë e mjekësisë alternative, por nuk e trajtojnë këtë fakt disparagingly si për shkak se pronat e dobishme e vajrave thelbësore studiuar shumë kohë më parë, sot ka një sistem efekte të dobishme në trup me ndihmën e tyre.

Vajra natyrore esenciale të përdorura në trajtime të tjera, të tilla si masazh, banja terapeutike, mbytje. Përveç kësaj, Aromatherapy ka në arsenalin e saj një numër të erëza të ndryshme, shkopinj temjan, qirinj aromatike, komponimet aromatike, besohet se efekte të dobishme në trupin e njeriut bëjnë edhe erë e lule të freskëta.


Ai duhet, megjithatë, vini re se Aromatherapy, si dhe të gjitha shkenca të tjera mjekësore që kombinon jo vetëm pronat e dobishme e vajrave thelbësore, por gjithashtu ka një numër të efekteve anësore me përdorimin e pasaktë. Djegia jo e plotë e produkteve aromatike mund të substancave të dëmshme dhe që ndikojnë negativisht në shëndetin sepse Aromatherapy - një shkencë që duhet të kuptojnë para shumë të angazhuar në të. Efekti i aromatizuesit mund të jenë të ndryshme: pas disa tërheq për të fjetur, ndërsa të tjerët, anasjelltas, kanë efektin e fuqizuar dhe ndihmon zgjoheni në mëngjes, një shumë e rehati, stimulimin organ tjetër shtoi fuqinë. Me shije të ndryshme që ju mund të ndjeni një hov të energjisë, ose, përndryshe, të pushojnë aq shumë sa që ajo do të jetë e pamundur për të detyruar edhe të lëvizur një gisht.


Një pronë unike ka pothuajse çdo vaj esencial që mund t'i përdorë ato në mënyrë më efektive në Aromatherapy. Vaj esencial nxjerrë nga shumë bimëve, lule, bimë, ato janë karakterizuar nga një luhatshmëri e tyre dhe kanë një erë aromatik. Në mënyrë të përsëritur vuri në dukje se aroma e këndshme mund të rrisë efikasitetin, të rritur disponimin.

Në përgjithësi, gjatë gjithë historisë së saj, Aromatherapy dhe ndjeu interesin e madh që forcat mijëra njerëz të përdorë shërbimet e tij, dhe ka pasur raste kur mbështetësit e këtij lloji të shkencës mjekësore vuajtur persekutimin dhe akuzoi pseudoshkencës i kënaqur. Hulumtimet në këtë drejtim është bërë gjithashtu shumë aktive, pastaj të vazhdojë në të gjitha. Sot në Aromatherapy tonë vend në rënie që nga hulumtimi nuk është kryer, pavarësisht nga fakti se pronat e dobishme e vajrave thelbësore të dukshme për pothuajse të gjithë.


Edhe pse ka pasur raste kur shkencëtarët sovjetikë ishin duke punuar shumë në mënyrë aktive në këtë drejtim dhe ka arritur sukses të konsiderueshëm, por vështirësitë me furnizimin e lëndëve të para nga jashtë komplikuar vetëm prodhimin e shumë vajra esenciale. Megjithatë, hulumtimet e mekanizmit të veprimit të substancave aromatike në trup marrë në kohë shkencëtarët përdorur me sukses në të gjithë botën dhe në ditët tona.

Në përgjithësi, siç është e qartë nga titulli - Aromatherapy është, fjalë për fjalë, trajtimi erë, pronat e dobishme e vajrave thelbësore të ketë një efekt pozitiv në trup dhe kur përdoret siç duhet të jenë në gjendje për të shëruar shumë sëmundje ose të përdoren si parandalimin e tyre.


Vaj esencial - është mjeti më e zakonshme e përdorur Aromatherapy dhe të prodhuara me bimë thelbësore të naftës-: Rosaceae, Labiatae, ombrellë, etj Për më tepër, në mesin e këtyre bimëve është edhe pemë, eukalipt, për shembull, si dhe shkurre dhe shkurre si jasemini, u rrit, livando, jargavan. Dhe, sigurisht, bimeve, të tilla si nenexhik, koriandër, barbarozë dhe të tjerët.

Mjetet e Aromatherapy mund të blihen vetëm, por duhet theksuar se shumë nga ajo që merr në raftet e dyqaneve tona nuk është i përshtatshëm për përdorim në trajtimin e një ëmbël pronat e dobishme e vajrave thelbësore nuk manifestohen në të mirë ata mund të aromatize ajrit. Varianti më i keq i ngjarjeve sugjeron mundësinë e helmimit ose substancave mbidozë të paqëndrueshme se, si të gjitha droga të tjera që mund të përfitojnë, por aplikimi gabuar - sorry.


Në mënyrë që të arrihet dhe të respektojë efekt pozitiv rezultatin e dëshiruar, ju duhet të kërkoni ndihmë nga një specialist i cili mund të ndihmojë të gjeni vajra esenciale e duhura për të rregulluar dozen e tyre, të konsultohet me disa nga çështjet që dalin, do të mësojnë se si të përdorin aromaterapevtycheskymy mjete. Vajra të cilësisë së lartë thelbësore mund të blihen vetëm në dyqane të specializuara, përdorimi i saj duhet të përdoret me kujdes, si dhe përdorimin e drogave të tjera.