Bыstrum xhel që është pjesë e


Dhimbje periodike ose të përhershme mbrapa në të kaluarën jo aq të largët janë konsideruar si fatin e të moshuarve. Kohët e fundit, megjithatë, këto fenomene të pakëndshme "të rinj", Duke përfshirë një numër në rritje të njerëzve në botë. Mungesa e lëvizjes dhe aktivitetit fizik (dhe nëpërmjet saj - moszhvillimi i grupeve të tëra të muskujve) që shoqërojnë jetën e shumë njerëzve stresi, trauma dhe shumë faktorë të tjerë bën edhe aftë për punë dhe jo të vjetër përfaqësuesit e njerëzimit të pambrojtur në një numër të sëmundjeve, duke përfshirë edhe ato në të cilat vuan përsëri. Arthritis, osteokondroza e lokalizimit të ndryshme dhe sëmundjeve të tjera janë bërë një "kamzhik" të vërtetë në fund të njëzetë - e hershme Njëzet e parë ndonjëherë, sidomos në mesin e banorëve urbane. Megjithatë, mjekësia moderne ka një arsenal shumë të madhe të mjeteve për të përballuar me probleme të ngjashme, ose (nëse sëmundja nuk i përgjigjet plotësisht për trajtim) shkurtojë simptomet e tyre, duke lehtësuar gjendjen maksimale që vuajnë prej tyre. Ekspertët industrinë farmaceutike kanë krijuar një varg të drogës në tabletë, xhel - apo formë butë që lehtë të përballen me problemet e mësipërme. Në mënyrë që çdo mjeku ka një zgjedhje në drejtim të recetave që korrespondojnë me ato apo nevoja të tjera dhe reciprokisht në natyrën e veprimeve të tij me simptomat dhe karakteristikat e sëmundjes në një pacient të veçantë. Ata që vuajnë nga dhimbje të nervit shiatik, artrit, bursit, dhimbje mesi, ose keqbërje që jap mundësi të paraqit akt i dënu menisk të dëmtuara, ligaments, plagosur, bruised ose trauma të tjera shpesh përshkruajnë barna anti-inflamator - si për të brendshëm dhe për përdorim të jashtëm. Një emërimet e mundshme në raste të tilla - "Bыstrum xhel" (Të ngjashme të importuara "Fastum xhel"Ngjashëm me përbërjen e kaluar, por më të përballueshme). Ai siguron efektin e trupit anti-inflamator dhe analgjezik dhe promovon rigjenerimin e kërc.


Substanca kryesore aktive "Bыstrum xhel"Si në shumë droga të ngjashme - ketoprofen. Kjo është një kompleks jo-steroidal është një derivat i acidit propionik, i njohur, për shembull, aftësia e tyre për të pengojnë rritjen e baktereve të dëmshme. Anti-inflamator, antipiretik dhe analgjezik efekti i ketoprofen të mundshme për shkak të efektit të saj të madhe në cikloksigenase enzimë - një pjesëmarrës aktiv në prodhimin e prostaglandinave (në mesin e funksioneve të tyre - përgjegjësia për reduktimin dhe relaksim të muskujve të butë). Në përgjithësi, më sipër substancë jo-steroidal të ngjashme me atë që përdoret zakonisht ibuprofen. Ekspertët thonë se në mënyrë që të ketoprofen vërtetë mori hov inflamacion, droga duhet të përdoret në bazë të tij të paktën një javë. Kjo substancë takon bыstrovsasыvayuschymsya, por nëpërmjet lëkurës (p.sh. kur të vënë në përbërjen melhem "Bыstrum xhel") A është thithjen mjaft i ngadalshëm, në këtë mënyrë për një pjesë të sëmura të trupit është i mbështetur nevojën për terapi efektive, përqendrimi i saj dhe efekti i saj shtrihet me kalimin e kohës. Përveç kësaj, në një mënyrë të ngjashme përdorimi i vetëm një sasi të vogël të substancës arrin qarkullimin sistematike dhe maloyyazytsirno saj akumulimin - dhe kjo shmang shumë efekte anësore që mund të shoqërojnë këtë akumulimin hymsoedynenyya në trup. Studime të ndryshme klinike të kryera në pacientët me osteoarthritis dhe artritit reumatoid, duke pasur parasysh rezultatet e jashtëzakonshme në efektivitetin e ketoprofen (në formë të pastër), si një analgjezik. Kështu, empirikisht zbuluar se ai është shumë më efektive ibuprofen, acidi acetilsalicilik (aspirina) dhe piroksikam, dhe në asnjë mënyrë inferiore të naproxen, indometacin dhe Diclofenac. Përveç kësaj, efekti analgjezik i saj është shumë më tepër se kombinime të tilla të njohura si aspirina ose Acetaminophen me codeine. E vetmja pengesë ketoprofen vuri specialistëve, kimistë dhe farmacistë - efektet e saj shqiptuar selektive në lloje të ndryshme të cikloksigenase. Po, kjo është shumë më tepër se counteracts llojin e parë të substancës, por efektet anabolic do të jetë më i fortë nëse ai ishte në gjendje të pengojnë enzimat e tipit të dytë. Ndërkohë, për vaj të zakonshëm "Bыstrum xhel" duke përfshirë jo vetëm ketoprofen. Ajo është numri i substancave të tjera që luajnë një rol ndihmës - për shembull, antiseptics njohur dhe disinfectors etanol dhe nypahyn (methylparaben) dhe karbomer rregullator thickener-heleobrazovatel e trometamol bilancit fluide dhe electrolyte, vaj livando dhe neroliyeva si flavors (për Për më tepër, ata janë të njohur si relaxants). Jo pa ujë trajtuar "në periferi". Edhe pse fondet e ngjashme "Bыstrum xhel"Është e dëshirueshme që të ketë në kabinetin tuaj mjekësi në shtëpi, nuk duhet vetë përshkruajnë ata veten në ankth. Vetëm një mjek specialist mund të përcaktojë mundësinë e drogës.