Vitaminat dhe shëndeti


Ne të gjithë e dëgjojmë shpesh e fjalëve të tilla si "sëmundje mangësi", që gjoja ai është shkaku i sëmundjes, sëmundje të shpeshta, gjendja e dobët e thonjve, flokëve, lëkurës, ulur performancën dhe probleme të tjera. Kjo e di çdo gjë, kështu që me besnikëri të shkojnë në farmaci dhe për të blerë një tjetër grumbull reklamohen vitaminë komplekse. Por në fakt, disa njerëz mendojnë të, por çfarë vitamina të nevojshme nga trupi? Atë që ai mungon? Për të gjetur përgjigje për këto pyetje, ne do të përshkruajnë vetitë e këtyre substancave thelbësore.

Në trupin tonë vitaminë mund të vijë vetëm me ushqime, ata nuk mund të sintetizohet nga trupi, kështu që nëse ju mund të eliminojnë acid nikotine. Këto substanca janë trupi thelbësore vazhdimisht, por në sasi të vogla. Doza e vitaminave të caktuara rrit gjatë periudhës së rimëkëmbjes së rritjes aktive dhe Zhvillim (fëmijët dhe adoleshentët).


Pavarësisht nga diversiteti, ka vetëm dy grupe të vitaminave - ato që të shpërndajë me ujë (në 12 612 C, PP, etj) dhe atyre që përdorin yndyrë shpjegueshëm (A, D, E, K). Tani më shumë detaje në lidhje me secilin prej tyre, të fillojë me një grup të yndyrë-shpjegueshëm.


Yndyrë-shpjegueshëm vitamina

Vitamina A u hap për herë të parë, dhe si emrin e saj në bazë të shkronjës së parë të alfabetit. Ajo i përket grupit Carotenoid, si u gjet në karrota (karrota Anglisht - karrota). Për zasvoyivsya trupin duhet kombinuar përdorimin e saj me yndyrna, por pa u kufizuar në rezervat e saj shumë shpejt, kështu që e përdorin atë çdo ditë nuk është e nevojshme. Carotene efekt shumë pozitiv në organet e vizionit, sistemit imunitar, ndihmon për t'i rezistuar sëmundjes virale, një efekt pozitiv në lëkurë, përshpejton shërimin plagë, ndihmon në trajtimin e kancerit. Vitamina A gjendet në ushqime: karrota, brokoli, spinaq, qepë jeshile, gjalpë, vezë, peshk, mëlçi viçi.


Vitamina D prekje me ushqim ose në rrezet e diellit ekspozimit matur. Është shumë e rëndësishme për fëmijët, si përgjegjës për rritjen e kockave dhe parandalon zhvillimin e rakit dhe përfitim të rriturve është se ajo parandalon osteoporozën. Është e nevojshme për të mbështetur dhe rritur imunitetin, normalizimin e koagulimit të gjakut dhe gjëndër tiroide. Vitamina D është gjetur në disa lloje të peshkut dhe gazelë e saj në vaj peshku, qumësht, kërpudha, maja, sallo, sintetizohet edhe nga lëkura në rrezet e diellit.


Vitamina E ngadalëson plakjen, përmirëson organet gjenitale (e cila është arsyeja pse ajo është quajtur vitaminë pjellshmërisë dhe të rinjtë), parandalon mpiksjen e gjakut, përmirëson qarkullimin, lehtëson diabetin dhe sëmundjen Alzheimer, parandalon aneminë. Ajo gjithashtu nxit absorbimin e vitaminës A, kështu që ata duhet të marrin së bashku. Burimet e vitaminës E: kikirikë, mollë, perimet jeshile, bukë, krunde, hips, mëlçisë, vezë, produkte qumështi, sallo.


Vitamina K quajtur vitaminë koagulimit, dhe kjo është arsyeja pse ai e mori emrin. Ajo administrohet shpesh për të sapolindur dhe nënat e tyre për shkak të rregullimit të shkëlqyer të pronave të koagulimit të gjakut. Ajo gjithashtu ndihmon në veshkat, pengon osteoporozën, krijon dhe rikthen kockave. Mos e merrni në kombinim me vitaminë E. Mungesa e vitaminës mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve të mëlçisë dhe të provokojë gjakderdhje të ndryshme të brendshme. Burimet e vitaminës K: u ngrit, perimet jeshile, spinaq, vaj ulliri, soje, mëlçisë, qumësht.


Vitamina shkrihet në ujë

Vitamina C i njohur më mirë si acid Askorbik është marrë së pari me lëng limoni. Për faktin se ajo është një vitaminë e tretshme në ujë. Pra, marrja e duhet të jetë konstante. Në temperatura të larta është e shkatërruar, kështu që është më e mirë për të përdorur atë në formë të papërpunuara. Ajo ka veti anti-inflamator, është një antioxidant, rrit mbrojtjen e trupit, rrit veprimin e vitaminës E, ndihmon në shërimin e shpejtë të plagëve dhe të luftës i SARS . Ajo është gjetur në ushqime bimore: limon dhe agrume të tjera fruta, spinaq, spec i kuq, lëpjetë, luleshtrydhe, kajsi, mollë, rrikë, brokoli, pjeshkë, hurmë, malit hirit, buckthorn, pomelo.


Vitamina B1 (Thiamine) luan një rol të rëndësishëm në rritjen, funksionimin e traktit gastrointestinal, nervor dhe sistemet kardiovaskulare. Përmban: fara luledielli, bukë miell i pasitur, embrion gruri, fasule, arra, kumbulla të thara, rrush, kumbulla.


Vitamina B2 (Riboflavin) është i përfshirë në proceset metabolike të trupit, kështu që është konsideruar si "trupi motor". Përdorimi i saj në më shumë njerëz shfaqje puna e të cilëve përfshin peshë të rëndë në sy, ajo redukton rrezikun e cataracts zhvillim. Ajo është gjetur në fruta dhe perime jeshile, bukë, bizele, oriz, zemrës, mëlçisë dhe veshkave, prodhimet e qumështit dhe vezët.


Vitamina B6 (Pirodoksin) ndikon në funksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut, sistemin imun dhe lëkurës. Ajo është gjetur në sasi të mëdha në hikërror, mish, maja, peshk dhe bukë.


Vitamina B12 quajtur "vitaminë kuqe" sepse ajo përmban një numër të madh të produkteve në të kuqe - mëlçinë dhe veshkat e kafshëve. Mungesa e saj mund të shkaktojë anemi. Ai është përgjegjës për humor të mirë, energji dhe stimulon proceset e formimit të gjakut.


Vitamina PP njohur nga mjekësia si një ilaç për paqe. E rëndësishme e saj për të marrë pacientët osteoarthritis, pasi kjo vitaminë përmirëson lëvizjen e përbashkët. Përdorur në trajtimin e çrregullimeve nervor, skizofreninë. Këto ushqime janë të pasura me vitaminë PP: bukë, patate, mëlçisë, R3r3r3134. mish, drithëra.


 
R3r3r3145.