Intrauterine çfarë është dhe se si ata veprojnë


Duke vnutrymatochnыm kontraceptive përfshijnë pajisje që janë injektuar në mitër për të parandaluar shtatzëninë - një spirale dhe kapsulë hormonal. Pajisja më e zakonshme intrauterine (IUD). Spirale intrauterine mund të jetë i drogës dhe nemedykametoznыe. Modelet e drogës që përmbajnë bakër dhe argjend, dhe kanë një veprim të kombinuar kontraceptive (aktualisht përdorin vetëm të tillë BMC). Spirale është një ushtë bakri, përfundoi rreth gjatësinë elastike shufra prej 3-4 cm, të cilat janë të bashkangjitur dy temat najloni. Mjeku spirale injektuar në mitër, Pasi atje, ajo parandalon shtatzaninë për shkak të pranisë së një trupi të huaj në mitër dhe spermytsydnoho efektin e bakrit. Spiral rrit kontraktimet e mitrës dhe tuba, duke shkaktuar një të veçantë "pa mikrobe" inflamacion në mitër që krijon uyazyka negative për shtatzëninë.


Kontraceptive hormonale intrauterine - një pajisje tjetër që përmban kapsula me drogë hormonale që janë lëshuar ngadalë në mitër për 5 vjet. Ato ofrojnë një efekt lokal në indet e brendshme të mitrës, tubave fallopiane, mukozën e mitrës.Kjo mund të rekomandohet spirale intrauterin?


Spirale intrauterine mund të jetë lloj i rëndësishëm i kontracepcionit për ata prej nesh që për ndonjë arsye nuk mund të marrin pilula kontraceptive. Spiralet janë të rekomanduara për gratë që janë të martuar dhe të çojë një jetë të rregullt seksuale. Kur përdorni një spirale duhet të jenë seksualisht aktive me partnerët e rregullt seksuale, si spirale e bën trupin veçanërisht të prekshëm ndaj sëmundjeve të transmetueshme seksualisht. Spiral mund të zbatohet me sukses vetëm nëse ju praktikisht të shëndetshëm, sidomos në aspektin e gjinekologjisë.Kur ju nuk mund të përdorni pajisje intrauterine?


Për të aplikuar me sukses spirale, ju duhet të jetë gjinekologjike shëndetshme. Spiral mund të administrohet në qoftë se për 10-12 muaj para se të ishin të sëmurë sëmundjet e transmetueshme seksualisht.
Kundërindikimet në lidhje me përdorimin e spirales janë: sëmundje inflamatore e pelvikut që nga shtatzënia e fundit; pozamatkovi transferuar para shtatzënisë; koagulimit të gjakut; defekte në zemër; çrregullime kronike menstruale, duke përfshirë edhe menstruacione të rënda ose shumë të dhimbshme; rrezik të lartë të sëmundjeve të transmetueshme seksualisht; çdo efekti i dëmshëm sëmundje të sistemit imun ose shtypur rezistencë ndaj infeksionit, të tilla si diabeti ose kortikosteroide.

Contraindications absolute për përdorimin e spirale: sëmundjeve inflamatore akute dhe kronike të organeve të brendshme dhe të jashtme gjenitale; konfirmuar ose të dyshuar shtatzëninë; gjakderdhje mitrës me origjinë të panjohur; konfirmuar ose të dyshuar të kancerit të organeve gjenitale; Sëmundjet parregullt gjenitale; anomalitë e mitrës që pengojnë zbatimin e suksesshëm dhe përdorimin efektiv të spirale.


Çfarë hetimet për të bërë para se të hyjë në një spirale?


Para së gjithash, sigurohuni që ju nuk janë sëmundje të sëmurë infektive dhe inflamatore. Prandaj, mjeku duhet me kujdes të pyes pacientin në lidhje me gjendjen e tij, ta dërgojnë atë në të gjakut dhe urinës për të indeve të veçanta dhe të egra bakteriologjike. Për të përcaktuar madhësinë e duhur dhe modelin e spirale duhet të bëjë një ultratinguj e mitrës.Si dhe kur administrohet spirale?


Kjo procedurë kryhet vetëm në objektet shëndetësore. Zakonisht Helix paketuar në pako sterile me mjete të posaçme që hyjnë në spirale në mitër në karrige gjinekologjike për 2-3 minuta. Qafës para-lubrifikuar dezinfektues dhe raster analgjezik. Kur të hyjnë në spiralen është vendimtare respekt sterilitet. Shumica e grave të tolerojë këtë manipulimin lehtë dhe painlessly. Disa të ndjeni një dhimbje të lehtë, vjellje dhe marramendje. Më pak spirale është shoqëruar me futjen e dhimbje të forta afatshkurtër, të cilat mund të shkaktojnë i dobët, vjellje, etj Këto ndjenja të kalojë shpejt. Periudha më e mirë për vendosjen spirale - ditët e fundit të menstruacioneve, 6 javë para pas lindjes, spiralja mund të futet gjatë një aborti mjekësor.Çfarë komplikime mund të lindin gjatë përdorimit spirale?


Një komplikim i shpeshtë është rënie e spirale mitrës. Kjo ndodh më shpesh në orët e para pas spirale ose tre muajve të parë të përdorimit. Nëse spirale mbetet në mitër pas kësaj periudhe, ekspertët thonë se ajo është "kapur". Humbja e thjeshtë të një spirale nuk është e rrezikshme, është e rëndësishme të vini re dhe të parë një mjek, i cili do të zgjedhë madhësinë më të përshtatshme dhe modelin e spirale.
Gjatë 3-8 muajve të parë të trupit tuaj "mësohen" në spirale. Gjatë kësaj periudhe ju mund të përjetojnë simptoma të ndryshme: sëmundjet akute inflamatore të organeve gjenitale, janë infeksion i fshehur traktit urinar. Prandaj, paraqitja e simptomave të tilla si kruarje dhe djegie në vaginë, dhimbje në pjesën e prapme më të ulët dhe bark, ethe, rraskapitje, ethe, shkoni te mjeku dhe të fillojnë trajtimin e sëmundjes. Komplikime të shpeshta kur administrohen gjakderdhje spirale mitrës janë të ndryshme nga gjakderdhje të moderuar në mes të periudhave të menstruacioneve për efekte të mëdha negative të rënda gjakderdhje gjatë menstruacioneve. Në raste të tilla, duhet të marrin trajtim individual. Nëse gjakderdhja merr drogë përhershme dhe e trajtueshme, ka një nevojë për të hequr spirale. Kur hyjnë në spirale jashtëzakonisht të dhimbshme ose shumë të vështirë, kjo është arsye e rëndësishme për vidyazykatysya e kontraceptive intrauterine.

Është shumë e rrallë, por komplikim shumë serioz është spirale birë në mitër. Raste të tilla ndodhin mesatarisht një grua nga pesë mijë, por ende, në qoftë se ju vendosni për të vënë një spirale, ju duhet të kuptojnë qartë se çfarë birë e mitrës dhe pasojat që mund të shkaktojë një. Shumica shpues i trupit ndodh kur hyjnë në një spirale në mitër ose duke u përpjekur për të nxjerrë atë. Në këtë rast, pacienti është dhënë ndihmë emergjente, si dhe komplikime të mëtejshme nuk vërejtur praktikisht.

Shumë më e rrezikshme kur një birë ndodh në kushte normale të përdorimit spirale. Nuk është ende e mundur për besim të dhënë arsyet me të cilat ajo është lidhur. Mos harroni simptomat kryesore të birë mitrës:Dhimbje të barkut që mund të marrë natyrën shumë të ndryshme: parehati dobët për dhimbje akute të rënda. Dhimbja mund të shfaqet në rajonin e mesit, fshikëz, rajonin e legenit, etj
Dobësi e përgjithshme, marramendje, zbehje, impuls përshpejtuar - këto simptoma janë simptomat e gjakderdhje të brendshme, e cila është shoqëruar nga një birë të mitrës ose ndonjë organ tjetër të brendshëm.
Cilat janë përfitimet spirale? Efikasiteti spirale - 98%. Spirale është projektuar për përdorim afatgjatë: 2 deri në 5 vjet. Pas hyrjes në spirale është zakonisht nuk ka nevojë për vëzhgim të veçantë mjekësore. Spirale nuk ndikon në gjithë trupin. Aftësia për të krijoj është restauruar brenda 1-2 cikle menstruale. Duke treguar gratë mbi 35 vjeç dhe për ata që janë të kundërindikuar pilulë. Procedura spirale të përballueshme për formulimin e tyre nuk ka marrë shumë kohë.

Cilat janë disavantazhet e spirales? Zbatimi i spirale është më pak efektive se marrjes pilulës. Mesatarisht, 2-3 nga 100 gra duke spirale për një vit, shtatzënë, pavarësisht nga të mirë "pryzhyvshuyusya" spirale. Spirale nuk parandalimin e infeksionit nga sëmundjet e transmetueshme seksualisht. Ndoshta një humbje e plotë ose i pjesshëm i një spirale që mund të çojë në një shtatzëni të paplanifikuar.


Çka nëse shtatzënia ka ndodhur si spirale është në barkun e nënës?


Në gjysmën e rasteve shtatzënisë që ndodhi në sfondin e përdorimit të myyazytsilnym spirale përfundon në abort. Ajo mund të bien dhe spirale. Nëse ajo ishte brenda, atëherë ajo duhet të hiqet. Në raste të tjera, gratë që nuk duan të mbajnë shtatzënisë është aborti, gjatë të cilit hiqet një spirale. Më e vështirë për të zgjidhur problemin, në qoftë se një grua dëshiron të ketë një fëmijë. Gjinekolog brendshme këshilluar që të ndërpresin shtatzëninë këtë shtatzënisë, mjekët perëndimorë thonë se fetusi mund të overworn. Është e rëndësishme për të hequr spirale. Nëse ajo mbahet "antenat" dhe për këtë arsye hiqet lehtë nga mitër, atëherë shtatzënia dhe lindja të ndodhë pothuajse pa komplikime të lidhura me përdorimin e një spirale. Nëse spirale mbeti në mitër, shtatzënia duhet të ndodhë nën mbikëqyrje mjekësore. Spirale nuk do të ndikojë negativisht në e fetusit dhe e mitrës kusht, por mund të shkaktojë abortin në të tretën e dytë të shtatzënisë.Kjo mund të dëmtojë organet spirale partneri gjatë raportit seksual?


Edhe në qoftë se spiralja bien jashtë mitrës gjatë akt seksual (e cila është pothuajse nuk ekzistojnë), ajo nuk mund të dëmtojë penis, për shkak se ajo ka rrumbullakuar dhe faired.
Burimi: www.health-news.ru