Vitaminat në shtatzëninë e hershme


Lëkurë të pastër, skuqem delikate dhe sytë e gazuar tregojnë edhe bukurinë dhe shëndetin, për më tepër, jo vetëm tuajat, por edhe njeriu i vogël brenda jush. Pra, mos humbasë ekstravagancës vjetore, hani fruta dhe perime sezonale, të cilat një shumë të pasura me vitamina. Vitaminat mund të përmirësojë sistemin imunitar për disa muaj përpara dhe të japë shkëlqim brendshme. Cilat vitamina herët në shtatzëni nevojë për çdo mom të ardhmen?
Vitamina C
Efektet e acidit Askorbik është i krahasueshëm me injeksion të rinjve. Ajo mund të zvogëlojë sasinë e radikaleve të lira të formuara në trup për shkak të ndotjes së ajrit dhe rrezet e diellit. Askorbinki të quhet një nënë të vërtetë lifesaver dhe foshnjë e saj në një metropol. Por si për të marrë këtë vitaminë? Ju mund të vlim brokoli steamed, bëjnë sallatë me lakër, domate, speca ëmbël dhe majdanoz, hani rrush pa fara e zezë dhe qershi.Vitamina H (biotin)
Kjo vitaminë është përgjegjës për hydration lëkurës. Mungesa e hidratues çon në anemi, për të rritur humbjen e flokëve, për zhvillimin e dermatit seborrheic, inflamacion dhe lëkurë të zbehtë, i jep pamjen lodhur. Por si për të marrë këtë vitaminë? Përdorimi i bardhë dhe të bardhë lakër, fasule, bizele, mollë, pjepër dhe luleshtrydhe.

Vitamina E
Ne kemi nevojë për të rivendosur indet për t'i mbrojtur ata nga efektet negative të mjedisit. Që të marrë pjesë në sintezën e kolagjenit dhe elastin, duke parandaluar rrudhat. Gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut, i cili nga ana e tij ofron një nënë të shëndetshme shkëlqim dhe fëmijë krijimin furnizimin e saj të gjakut. Por si për të marrë këtë vitaminë? Hani perime me gjethe jeshile, mund të ligët në nettles me dandelions me fara të mollë, çaj fletë butë brewed nga u rrit hips. Konsumojnë ushqime dhe vitamina në fillim të shtatzënisë, është e nevojshme. Roll me gjethe marule, 5-6 marule e madhe, 100 gram të kërpudhave, 150 gram djathë, 1 lugë gjelle vaj vegjetal, 5 gram ullinj. Kërpudha të prera në kube, skuqura në vaj vegjetal derisa të artë ngjyrë kafe. Prerë ullinjtë unaza. Kërpudha skuqur, djathë dhe përzierje ulliri. Çdo marule vë një pjesë të vogël të rezulton mbushjes. Twists e tyre në listat dhe kapem me një kruese dhëmbësh.


Vitamina D
Kjo vitaminë në mom fillim të shtatzënisë e nevojshme për të rivendosur lëkurës dhe fëmijën për ndarjen e qelizave, duke shmangur peshën e vogël të lindjes së tij. Kjo vitaminë përmirëson elasticitetin e indeve dhe çehre, një asistent që kanë të bëjnë me skuqjen të ndryshme, ngadalëson procesin e plakjes. Por si për të marrë këtë vitaminë? Në gatim, përdorni karrota kuqe, domate të kuqe, qepë jeshile, speca të të gjitha ngjyrave, majdanoz, mыtu, lëpjetë, i urtë. Gatim supë e ftohtë pikante - 3 kastravec, 10 domate të mëdha, 2 speca e ëmbël, 4 feta bukë e bardhë 4 karafil hudhër të mëdha, 1 lugë gjelle kripë trashë, 1 tufë majdanoz, 1 qepë të madhe, 2 lugë uthull, 100 ml vaj ulliri, domate lëng, ujë të ftohtë. Kripë dhe hudhër grimcuar në një mortajë nevojë për të shtuar është e thyer bukën dhe vaj ulliri, trazim tërësisht deri sa të qetë. Mbush 1-15 orë. Imët pres qepë dhe pour uthull. Domate nevojë për djegje, lëvore dhe për të hequr fara. Në një preheated 200 ° C piper furrë vënë për 7-8 minuta, të marrë jashtë, 5 minuta, hiqni zhvishem dhe për të hequr fara. Trangujve peeled. Majdanoz vrazhdë prerë. Të gjitha komponentët janë vënë në një blender (së bashku me qepë dhe uthull) dhe grimcuar. Supë e gatshme për 5-6 orë vënë në frigorifer.


Vitamina K (filohinon)
Kjo vitaminë në shtatzëninë e hershme ul ënjtje dhe inflamacion të lëkurës, e cila është një faktor shumë i rëndësishëm në sezonin e nxehtë. Por si për të marrë këtë vitaminë? Hani perime me perimet jeshile - mbuluar me gjethe barishte, hithra, lakër brukseli, domate të gjelbër. Gatim sufle mollë - 150 g djathë, 2 mollë të mëdha jeshile, e verdhë veze e një vezë, 2 lugë salcë kosi, 3 lugë sheqer pluhur, 3 gram gjalpë, 2 lugë sheqer. Mollë peeled dhe fara dhe të prerë në kube. Përzierje me sheqer dhe vihet në zjarr, nxitje të vazhdueshme, të sjellë një çiban dhe për të hequr nga të nxehtit. Gjizë, mundi krem ​​kosi dhe u përhap në greased më parë vajra formë. Shtrat kati i në shishe mollë spërkatën me sheqer pluhur dhe të vënë në një preheated 160 furrë për rreth 30 minuta. Gjellë nëse e dëshiruar, dekoroj me krem ​​whipped.


Pini ujë të thjeshtë, pa gaz. Ajo tregon trupin e toksinave, duke përmirësuar metabolizmin. Çfarë i jep lëkurës një ngjyrë të shëndetshme dhe lagështi. Në ditën, sidomos në periudhën e nxehta të këshilluar që të pini 8 gota ujë. Por mos harroni se në tremujorin e tretë duhet të kufizohet në vыpyvaemuyu lëngët 12-15 litra në ditë për të shmangur edemë. Stacionet e mbushjes Rreth majonezë duhet të harrojmë. Furnizohem verore vajra sallatë perimesh. Vaj luledielli është e pasur në vitaminë E, ulliri dhe vaj flaxseed pasur me acide yndyrore monounsaturated. Është e vështirë të mbivlerësohet roli i yndyrave të mira. Ato ndihmojnë trupin të absorbuar vitamina A, E dhe D nga ushqimet bimore. Ata janë gjithashtu thelbësore për hydration lëkurës dhe elasticitet.


Ata janë furnizuesit e antioksidantë, i cili i jep freski lëkurës dhe të shkëlqejë. Hani perime si kurse kryesore, ato përmbajnë shumë elemente gjurmë të dobishme, fibër dhe karbohidratet komplekse. Të gjitha këto substanca janë të domosdoshme për funksionimin normal të trupit dhe të pastër atë. Karbohidratet duhet të konsumojnë katër herë më shumë proteina dhe yndyra. Fiber ndihmon në luftimin me sukses çehre të sëmurë dhe tusklostyu normalizes zorrët. Mos hani ushqim që përmban shumë yndyrë të kafshëve, ata shkelin sekretimin e gjëndra dhjamor. Mos hani ushqim të nxehtë - mund të shkaktojë skuqje.