Zgjidhni krem ​​për hematoma resorption në këmbë


Problemi i paraqitjes së hematomas ndodhë në njerëz të çdo moshe. Më shpesh të prirur për pamjen e hematomas gjymtyrët tona. Glaze, lëvizje të pakujdesshëm, dhe ka qenë në blooms shin plagosësh në - të quajtur hematoma shkencore. Si rezultat, një përpjekje është gjakderdhje në indet e buta të këmbës të ulët - kështu hematoma formuar në të. Varësisht se sa kohë më parë ndodhi plagosja, zgjidhni vaj përkatëse për resorption hematoma. Nëse kjo është dita e parë pas lëndimit, gjëja e parë që bëni - është që të zbatohen të ftohtë për pikën e ndikimit, në mënyrë që të lokalizoni hematoma dhe të ndaluar rritjen e saj të mëtejshëm. Së bashku me këtë ju mund të përdorni drogë që normalizuar pėrshkueshmėrisė e enëve të gjakut, të zvogëlojë ënjtje të indeve, përmirëson microcirculation dhe proceset metabolike në murin e enëve të gjakut, të quajtur anhioprotektory. Ky - "Troxevasin" ("Venoruton", "Troxerutin") në formën e një xheli. Apliko në zonën e prekur 2 herë në ditë një shtresë e hollë. Ky grup i barnave përfshijnë droga të bazuar në fruta gështenjë kali, për shembull, "Reparyl-xhel". Çfarë përmban escin glycoside kapyllyaroprotektornыy dhe krijon efekte anti-inflamatore. Në aplikim lokal është zhytur shpejt nëpërmjet lëkurës dhe relativisht të zbulohet shpejt në indet nën lëkurë, muskuj. Kombinimi perfekt i escin dhe heparin në "xhel Эssoven" çon në resorption shpejtë të hematoma, eliminimin e ënjtje dhe dhimbje në ndikim. Drogës është aplikuar në vend të vrarë 2-3 herë në ditë një shtresë e hollë.


Një mjet i mrekullueshëm për gjiri bruising në këmbë "Heparynovaya vaj." Struktura, e cila përfshin heparina, benzocaine dhe ester acid nikotine. Gradualisht osvobozhdayuschyysya e ointments pas aplikimit të heparin therje siguron efekt antitrombotik, ul inflamimin, benzyl ester i acidit nikotine dilates enët e gjakut dhe në këtë mënyrë kontribuon në përthithjen më të mirë të heparin, dhe benzocaine heq dhimbjen. Blanë vaj smeared zhvillua 2-3 herë në ditë dhe butësisht rubbed në lëkurë. Në mënyrë të ngjashme vepron popullor tani "Lioton" është i bazuar në heparin. Lokale përdorimi i saj promovon resorption (resorption) hematoma, të përmirësuar microcirculation, heq dhimbjen dhe ënjtje. Kohëzgjatja mesatare e trajtimit është 3-4 ditë. Kundërindikimet për përdorimin e vajrave të bazuar në heparin kanë një tendencë në rritje të gjakderdhje dhe rritjen e ndjeshmërisë ndaj heparin. Dhe lehtësimin e dhimbjeve dhe për të parandaluar ointments inflamacion bazuar në drogë moderne jo-steroidal anti-inflamator. Këto janë droga të njohur si "Voltaren", "Diclofenac", "phenylbutazone", "Ketorol", "xhel Fastum". Kur përdoret blanë në këmbë do të jetë shumë më të shpejtë. Përfshihen në përbërjen NSAIDs tyre kanë efekt të fuqishëm analgjezik, lehtësimin e ënjtje dhe si pasojë - të shpejtë të parandaluar inflamacion. Aplikoni këto ointments mund të jenë në çdo fazë të një hematoma - një dëm të freskët dhe të vjetër dhe plagosje. Ajo duhet të mbahet mend se ky grup i drogës padëshirueshme për t'u përdorur nga pacientët me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë 12 dhe pacientët me dështim kronike renale (mund të provokojë një përkeqësim të sëmundjes Ulçera apo përkeqësojnë dështim i veshkave). Madhe të përballen me një hematoma resorption përgatitje kombinuar si "Yndovazyn." Ajo përkryer kombinon anhyoprotektyvnыe pronat Troxevasin dhe efekt anti-inflamator të indometacine. Pas tri ditësh, pas lëndimit mund të rekomandojë ngrohjes vaj bazuar në capsaicin. Ai siguron një substancë zhguchest mprehtësi dhe piper. Këto janë droga të tilla si "Nikofleks krem" vaj "Эspol", "Kapsykam", "Fynalhon." Efekti i këtyre barnave është i lidhur me acarim e mbaresa nervore në lëkurë, e krijuar në këtë mënyrë dhe të shkëputur, analgjezik dhe efekteve anti-inflamator. Paraqitet si rezultat i përdorimit të skuqje të lëkurës dhe një ndjenjë e ngrohtësi siguruar zgjerimin e qëndrueshme e capillaries vendosura në lëkurë dhe nën lëkurë. Veprimi i këtyre vajrave fillon disa minuta pas aplikimit, efekti maksimal ndodh pas rreth 30 minuta. Një kusht thelbësor për përdorimin e këtyre barnave është duke shkaktuar ato për të lëkurës paprekur (pa abrasions, gërryerjet, plagët). Nevojë për larje të plotë të dorës pas përdorimit. Nëse dhimbja vazhdon dhe hematoma nuk e zgjidh, ju nuk keni nevojë që të vetë-mjekoj. Është e nevojshme për të parë një specialist i cili do të caktojë shqyrtimin kualifikuar dhe trajtim.