Daphne shërimin pronat


Dereza - është një tjetër fjalë për bimët helmuese, të cilat ne popullorçe quajtur Dafne. Më popullor është bimë helmuese është në Lindje (dereza këtij kineze manaferrat emrin e ujkut). Manaferrat Popullariteti ujku në Lindje për shkak të vetitë shëruese të cilat janë dhënë përveç bimë helmuese. Mendoni se pronat e shërimit të qenësishme në këtë fabrikë helmuese.

Thelb pronat terapeutike e manave të përdorura për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare. Përdoret vetëm Daphne për të trajtuar sistemin nervor dhe përforcimi përgatitjet antydyabetycheskoho linjat e veprimit. Në mënyrë të ngjashme, tradicionalisht në Lindje, Daphne përdorur për të përmirësuar veshkat dhe mëlçinë. Kjo kryesisht shpjegohet me elaborimin e dismutase superoxide, që transportojnë lëndë stimuluese janë pjesë e manave ujk. Nuk është çudi ka thënë se helm edhe në doza të vogla është një ilaç i fortë. Kjo doza të vogla për qëllime terapeutike të prodhojë një efekt pozitiv terapeutik.Shkurre sapo ka dereza lartë gjurmë të rëndësishme elementet dhe polysaccharides që janë të nevojshme për të eliminuar dëmtimet e qelizave dhe për të krijuar sistemin imunitar. Prandaj Daphne pronat terapeutike që janë të nevojshme për të mbështetur proceset imunologjike janë pjesë e barnave tradicionale të mjekësisë.

Kjo përvojë e gjatë e pronave kineze medicinale e manave ujku për trajtimin e sëmundjeve të syrit, shkencëtarët amerikanë shtyrë për hulumtime laboratorike në fushën e mjekësisë sy. Gjatë testeve laboratorike është konstatuar se barnat e bëra nga kineze Dereza reduktuar proceset oxidative në retinë dhe për të përmirësuar nivelin e vizion. Për shkak të përmbajtjes së lartë të aminoacideve (dhe kokrra të kuqe e tyre përmban rreth 19 tituj), vitaminë "C", beta - carotene, minerale (21 emra) droga, të bëra mbi bazën e manave ujku, me sukses mund të përdoret si një shtesë diete të përbërë nga trajtimi tradicional sëmundjeve të syrit.


Një komponent kyç është një polysaccharide Dereza barbaryum litsium, e cila nga karakteristikat e tyre biologjike luajnë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e trupit nga dëmtimi celular dhe është i përfshirë në proceset rigjeneruese.

Gjithashtu një nga vetitë terapeutike e manave ujku ketë aktivitet antioxidant e substancave që jo vetëm të parandaluar formimin e toksinave dhe prodhimit të tyre, por edhe të parandaluar proceset oksidimi dhe madje edhe mutacione gjenetike.

Sigurisht drejtimi kryesor në mjekësi syrit është përdorimi i manave ujku stimulojnë përmirësuar vizionin për shkak të ndryshimeve të lidhura me moshën. Përfshira në Daphne lutein, zeaxanthin, polyphenols dhe polysaccharides parandaluar degjenerimin makular si retinopathy diabetik. Testet kryhen në SHBA në Kansas, duke konfirmuar vjet përvojë të healers kineze mbi efektet e dobishme në Dereza shtresën epiteliale pigment në retinë.


Në bazë të hulumtimeve laboratorike dhe rekomandimet e përgatitura për pacientët jo vetëm diabet, por që vuajnë humbje të pjesshme të përdorim në trajtimin e tij të shtojcave ushqimore me substanca Dereza kineze.

Pas disa eksperimente, shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se lëng është 5% e manave ujku, redukton trup të shkaktuara nga djegien nga dielli ënjtje. Rezultate të tilla nga studiuesve, krahasuar efektet e llojeve të ndryshme të lëng në trupin e njerëzve me djegie dielli, pacientët që vuajnë nga kanceri i lëkurës. Në eksperiment përdorur pjeshke, rrushi, mollë, dardhë lëng dhe lëng e manave ujk.


Healers tradicionale në mënyrë të ngjashme ofruar manaferrat tyre tinktura medicinale ujku, dhe, pronat terapeutike të cilat i lejojnë ata që të pranojë jo vetëm për trajtimin e sëmundjeve të syrit. Këtu janë disa lutem popullore bazuar në manaferrat ujku:

1) tretësirë ​​për trajtimin e konstipacionit, fissures rektale, hemorroide, kolit spastik. Për supë duhet të marrë 20 gram. leh copëtuar (të thatë) dhe kuzhinier për 20 minuta në ujë (1 filxhan). Supë filtruar për ushqim për të marrë një mëngjes lugë gjelle dhe në mbrëmje.

2) Insistojnë diuretik, laksativ dhe përmirëson tretjen. Për supë për të bërë një përzierje e këtyre bimëve: 60 g. Dereza, 20 oz. Kuajt luleradhiqe, 20 oz. majdanoz fruta, 20 gr. fruta kopër, 20 gram. gjethe mente. Rezultuar Përzierje (20 oz.) Pour ujë të vluar (05 L) dhe të lënë për 5:00. Merrni dy gota në mëngjes.
3) Insistojnë gastrit me aciditet të lartë. Për të përgatitur tretësirë ​​për të bërë mbledhjen e bimëve: 20 g. Rigon 10 gr. delli, 10 oz. hithër, 10 oz. Dereza. Rezultuar Përzierje (10 oz.) Boil 10 minuta në 05 gotë me ujë. Pi tretësirë ​​tri herë në ditë për 70 ml pas ngrënies.

4) infusion për trajtimin e konstipacionit. Për të përgatitur nevojën infuzion terapeutik për të marrë 30 gram lëvore (të thatë) dhe pres imët. Përzierje pluhur pour 200 gram. alkool (30%) dhe të lënë për të paktën një javë, më të mira 10 ditë.

Në qoftë se ju përdorni infusions dhe receta e mjekësisë tradicionale gjithmonë duhet të mbani mend se ajo është bimë helmuese Daphne dhe përdorimi i saj në doza të pakontrolluar mund të çojë në pasoja negative. Ju duhet të ndiqni këto përmasa në përgatitjen dhe përdorimin e dozës për pronat terapeutike të kësaj bime sjellë ju favorizojnë.


Ashtu si me të tjera të trajtimit të mjeteve juridike popullore, zbatimi i manave ujku duhet gjithmonë të konsultoheni me mjekun e tyre për shqyrtim, diagnozë të mëtejshëm, duke testet e nevojshme. Ajo duhet të mbahet mend se trajtimi i mjeteve juridike popullore mund të përdoret si një terapi e pavarur dhe si një zëvendësues për trajtimin parësor mjek i caktuar mjekësor.