Electrophoresis i eufillina


Electrophoresis - Kjo është një procedurë pa dhimbje në të cilat ilaçe janë futur nëpër lëkurën ose mukozën ekspozimit të rrymës nga panatyrshëm pulsuese ose të vazhdueshme. Ndikimi i rrymës rrit ndjeshmërinë e indeve ndaj drogës, rrit aktivitetin e tyre, vepron mbi receptorët irrituese e lëkurës për të përmirësuar qarkullimin dhe rrjedhën e limfatike. Përveç kësaj ka përshpejtimi i proceseve metabolike në trup.
Me këtë metodë të terapisë fizike është trajtimi i shumë sëmundjeve, sëmundjet e sistemit urogjenital, patologjia e sistemit musculoskeletal, sëmundjet e sistemit nervor dhe të rrugëve të frymëmarrjes, dhe kështu me radhë. D. electrophoresis këtë ilaç mund të jenë të ndryshme. Konsideroni më shumë procedurën karakteristika elektroforezë me drogë eufillina shpesh emëruar në sëmundjet e shoqëruara me kollë.


Veprimi dhe indikacionet për eufillina drogës


Eufillina - të kombinuara të drogës sintetike, përbërësit kryesore aktive të cilat janë theophylline dhe etilendiamine. Ky produkt është i disponueshëm në forma të ndryshme dozimit, duke përfshirë aminophylline në formën e zgjidhje të perqendrime ndryshme në shishka për administrim parenteral.
Indikacionet eufillina si mono - ose terapi e kombinuar janë:

 • Sindromi bronhoobstruktyvnыy;

 • edemë pulmonare;

 • Statusi astmatik;

 • mosfunksionim të qendrës respirator;

 • hipertension në qarkullim pulmonare;

 • cerebrale origjina vaskulare atherosclerotic e krizës;

 • Dështimi i qarkullimit të gjakut, etj


 • Veprimi kryesor farmakologjike e medikamentit eshte si me poshte:

 • relaksim i muskujve bronkiale;

 • stimulimi i qendrës së frymëmarrjes;

 • uljen e normës së lirimin e mediatorëve të reaksioneve alergjike;

 • reduktimin e rezistencën e enëve të gjakut;

 • zgjerimi i enëve koronare;

 • ndalimin e agregimin e trombociteve;

 • Efekti i butë diuretik, dhe kështu me radhë. d.


 • Mekanizmi i veprimit të electrophoresis eufillina


  Në përgjithësi, elektroforezë e eufillina ka anti-inflamator, vasodilator, zgjidhjen dhe veprim analgjezik. Gjatë procedurës, droga janë të futur në indet nëpërmjet kanaleve të dhjamor dhe djerse gjëndra, hendeku ndërqelizor në formën e joneve negative dhe pozitive të ngarkuara. Në përqëndrime të larta droga zgjatem në lëkurë dhe indin nënlëkuror dhjamor, duke siguruar efektin e tyre të vazhdueshëm hope dhe refleks në trup (më shumë se një ditë).
  Për procedurën e përdorur elektroda elektroforezë dhe pads mjekësore, e përbërë nga disa shtresa të napë ose letër filtruar. Rrjedhjet rreshtim dvoprotsentnym përgatitjen zgjidhje. Gjatë procedurës, është e mundur ndjesi të butë ndjesi shpimi gjilpërash. Kohëzgjatja e një seancë - 25 - 30 minuta dhe trajtimin duke filluar 10-15 procedurat e kryera në një ditë.

  Efektet anësore eufillina:

 • dhimbje koke;

 • nervozizëm nervor;

 • frymë thellë;

 • hipotension;

 • normë të shpejtë të zemrës (takikardia);

 • dhimbje barku;

 • të vjella, abuzimi i një karrige;

 • skuqje e lëkurës, kruajtje.


 • Kundërindikimet për electrophoresis me eufillina:

 • prania e tumoreve në trup;

 • rrahje zemre të parregullt;

 • Shteti temperaturë;

 • presionin e lartë të gjakut;

 • disa sëmundje të lëkurës;

 • pamjaftueshmëri kardiovaskular;

 • dridhje atrial;

 • goditje hemorragjike;

 • vuri në infarkt miokardi;

 • shtatzënisë dhe laktacionit;

 • Procedura e origjinalitet dhe përbërësit.