Pro dhe kundër larjes hundë
Ujitur hundë ose për të parë një mjek?


Problemet kronike me zgavrën e hundës dhe shkakton alergji është një ndjenjë që hundë është hartuar vazhdimisht. Të ri-fillojë të marrë frymë e ajrit të freskët, shumë sëmundje sinuset të mbështetet në ujitje hundës - Metodat, është vrarë pasazhe larja e hundës me solucion fiziologjik.
Shumë mjekë thonë se ujitjes hundës është masa kryesore e ndihmave dhe të trajtojnë problemet sinus dhe alergjive. Kjo metodë është efektive nëse pacienti ka kongjestion i hundës ose sinusit.


Për ujitjen e hundës mund të përdoren disa pajisje të ndryshme. Më të zakonshme janë: llak shiringë, fleksibël dhe një shishe zgjidhje kripur. Duke përdorur këto pajisje, një burrë derdh ose me dorë injekton një zgjidhje në vrimë hunde. Sistem më të avancuar ujitjes hundës shtyjnë të lëngshme në hundë, duke i lënë përdoruesit të drejtën për të kontrolluar jet dhe presion.
Teknologji përdorni të gjitha këto pajisje është e njëjtë, kështu që zgjedhja e njërit prej tyre varet nga preferenca personale. Faktori më i rëndësishëm është për të gjetur pikërisht metodën që pacienti jo vetëm që do të kryejnë, por edhe dëshiron.
Pro Lavage hundës


Ideja prapa ujitjes hundës, është për të ndihmuar trupin shpëtoj prej infeksioneve bezdisshëm që shumohen në hundë. Këto pasazhe hundës janë të mbushura me thumba të vogël, volosopodobnыmy, i quajtur qerpik, e cila është një pengesë e natyrshme që pengon dirt, bakteret, viruset dhe substancave të tjera të padëshiruara.
Tha se sistemi mbrojtës i trupit përbëhet jo vetëm nga qerpikët, por me mukozë, e cila shërben si letër ngjitet, kuptoj mosmarrëveshjet dhe grimcat që ju thith. Në fund, kjo përzierje e mukusit dhe grimcë të ndryshme merr në fyt dhe shkatërruan shlatыvaetsya sekretimit stomakut.

Nëse një person ka alergji apo sëmundje sinuset, konsistenca e ndryshimeve mukusit - bëhet e dendur, shtytje e vështirë për kalimin e saj të hundës. Ujitja dilutes mukusit hundës dhe qerpik përmirësohet, si rezultat ndihmon për të hequr në mënyrë më efektive bakteret dhe irritues të tjera nga pasazhe hundës.
Shpëlarje hundë është një mënyrë efektive për të lehtësuar simptomat e sinusit dhe të plotësojë për trajtim tradicional, duke përfshirë antibiotikët dhe steroid hundës. Ujitja e hundës - një nga përpjekjet për të përmirësuar jetën e pacientit, nëse ajo është përdorur si një terapi të pavarur ose si pjesë e trajtimit parësor. Efikasiteti më i madh vërehet dobësuar simptoma të tilla si e thatë, i trashë ose të ngurta, mukusit korkoobraznaya.Cons Lavage hundës


Përdorni larje në mënyrë të qartë sinuses bllokuar justifikohen në kohë kur ka një nevojë për reduktimin e simptomave. Megjithatë, ekzistojnë studime që tregojnë se kjo metodë mund të çojë në rezultat të kundërt, nëse përdoret rregullisht për një kohë të gjatë. Studimi gjeti se pacientët të cilët praktikuar Lavage hundës me solucion fiziologjik për rreth një vit dhe pastaj terapi ndërprerë për një vit, kishte një incidencë 62% më të ulët të sinusit shumë se një vit, kur ata ndaluan larje.

Ideja themelore e këtij zbulimi është se mukusit hundës kryen një funksion të dobishëm për të ndihmuar të mbrojtur trupin nga infeksionet. Sekreti i zgavrën e hundës përmban një komponentë shumë të rëndësishme imunitar që janë të luftuar në vijën e frontit kundër infeksioneve që shkaktojnë sëmundje të frymëmarrjes. Salt zgjidhje mund ta hequr mukusit të këqija dhe të larë antibacterial dobishme, antifungal dhe substanca antivirale.
Kjo, megjithatë, nuk ka thirrje për vidyazyka e ujitjes së zgavrën e hundës. Mbi të gjitha, terapi ishte moderuar. Për njerëzit që përdorin një lavazh kripur në baza ditore, duke përjetuar ndihmë e vërtetë, por nuk e kuptojnë atë që bëjnë ata "patch përkohshëm" të problemit, në vend se për të kuruar shkakun e saj.

Mjekët janë të këshilluar për të larë hundën për jo më shumë se një deri në tre javë. Në qoftë se simptomat nuk do të jetë në gjendje për të përballuar gjatë kësaj periudhe kohore, ajo është e mirë për të parë një mjek, i cili diagnoza shkakun e vërtetë dhe të përshkruajnë trajtim të duhur.


Clean - garanci e shëndetit


Duke ujitjes hundës është trajtuar shpesh si një procedurë plotësisht e sigurt, por një përqindje e vogël e pacientëve të cilët janë vazhdimisht duke përdorur këtë metodë të ketë disa efekte anësore, të tilla si acarim të lehtë të hundës. Njerëzit sistemi imunitar e të cilëve nuk është shumë i fortë, duhet të konsultoheni me një mjek përpara se të lani hundë, pasi ato kanë shumë më shumë infeksione yyazytsirnist përvojë.

Përveç kësaj, çdo person, të prirur për gjakderdhje të shpeshta hundës ose vështirësi me shlatыvanyem më të mirë të bërë pa ujitje e zgavrën e hundës.
Në asnjë rast nuk mund të përdoret për të larë me ujë çezme. Për këtë qëllim është e nevojshme për të përdorur distiluar, sterile ose të parë ujë të zier. Është gjithashtu e rëndësishme për të mbajtur pajisje të pastër larje, nëse fleksibël ose shishe HETE-tenxhere. Pasi duke e përdorur atë duhet të lahen dhe të lihet të thahet në ajër.

Pastroni pajisjen për pastrimin është një prioritet, pasi ajo mund të mblidhen bakteret e dëmshme që më vonë mund të shkaktojnë infeksion. Pajisja mund të lahen me dorë ose duke përdorur pjatalarëse.
Pa marrë parasysh se sa mirë ju ndiqni pajisjen për larje, e përdorin atë përgjithmonë - nuk është një ide e mirë. Ashtu si ju hedhin larg furçë dhëmbësh tuaj çdo disa muaj, të shpëtoj prej teapots për larje apo lavazheve vagjinore hundës, dhe për të blerë ato të reja.