Mjetet e diarre


Çrregullim i gastrointestinal traktit - diarre - numri i sëmundjeve është "i nderuar" vendin e dytë pas ftohjet sezonale dhe SARS. Dhe kështu që është: të gjithë në jetën e tij ballafaquar me sjellje të pakontrolluar zorrë. Arsyet për shfaqjen e diarresë janë të shumta - nga më e thjeshta "ngrënë diçka të gabuar", ndaj infeksioneve akute të zorrëve. Situata të vështira, duke ndryshuar dietën - të gjitha të cilat mund të ndikojnë në sjelljen e organizmit. Sigurisht, trajtohen më mirë nga specialistët, por nganjëherë thjesht nuk do të ndodhë mundësi për të shkuar në spital, por nuk mund ta fsheh këtë simptomë. Në ndihmën e recetave të mjekësisë tradicionale dhe anti-diarre shiten në farmaci pa recetë.


Receta tradicionale - mjete efektive për diarre


Mjete mjaft efektive popullore për diarrenë gjithmonë e konsideruar si më poshtë:

 • Niseshte patate. Ju duhet të hani një lugë gjelle e burimeve ujore dhe kërkesat.

 • Filma familje stomaku pule. Më parë ata të thata dhe të ruhet në një vend të thatë. Nëse është e nevojshme - bluaj miellin në gjendjen tri gjëra dhe gëlltitje me ujë.

 • Zhvishem shegë. 20 gram ziera në një gotë me ujë për gjysmë ore. Merrni 30-40 ml para ngrënies.

 • Leh lisi. Ndoshta mjeti më efektiv për diarre. Për ndërprerjen e shpejtë diarre 2-3 tbsp. l. lisi leh është zier në 250 ml ujë për 20-30 minuta, pastaj të ftohtë, të marrë 2 tbsp. l. tri herë në ditë.


 • Të listojnë të gjitha këto recetave mund të jetë i pafund. Mollë të ndihmuar dikë, bukë thekre, dikush, dikush, bizele piper i zi. Por farmakologji moderne kurrë nuk pushon të zhvillohet dhe vazhdon për të përmirësuar mjetet e diarre.

  Ilaçet kundër diarre


  Ka situata, të tilla si udhëtime, kur mjetet juridike popullore jashtë të arrijnë. Prandaj është e nevojshme për t'u kujdesur për disponueshmërinë e fondeve në kabinetin e mjekësisë e diarre. Farmacitë përfaqësuar një numër mjaft të madh të drogës për të ndihmuar të merren me këtë telash. Për të eliminuar shkaqet e sëmundjes etiotropic përdorur për trajtimin e diarresë.

  Эrsefuryl
  Antimicrobials për trajtimin e diarresë dhe dizenteria. Pranuar 4 kapsula 2-4 herë në ditë në varësi të ashpërsia. Mund të shkaktojë sensibilizim me nitrofuran intolerancës ose komponent tjetër.
  Enterol
  Protyvodyareynoe mjet që ka aftësinë për të rregulluar dhe restauruar microflora normale zorrëve. Designed në kolit bakteriale, diarre shkaktuar nga shkelje të florës duke përdorur antibiotikë, sindromi i nevrikosur zorrë. Pranuar një kapsulë 1-2 herë në ditë për një javë. Ajo mund të shkaktojë ndjesi të pakëndshme në stomak që nuk janë shkak për ndërprerjen e terapisë.

  Neosmektyn
  Mjetet, tregoi për diarre shkaktuar nga helmimi. Edhe tregues për përdorimin e këtij ilaçeve mund të jetë diarre bakteriale, dizenteri dhe probleme të tjera të traktit digjestiv. Përveç lehtësimin e simptomave të diarre siguron absorbimin veprim në lidhje me substanca toksike. Një qese Neosmektyna holluar në gjysmë gotë me ujë dhe pini tri herë në ditë.
  Smecta
  Pluhur për trajtimin e sëmundjeve të sistemit të tretjes, diarre, dizenteri. Pranuar në gjashtë herë në ditë, pas holluar në gjysmë gotë me ujë. Në raste të rralla mund të shkaktojë kapsllëk. Nuk rekomandohet për pengimin e zorrëve.

  Për të mbushur ujë dhe electrolyte bilancin në diarre është e rekomanduar për të marrë droga të tilla si:

 • Rehydron;

 • Sorbylakt;

 • Hlosol;

 • Yonosteryl.


 • Por, duke marrë këto barna do të lidhin dhe nxjerr substancat toksike jo vetëm, por edhe bakteret dhe toksinave bakteriale:

 • aktivizuar karboni;

 • Polysorba;

 • Enterosgel;

 • Polifepan.