Mjetet dhe metodat e ndaluar gjakderdhje të hundës


Gjakderdhje të hundës ndodh për shkak të dëmtimit të enëve të gjakut (plagë, bruises) ose shkatërrimin e tyre, të shkaktuara nga sëmundje të ndryshme. Në epistaxis, ka gjakderdhje intensive nga gjaku hundë pjekur në vrimat e hundës. Në disa raste, gjakderdhje të dukshme, por ka ndjenja si gjak dripping poshtë në fyt. Gjakderdhje të shpeshta ose të rënda mund të çojë në një gjendje të rëndë të pacientit dhe të shkaktojë atij pamjen: zbehje, marrje mendsh, ndjenja pak fryma, normë të shpejtë të zemrës, dhe madje edhe humbjen e vetëdijes. Ky publikim do të konsiderohet mënyra të ndryshme dhe mjetet e ndaluar nosebleeds, këshilla të përgjithshme dhe mjete popullore që përdoren për të ndaluar gjakderdhje nga hunda.


Shkaku gjakderdhje që është e vështirë dhe nuk ka ostanavlyvaemoho lehtë gjakderdhje nga hunda mund të jetë një nga sëmundjet e ndryshme të gjakut, hemofilia (aftësia reduktuar koagulimit) ose ekzemë, verdhëz, sifilizi - ato sëmundje që e bëjnë enët e gjakut depërtueshëm në gjak. Në sajë të koagulimit të gjakut dhe pamjen ngjizur, mbyll zonën e dëmtuar të një enë gjaku, nuk është gjakderdhje shumë e fortë që u ndal në mënyrë spontane. Gjithashtu, kjo ndihmon për të reduktuar presionin e gjakut, humbjen e gjakut dhe paraqitjen në pjesën e dëmtuar, vrull e arterieve.


Rekomandime të përgjithshme për të ndaluar gjakderdhje të hundës, në rast të gjakderdhjes nga hunda, mos kini frikë nga sytë e gjakut - ju duhet të shpejt të kalojnë atë. Për të zvogëluar rrjedhjen e gjakut dhe shtrëngim të enëve të gjakut, mund të këshillojë marrjen e klorur kalciumi, i cili promovon koagulimit të shpejtë të gjakut ose të përdorni kremra të ftohtë - aplikoni akull në vendin e gjakderdhjes.

Mënyrat për të ndaluar gjakderdhje të hundës:
- duhet të shtrydh fort hunda, në mungesë të shqetësimeve në lidhje me thyerje të hundës;
- ulen dhe të ligët pak përpara në mënyrë që gjaku nuk rridhte në fyt;

- vendosur veten enët, të cilat do të pështyjë gjak - gëlltitje të gjakut, mund të shkaktojë të vjella dhe i mërzitur stomak;
- gjaku, kur goditi në fyt, gojë dhe stomak - pije, pasi ajo mund të shkaktojë të vjella;
- shtrydh hundë, tregues dhe gishtit, frymë përmes gojës. Paralelisht, të aplikojnë një kompresë të ftohtë në hundë dhe në qoftë se, pas 10-15 minuta, gjakderdhje ndalesa - është një mjek;
- kur ju të ndaluar gjakderdhje, të vazhdojë të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj për 1 orë.

Mjetet juridike popullore ndaluar gjakderdhje të hundës:


1. dousing me ujë të ftohtë. Me gjakderdhje të fortë hundës, derdh mbi kokën e pacientit 1/2 kovë me ujë të ftohtë. Për këtë gyp është i përshtatshëm për t'u përdorur, si derdh ujë duhet gradualisht. Pasi i dha ujë kokën me ujë të ftohtë - pour në të njëjtën mënyrë, 1/2 kovë me ujë të ftohtë në anën e pasme e sipërme

2. pemë Aloe. Me gjakderdhje të shpeshta nga ana e hundës, mjekësisë tradicionale rekomandon të hani para një vakt, 1 copë, 2 cm i gjatë, aloe treelike lë. Merrni çdo ditë për 10-15 ditë.


3. Qepe. Për të ndaluar gjakderdhje nga hunda, prerë në gjysmë 1 qepë djathë. Pritini anë, shtoni qepë në pjesën e prapme të qafës dhe të shtrydh në mënyrë të vendosur.

4. bedstraw vërtetë. Për të parandaluar gjakderdhje nga hunda, hundën futur freskët pranishëm bedstraw lëng.

5. Yarrow. Ato përdoren për të ndaluar gjakderdhje nga XV ndonjëherë. Metoda: bluaj yarrow të freskët, për të nxjerrë në pah lëng dhe vënë në vrimat e hundës. Gjithashtu, ju mund të shtrydh lëng të freskët të yarrow dhe varrosin atë në hundë.


6. acaroj lëng dhe qumësht të njeriut në formën e tampona. Bashkangjisni hundë me një shtupë pambuku ngjyhet në qumësht njerëzor ose lëng, nettles freskëta. Për të ndaluar gjakun, qumështi i njeriut duhet të jetë jo më herët se 2 javë pas lindjes - herët qumësht, nuk të ndaluar gjakderdhje.

7. Mënyra më e thjeshtë dhe të provuar - gjakderdhje nga flegër majtë, të ngrenë dorën tuaj të majtë mbi kokën e tij dhe të djathtë rrokje vrimë hunde. Një gjakderdhje nga flegër drejtë, të bëjë të njëjtën gjë, vetëm duke ndryshuar vende.

8. ujë i kripur. Stop gjakderdhje nga hunda, promovon përfshirjen periodike nëpërmjet hundës, ujë i kripur. Ujë i kripur për të zëvendësuar ujë me uthull - ujë 1 filxhan uthull, 1 lugë çaji (jo esencat); me shtimin e lëngut limon - 1/4 limon, 1 ujë kupa; me shtimin e amonit - 1/3 lugë në 1 kupës së ujit. Lëngshme gatuar duhet të nxirren përmes hundës dhe të mbajë brenda pinching vrimat e hundës dorës për 3-4 minuta. Në këtë kohë, në heshtje të qëndrojnë ose të ulen, por të qëndrojnë në këmbë. Mbi ballin dhe hundën, aplikoni akull ose një peshqir të ftohtë të lagur.


Për të shmangur përsëritjen e gjakderdhje nga hunda, ju duhet:
- nuk e marr dhe nuk e fshij hundën, mos objekte të huaja;
- teshtij me gojën tënde të hapur;
- shmangur ushtrimin, heqjen e objekteve të rënda dhe prirjet;
- të shkojnë në shtrat, të vënë dy jastëkët;
- periodikisht njomet hunda, mjete të veçanta,
- pas gjakderdhje për një javë - nuk e marrin pije të nxehtë, aspirina, duhan dhe alkool.

Në përfundim, ajo duhet të shtohet në lidhje me rëndësinë e kërkojnë kujdes mjekësor për kreun e dyshuar të rënda ose dëmtim në qafë, hundë të çarë dhe gjakderdhje në hundë, e cila nuk mund të ndalet.