Digjet


Në mënyrë tipike, dhimbje që rezulton nga plagët dhe është një sinjal i dëmtimit të trupit. Por ndonjëherë dhimbje mund të çojë në komplikacione, të tilla si të shkaktojë shok ose humbje të vetëdijes dhimbshme. Prandaj, në situata të veçanta të caktojë personin digjet.
Injections nën trajtim dentar
Injeksion analgesics përdoret në trajtim dentar projektuar për të bllokuar impuls nervore në një vend të veçantë.
Dentistët në trajtim apo nxjerrjen e dhëmbëve mund të përdorni qetësues, ju lutem të tilla të forta, të tilla si: • Mepyvastezyn;

 • SEPTODONT;

 • Septonest;

 • Ubestesyn;

 • Articaine.


 • Edhe disa medikamente
  Për dhimbje ilaçe lehtësim është përdorur edhe Ketorol që redukton pragun e dhimbjes, pengon inflamacion. Drogës hyn në fuqi tridhjetë minuta pas administrimit.
  Pas injektimit Efekti Ketorol do të jetë rreth një orë e gjysmë. Ketorol përdoret për dhimbje prapa, thyerje, djegiet pas operacionit. Gjithashtu bëjnë injeksione dhimbje në onkologji.
  Një tjetër medikament i mirë analgjezik është ketonal. Ajo është projektuar për të ulur ngrohjes, dhe antyvospalytelnыm ka efekt anestetik. Duhet të theksohet se ajo mund të blihet lirisht në çdo farmaci. Ketonal përshtatshme nëse ju:


 • dhimbje pas lëndimit ose pas operacionit;

 • përdhes;

 • artrit.


 • Por nëse ju jeni astmatik, përdorimi i drogës është rreptësisht e ndaluar. Ju gjithashtu nuk mund të shtyjë ulcerat ketonal, mëlçisë apo dështimi i veshkave. Nuk është e rekomanduar gjatë shtatzënisë.
  Diclofenac - një prej injeksioneve të fuqishme anestezisë. Ajo zvogëlon ethe pacienti dhe parandalon inflamacion. Injections janë treguar për:

 • radiculitis;

 • pas operacionit (nëse dhimbja është e theksuar);

 • pezmatim nervi dhe nevralgji;

 • arthrosis dhe përdhes;

 • reumatizmi dhe kështu me radhë. d.


 • Nuk zbatohen për fëmijët nën 6 vjeç për shkak se ajo mund të ndikojë në sistemin nervor të fëmijës. Kundërindikuar kategorikisht në:

 • rhinitis në formë akute;

 • koshere;

 • astma;

 • shtatzënisë;

 • veshkave probleme dhe të mëlçisë;

 • ulcerat e stomakut apo zorrëve dvenadtsatyperstnoho.


 • Në fazën e fundit të kancerit të pacientit mund të shfaqet përgatitjen e barnave, të tilla si morfinë hydrochloride. S'është nevoja të thuhet se droga të tilla shiten në barnatore vetëm me recetë.

  Me medikamente moderne dhimbje që janë në kërkesë të lartë përfshijnë papaverine dhe askush nuk kapanoneve (në kapsula).
  Kohëzgjatja e veprimit
  Painkillers forta injeksione zakonisht hyjnë në fuqi në rreth njëzet minuta pas injektimit, dhe efekti zgjat për tre deri në katër orë. Pas kësaj kohe injeksion mund të përsëritet.
  Ajo duhet të mbahet mend se kohëzgjatja e specifikuar është mjaft arbitrare. Efekti gjithashtu varet nga:

 • trupi i njeriut;

 • forca e dhimbjes;

 • faza e sëmundjes;

 • drogës vetë.


 • Shpejt dhe me efikasitet
  Në disa raste ndodh që fillon të dhemb në vendin e injektimit, atëherë ju duhet të aplikoni krem. Për shembull, në një situatë të tillë do të ndihmojë krem ​​vaj EMLA që pengon dhimbjen.
  Punonjësit e "ER" që të arrihet efekt të shpejtë të bëjë injeksione shumë dhimbje të novokaina. Ky medikament pengon nervat transmetojnë impulset përgjatë rrugëve nervore. Rekomandohet fuqimisht injeksion novokaina vetëm, sepse e drejta për të bërë injeksion të tilla është shumë e vështirë. Megjithatë, ju mund të djeg, leshi i lagur në novokaina, të aplikojnë atë në vendet e prekura.

  Duke e ditur se injeksione dhimbje e kërkuara në një rast të veçantë, ju mund të shpejt të ndihmojë një të dashur apo edhe veten.