Tregues Karypayn dhe udhëzimet


Mjedisi i çoroditur, mënyrë jetese të sëmurë, ngarkesës konstante çoi në një të tretën e popullsisë së botës vuan nga sëmundje të ndryshme të shtyllës kurrizore dhe dhimbje në joints. Shumë shpesh njerëzit e interesuar dhimbje prapa. Ndonjëherë kjo gjendje mund të jetë shkaktuar nga të ftohtë. Prandaj, njerëzit duhet të vërtetë për të mbajtur shpinën nga draftet padëshiruar dhe produvanyy. Një tjetër shkak i dhimbje prapa - një sëmundje e shpinë. Këto sëmundje janë osteokondroza, zgjatje, hernia intervertebral, dhimbje mesi dhe si. Cili është shkaku i sëmundjeve? Gjithkush e di se shpinë përbëhet nga 24 rruaza, mes të cilave janë disqe intervertebral. Secili disk përbëhet nga një unazë fibroze mbushur brenda substancës xhel quajtur pulposus bërthamë. Me këtë ndërtim disqe intervertebral veprojë si balestrat, të cilat qetë barrën e qarkullimit vertikal. Funksionimi normal i diskut intervertebral varet nga metabolizmi me ujë kripë në rrjet fijor. Nëse ky ekuilibër është i shqetësuar, xhel dries bazë dhe, rrjedhimisht, shkatërroi strukturën e unazës fibroze. Plasaritje dhe plas shkakton pulposus indeve bërthamë që lëviz dhe mund të formohet herniation disk. Dobësuar njëjtën unazë fijor çon në potruzyy, zgjatje disk në drejtime të ndryshme. Jo më pak e vështirë për një person është sëmundje e nyjeve, artrit prapanicë (inflamacion të përbashkët për shkak të lëndimit, infeksion apo origjinës degjenerative) dhe artritit (sëmundje të përbashkët që përfshin shkatërrimin e kërc, duke shkaktuar inflamacion).


Struktura e shpinë në të gjithë njerëzit duket të vuajnë nga sëmundjet, por disa mbrapa, të tjerët nuk e bëjnë. Pse po ndodh kjo? Shkaqet më të zakonshme të këtyre sëmundjeve janë anomalitë kongjenitale, traumat, deformim shpinë (scoliosis, kyphosis), dehje kronike (TB, industritë tonzylohennaya dëmshme) dhe microtrauma kronike. Sëmundjet e shpinë mund të ndodhë për shkak të sjellje të pasakta ulur, shkon mbingarkesë, postures të çuditshme gjatë punës dhe kështu me radhë. D. Reagimi i dhimbjeve në shpinë apo nyje duhet të jetë i menjëhershëm, sepse shuarja mund të lëvizin shpejt për të eskalojnë. Para së gjithash, njerëzit duhet të kufizojnë ngarkesën në shpinë dhe të sigurojë atë me qetësi të madhe. Në dhimbje akute në shpinë duhet të kontaktojnë një mjek të kërkuara. Para së gjithash, në mënyrë që të gjeni saktësisht se çfarë shkaku i kësaj dhimbje. Sëmundje të rënda të shtyllës kurrizore, të tilla si osteokondroza apo hernie shpesh trajtohen me një nga dy metodave të njohura - kirurgjikale apo konservatore. E para është grimcat cut-off, e cila kufizon nervore. E dyta siguron trajtim pa kirurgji, me fizioterapi, mjekim dhe kështu me radhë. D. Ju nuk mund të japë një përgjigje të drejtë, e cila nga këto opsione më të mirë. Trajtimit konsiderohen individualisht për çdo pacient. Një prej barnave kryesore që janë përdorur në mënyrë aktive për të trajtuar sëmundjet e shpinë dhe nyje janë Karypayn. Komponenti kryesor aktiv i drogës - është papain, një enzimë nxjerrë nga lëng frutash papaja. Shkencëtarët kanë treguar se ky komponent fabrikë selektive vepron mbi indet e nyjeve dhe shpinë. Dhe gjithashtu se ai si efektive në acid dhe neutral medium alkaline. Përveç kësaj, papain aktive në një gamë të gjerë të temperaturës. Ajo inkurajon shkatërrimin e proteinave padëshiruar nga pesha dhe, në të njëjtën kohë të sigurt për indet praktike. Drogës Karypayn ekziston në tre forma - si një balsam për electrophoresis thatë si krem ​​për përdorim të jashtëm dhe xhel ultra. Nëse papain injektuar në zonën e dhimbshme me electrophoresis - kontribuon në shkatërrimin e strukturave jo-praktike e indeve të eshtrave, krijon uyazyka për angiogenesis. Disa përqendrimi papain ndikon hernie intervertebral, i cili gradualisht dobëson dhe fillon të ulet. Ndonjëherë hernia është reduktuar në mënyrë që më parë pafavorshme fund lehtësimin nervore. Në të njëjtën kohë gradualisht shkojnë dhe dhimbje prapa. Ndikimi mbi intervertebral disqe papain promovon rigjenerimin e indeve, dhe kështu të rivendosur strukturën e saj natyrore. Krem Karypayn jep substanca aktive në inde, duke përmirësuar gjendjen e tyre dhe lehtësimin e simptomave dhimbje është e rëndësishme të mbani mend se jo çdo sëmundje e shpinë dhe në çdo manifestim të saj mund të shërohet me Karypayna. Prandaj, para se të përdorni të drogës në ndonjë nga formën e saj, duhet të merrni një recetë për përdorim. Udhëzimet të drogës përshkruar sëmundje në të cilat trajtimi mundur Karypaynom. Midis tyre: osteokondroza, hernia e disqe intervertebral dhe hernia Schmorl, posletravmatycheskye dhe contractures posleynsultnыe përbashkëta, artroze dhe osteoarthritis, periarthritis humeroscapular, sindromi i kyçit të, dhimbje të nervit shiatik dyskohennyy, pezmatim nervi fytyrës nervore, arachnoiditis cerebrale dhe kurrizore, dhëmbëza kelloidni dhe shërimi i ngadalshëm , djegiet dhe plagët. Kundërindikimet për të marrë Karypayna është komponentet individuale intolerancës, prania e proceseve akute inflamatore në indet dhe sekuestrimit disk herniation dhe sekuestrimit foramenalnoe lokacionit. Rëndësishmja, të drogës nuk është bërë obligim për fëmijët nën 15 vjet. Gjatë shtatzënisë dhe laktacionit nuk është e rekomanduar për të marrë të drogës për shkak të mungesës së hulumtimeve në këtë fushë. Efektet anësore të drogës mund të jetë një rëndim i përkohshëm, i cili kalon brenda disa seancave. Ajo është gjithashtu e mundshme reaksione alergjike. Është e rëndësishme për të aplikuar Karypayn në doza të moderuar të përcaktuara në udhëzimet. Mbidozë mund të përkeqësojnë efektet anësore dhe të çojë në rritjen e temperaturës dhe shfaqjes së kruarje.