Medicines nga presioni


Sot tregu farmaceutik ofron konsumatorëve një numër të madh të barnave antihipertensive, pra, ilaçe që ju ulin tensionin e gjakut. Cakto ilaçe nga tensioni i lartë mund të një mjeku. Në këtë artikull ne do të diskutojmë se çfarë barna pikërisht antihipertensive ekzistojnë sot.

Mjetet moderne të presionit të lartë jo vetëm presionin e ulët të gjakut, por edhe mbrojnë ato organe që janë prekur në këtë situatë. Ekspertët e quajti " Organet e synuara. Këto përfshijnë muskujve të zemrës, trurit, enët e gjakut, veshkat.


Për shkak të ekzistencës së disa klasave të ekspertëve të drogës antihipertensive në mënyrë individuale mund të zgjidhni grupin e barnave për pacientët.
Ata që vuajnë nga tensioni i lartë, duhet patjetër të konsultoheni me një mjek. Bazuar në shqyrtimin dhe specialist tjetër kërkimore mund të përshkruajnë të gjitha ilaçet e nevojshme.
Pra, lista grupin më të zakonshme të drogës të destinuara për njerëzit me presionin e lartë të gjakut.

Frenuesit ACE
Droga në bazë të angiotensines-konvertimin enzimë (ACE) frenuesit jo vetëm të ndihmojë për të ulur presionin e gjakut, por edhe të ketë një ndikim negativ të zgjatur presionit të lartë të gjakut në trup. Për shembull, droga me inhibitorët ACE lejojnë për të parandaluar zhvillimin e komplikimeve në njerëz të cilët kanë një predispozitë për diabet apo sëmundje të veshkave.

Veprimi i këtyre barnave bazuar në frenimin e formimit të hormonit angiotensin II, i cili siguron veprimin vasoconstrictor. Përveç kësaj, fondet nga inhibitorët ACE frenojnë një numër të proceseve patologjike që mund të zhvillohen në enët e gjakut dhe muskujve kardiak nën ndikimin e angiotensin II.

Diuretics
Diuretike apo diuretikë, të emëruar nga presioni vetëm uyazyka ruajtjen e funksionit normal të veshkave. Shumica e pacientëve të përshkruara diuretics thiazide ose tyazydopodbnыe. Këto përfshijnë, për shembull, chlorthalidone, indapamidi, hidroklorotiazid. Përdorur këto barna në doza të vogla.

Për më tepër, diuretics përdoren në kombinim me droga të tjera të dizajnuara për të zvogëluar presionin. Kohët e fundit, popullariteti i diuretics indapamidi bazuar. Përveç veprimit diuretik ata kanë pronat vasodilating.
Tyazydopodobnыe diuretics janë përshkruar shpesh në njerëz të moshuar apo me sëmundje shoqëruese koronare të zemrës, osteoporozën, dështim të zemrës.

Antagonistët kalcium
Nëse tensioni i lartë i gjakut mund të aplikohet dhe kundërshtarët kalcium. Këto barna janë më të përshtatshme, kur kombinohet me hipertensionit atherosclerosis e enëve periferike. Përveç kësaj, kundërshtarët kalcium administruar gjatë shtatzënisë.

Por ata njerëz të cilët kanë pasur infarkt miokardi apo vuajnë nga dështimi i zemrës, përdorimi i kësaj klase të barnave është i kundërindikuar.

Sartany
Droga në bazë të sartanov ose angiotensin hormon blockers receptorëve të ketë një mekanizëm veprimi të ngjashëm me ndikimin mbi inhibitorët ACE njeriut. Por sartanov aplikimi në pacientët e presionit të lartë të gjakut toleruar shumë më e lehtë se sa marrja ACE frenuesit. Kjo është për shkak se Sartany shumë më pak të ngjarë të ketë efekte anësore në trup.

Një tjetër sartanov pronës - mbrojtjen e trurit nga efektet negative të hipertensionit. Këto barna janë në gjendje për të dhënë shërimin efekt pas goditje në tru. Ata janë gjithashtu një efekt i dobishëm për veshkat dhe mohojnë ndryshimet në barkushe të majtë të zemrës.

Beta-blockers
Në mesin e drogave të tilla përfshijnë bisoprolol, atsebutalol, atenolol, pindolol, metoprolol, propanolol, sotalol, Oxprenololum dhe të tjerët. Interesante, në gjysmën e dytë të qepallave të fundit Zhvilluesit beta-blockers u nderua me Çmimin Nobel.

Produkte medicinale në bazë të beta-blockers shpesh i emëruar kur hipertension dhe sëmundje koronare të zemrës, dështimi i zemrës, hyperfunction tiroide, aritmia, glaukoma kombinuar. Përveç marrjen e beta-blockers të lejuara gjatë shtatzënisë.