Bimët mjekësore cinquefoil bardhë


Një nga më unik në pronat e saj e bimëve Bloodroot është e bardhë. Në natyrë, ka rreth 300 specie lapchatok, megjithatë, herbs Bloodroot bardhë - i vetmi i llojit të vet, sepse vetëm ata që ajo ka shërim pronat, për shkak të cilat është gjueti pamëshirshme për të. Njerëzit e quajnë atë - pesë vjedh, ose pyatyperstnyk p'yatylysnyk për shkak se ajo ka lulëzuan në pesë petals e saj të bardhë dhe rrjedhin për pesë fletëpalosje, të cilat janë shumë të këndshme, prej kadifeje në të prekur.
Bimët medicinale kanë qenë gjithmonë të popullarizuara në mesin e njerëzve të njohin trajtimin pozitiv të mjeteve juridike popullore. Numri i madh i lapchatok familjes njohur për një kohë shumë të gjatë, një prej specieve të saj janë të njohura Kalgan. Një tjetër fakt interesant është se të gjithë cinquefoil - të verdhë, dhe ka vetëm petals bardhë. Potentilla bardhë - kjo është shumë e rrallë, jo të gjithë studiuesit arritën të takohen bimët e saj në natyrë.Popullariteti i madh i kësaj bime është duke vuajtur nga sëmundje tiroide dhe ka raste kur ajo është e konsumuar drogë vylikovuvavsya plotësisht edhe erdhën nga kulture me aktivitetin normal të gjëndrës tiroide kist dhe rozsmoktuvalysya nyjet.

Pavarësisht nga fakti se mjekësia konvencionale nuk e njeh bimët medicinale Bloodroot të bardhë, ajo mund të ndihmojë me sukses trajtimin e sëmundjeve të tilla si ulcera në stomak, sulm në zemër, hipertension, pash, atherosclerosis, dhe shumë të tjerë. Ajo është përdorur në mënyrë aktive për reumatizma, normalizimin zemrën, pastron gjakun, heq anemi. Ajo ka veti të shkëlqyera antibacterial dhe të përkryer ndihmon në luftimin e dizenteri, kolit, një sëmundje e cila është diarre shoqërues. Astringent unike. Me përdorimin e duhur të reduktuar dukshëm kolesterolit, forcon sistemin imunitar.

Të gjitha herbs kanë shtëpinë e tyre të vogël në këtë cinquefoil Kaukaz bardhë, Ballkani, Evropa Qendrore.

Shkencëtarët të cilët kanë studiuar veprimtarinë farmakologjike e cinquefoil bardhë, erdhi në përfundim se ka bar ose rrënjët ekstrakt në një gjendje tërësisht jo-toksike, kështu që kjo fabrikë mund të sigurtë përdorni për qëllime mjeksore.

Përdorimi cinquefoil bardhë si të jetë e mundur dhe si një masë parandaluese. Kjo është një cilësi pozitive e kësaj bime. Zakonisht ajo është përdorur si më poshtë: 10 gram rrënjë të butë të thyer një çekiç ose bluaj në një mulli kafeje, i mbushur me 100 gram vodka dhe këmbëngulin për një muaj. Përdorni ajo mori të thotë 3 herë në ditë 30 pika 20 minuta përpara se të hahet. Pastaj një pushim për një javë, dhe sigurisht është përsëritur përsëri.


Për shembull, në mënyrë për të kuruar fazën fillestare të sëmundjes tiroide, mjaft e 120-150 gram dhe 400-500 gram running. Për trajtimin e fëmijëve dozë të ndarë në gjysmë. Dhe nëse ju merrni një grusht lugë të freskëta ose 2 e gjethet e thara dhe cinquefoil bardhë Bay 400 gram ujë të vluar për 8 orë në një termos (ideale për të bërë atë gjatë natës).

Numri që rezulton është i ndarë nga 3-4 herë, dhe për të marrë para ngrënies për 15 minuta. (Për fëmijët vetëm pjesë e gjysmë). Kjo mjete të gjithanshëm që mund të përdoren për ndonjë sëmundje, por mos harroni se Bloodroot bardhë ul presionin e gjakut. Kundërindikimet tjera janë gjetur ende - një fabrikë të padëmshme.


Ajo rezulton se kjo është një pjesë e vogël e kapacitetit të tij. Vogël, i shëmtuar për të shikojmë prapa, e vënë atë në një buqetë të bukur të pronave minerale dhe substancave të përbëra nga aminoacidet, rreth dy elemente dhjetëra gjurmë (kobalt, hekur, zink, argjend, nikel, bakër, bismut, litium, etj) dhe macrocells, dhe si glycosides. Në bimët medicinale të shkurtër që janë aktualisht në diskutim, kanë aftësi të mahnitshme për të bërë, enët e butë dhe elastike të gjakut, të rritur tonin. Të përmirësojë funksionin e zemrës, stabilizimin e mëlçisë dhe zorrët, hiqni radionuclides.


E vetmja pengesë e kësaj bime - burimeve të pamjaftueshme në natyrë, edhe pse ka disa cirk, të angazhuar me sukses në rritje këtë fabrikë në tokën e tyre.

Popullariteti i kësaj bime është gjithnjë fiton vrull për shkak se një numër në rritje të njerëzve të sëmurë nga pezmatimi i gjëndrës tiroide. Pesha e këtij gjëndër në mesataren e të rriturve e 25-30 gram, por rrethanat mund të ndryshojë peshën e saj në një anë më të madhe apo më të vogël. Vjetër personi, aq më pak ajo është, por në vende ku uji nuk është e mjaftueshme jod, rritjet e saj madhësia në mënyrë dramatike. Hormonet e bëra gjëndër ndihmojë njerëzit të jetojnë të plotë, aktivizon metabolizmin, rritjen e rritjen e saj duke rregulluar maturimin e qelizave të reja. Ky organ i quajtur gjëndër të rinjve, duke u kujdesur për madhësinë e saj natyrore, ne zgjatur rininë e tij.


Rrënjët drurë ngjyrë kafe cinquefoil bardhë ruajtur ato në momentet e lulëzuar. Nxjerrë nga rrënjët terren dhe larë, prerë në copa dhe të thata tërësisht.

Rol të rëndësishëm ka luajtur nga përdorimi bardhë cinquefoil në zona me status të caktuar social (Çernobilit), i cili duhet të sjellë radionuclides nga trupi i njerëzve nuk është jod mjaftueshme në mjedis, stabilizues metabolizmin e plotë.
Aplikimi lokal i njohur me kalbëzuar vlon dhe, në këtë rast bluaj thatë bar në pluhur dhe të vënë në plagë.


Unë sinqerisht keqardhje se prodhimit kujdes mjekësor farmaceutike aktuale kursyer karakteristika cinquefoil bardhë, në mënyrë që të gjeni dhe për të blerë në barnatore kjo mrekulli rrënjë bari ose e pamundur, për arsye se ajo nuk është atje. Kohët e fundit, ishte e pamundur për të përmbushur një ilaç të vetëm, për të cilën ajo i takon. Vetëm tani mund të gjendet vetëm ilaç që përmban një medicinale bardhë Bloodroot barishte. Ne mund të shpresojmë për të ardhmen, sepse bari është me të vërtetë unik në pronat e saj.

Dhe më e rëndësishmja mos harroni se shëndetin tonë - në duart tona dhe ne vetëm mund të ndihmojë atë të jetë e fortë.