Alergji Ilaçet


Trajtimi i alergjisë - një proces i gjatë që kërkon një qasje të integruar. Së bashku me masat për të adresuar faktorët gërryese që ndikojnë në zhvillimin e sëmundjes, është e rëndësishme që të përdorin medikamente për alergji. Sot farmakologji tregu të përfaqësuar gamë mjaft të gjerë të produkteve.

Ilaçe për alergji në lëkurëReaksionet alergjike në lëkurë - është pasojë e ndryshimeve të brendshme patologjike që ndodhin në trup. Pra trajtuar këtë alergji duhet efekte jo vetëm lokale në lëkurë prekur, por duke marrë antihistamines nga goja. Çfarë duhet të zgjidhni - pilula, shurupe, injeksione - ajo do të tregojë allergist. Por të jenë të vetëdijshëm se antihistamines, në varësi të përbërjes së tyre dhe përbërës aktiv janë të ndarë në grupe:


 • Përgatitjet gjenerata e parë - antihistamines, me një efekt të fortë qetësues (diazolin). Ata janë shumë të efektshme, të zvogëlojë simptomat alergji pas dozës së parë. Por këto medikamente nuk janë të vlefshme për pranim në njerëz puna e të cilëve është e lidhur me koncentrim të lartë të vëmendjes.

 • Përgatitjet brezit të dytë - mjete që nuk shkaktojnë marramendje dhe dobësi. Droga shumë efektive se, megjithatë, kanë një efekt toksik mbi zemër. Prandaj, njerëzit që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare droga të tilla janë të kundërindikuar.

 • Përgatitjet e brezit të tretë - ilaçe për alergji brezit të ri që përmbajnë në thelb oktavehyl. Ata nuk kanë një efekt qetësues, nuk shkaktojnë ndryshime në aktivitetin kardiovaskular të trupit.


 • Kurë e mirë për të lëkurës alergji efekte lokale - një agjent hormonal. Droga tilla prodhohen në formën e melhemrave, xhel dhe krem ​​bazuar ne kortikosteroide.

  Kurë për alergji ushqimore


  Nëse ju jeni alergjik ndaj ushqimit, për të eliminuar alergjen duhet të pranojë sorbent. Në raste të tilla sorbing përgatitjet e veprimit të përshtatshëm të shpejtë: enterosgel, qymyr të bardhë. Trajtimi i mëtejshëm jetë droga që eliminojnë simptomat e alergji ushqimore. Të ndihmës së parë mund të jetë gluconate kalcium. Ai do të heq ënjtje e mukozës. Varësisht nga shkalla e reagimit mund të merret si tableta dhe administrim intravenoz me injeksion. Next për të trajtuar efektet e një mjeku alergjik reagimit vendos për antihistamines pranimit apo hormoneve. Si një ndihmës mund të jetë e nevojshme për të stabilizuar membranave qelizore direkut të anijes. Në këtë rast të rekomandojë kromony - kuruar ekspozimin e dritë, nuk kanë efekte anësore.

  Ilaçe për alergji ndaj pluhurit


  Shenja e parë e alergjive në pluhur - rinitit alergjike. Për trajtimin e rinitit, e shkaktuar nga alergjitë pluhurit duke përdorur hundës bie veprimin antihistamine. Këto fonde janë një zgjidhje e shkëlqyer për alergji ndaj kafshëve. Në raste të rënda, vështirësi të frymëmarrjes dhe parakushtet për astmë, ju duhet të keni gjithmonë në dorë aparat për thithje ilaçi i mbushur, lehtësimin bronchospasm (salbutamol, saltos).

  Ilaç homeopatik për alergjitë


  Përdorimi i mjeteve juridike homeopatik treguar për njerëzit që vuajnë nga alergjitë sezonale. Homeopati mund të përdoret si ilaç për alergji të ftohtë. Por ne duhet të marrë parasysh faktin se në trajtimin e mjeteve juridike homeopatik - një proces i gjatë që kërkon 6 deri në 8 muaj tabletë rregullt saktësi ose pika. Në këtë rast, trajtimi fillestar nuk lejohet homeopati pritjes në alergjitë akute.

  Alergji Lista e drogës


  Shumica emra të njohura alergji drogës që janë të rekomanduara për përdorim për të eliminuar simptomat e rrezikshme:

 • diphenhydramine (diphenhydramine) - ka një antihistamine fortë, anestezion dhe efekt hipnotik, në mënyrë dramatike zvogëlon simptomat alergji;

 • diazolin (mebhydrolyn) - ka veprim antihistamine, efekt qetësues është më pak në krahasim me diphenhydramine, mund të ndikojnë negativisht në sistemin qendror nervor të fëmijës;

 • suprastin (hloropiramin) - medikament menjëhershëm për trajtimin e Angioedema, urtikaria, rinitit alergjik dhe konjuktivit;

 • tavegil (klemastyn) - rekomenduyuschyysya medikament fuqishëm për terapi adjunctive në formën e injeksioneve në rastin e shok anafilaktik;

 • perytol (tsiprogeptadin) - antyserotonynovыy dhe drogës antihistamine përdoren për trajtimin e migrenës;

 • fenkarol (kvyfenadyn) - ilaç antihistamine ndikim të moderuar, duke ndikuar në bllokadën nuk është vetëm H-1 receptorët, por edhe reduktimin e histaminës në indet e të gjitha organeve;

 • zodak - medikamente brezi i tretë, ka një efekt qetësues.