Pronat medicinale e llogore thupër


Birch - krenaria e vendit tonë. Sa shumë poezi të përbëra në lidhje me të, si shumë këngë. Harmonia e saj këndohen nga poetët, të shkruar në lidhje me atë në libra. Shëndeti dhe këndshëm natyrës amtare pemë të tilla janë mbresëlënëse. Por jo vetëm të saj duket i vlefshëm, por pronat e tij medicinale. Ajo është përdorur gjerësisht në mjekësinë popullore. Në rrjedhën është gjithçka: një palë vathë, buds, gjethet, rrënjët, madje hirit. Por ilaç më të njohura popullore për shumë sëmundje është llogore thupër. Ky është një burim i vërtetë i gjallë i vitaminave. Cilat vitamina janë në llogore thupër? Si është një e dobishme dhe të cilat janë vetitë shëruese të llogore thupër? Kjo është diskutuar në këtë artikull.


Sap thupër është mbledhur në pranverën e hershme, gjatë formimit të lëng të ri. Pasi çdo gjë fillon të shkrihet, natyra zgjohet dhe fillon të prodhojë lëng saj thupër. Ushqyesve burim. Mblidhni sap thupër është me kujdes në mënyrë që të mos shkaktojë dëm në breg. Më saktësisht, për të minimizuar dëmin e bërë në breg duke mbledhur lëng. Kur mbledhur lëng nuk e përdorin një sëpatë, më të mirë stërvitje stërvitje vrimë. Mos u mundoni për të shtrydh jashtë thupër "të gjithë lëng." Është më mirë për të bërë vrimë një pemë disa dhe të mbledhë lëng prej tyre në pjesë (një litër në ditë), ata bëjnë një vrimë në një bankë dhe të presin derisa të gjitha nuk është derdhur të gjithë të bjerë. Në këtë rast thupër mund të thahet. Struktura e lëngjeve natyrale janë: amino acidet, vitamina, sheqer, kalcium, sodium, proteina, acide organike. Kjo përfundimisht dëshmon lelebnost e tij dhe pronat e të dobishme. Mund të përdoret si një profilaktik kundër shumë sëmundjeve.


Çfarë lëng thupër është e pasur me vitamina dhe ato janë të dobishme?
Birch llogore pronat e saj të dobishme për flokët mirë, ajo është përdorur për kujdesin e lëkurës. Për këtë është e nevojshme për të përgatitur një përzierje të veçantë. Mblidhni dy litra lëng thupër, shtoni një lugë çaji kripë dhe një lugë gjelle mjaltë. Kjo përzierje deri shpërbëhet. Pastaj derdh zgjidhje në një shishe qelqi të errët, shtoni një gotë vodka. Kapaciteti duhet të jenë të mbyllura fort. Lini të mbush në një vend të errët për 10 ditë. Zgjidhja është për të vënë një leckë ose garzë të kokës dhe flokët, butësisht fërkim në rrënjët e flokëve. Pastaj lidhin një peshqir, kështu që të lënë për një orë, pastaj pije shampo për flokët me vaj. Për të rregulluar efektin, pas shampooing, ju mund edhe të shpëlaj me ujë acidified. Shkrihet në një pellg me ujë një lugë çaji uthull dhe acid limoni. Kaloni procedura të tilla deri në zgjidhjen fund në shishe. Miri bërë kështu 10 ditë për të mbajtur një kurs, atëherë 10 ditë për të bërë një pushim.


Me lëng thupër mund të bëjë akull. Këto kube akulli Birch fshij qafën dhe fytyrën. Kjo freskuese, lodhje, i jep gjallëri, forcon tonet e lëkurës. Sigurisht, sap thupër duhet të konsumohen me gojë, ajo mund të jetë i dehur në formën e tij të pastër, por ju mund të përgatisë pije të ndryshme ose shtuar në lëngje të tjera. Nëse lëng thupër përzier me qumësht dhe një sasi të vogël niseshte, përzierje e tillë ndihmon me ftohjet, rrit imunitetin. Në vend të çajit ju mund të pini infuzion të lë Kastrati dhe thupër. Birch llogore të dobishme për të dy burrat dhe gratë. Ndihmon njerëzit të gjejnë pushtetin mashkullor. Ndihmon gratë gjatë menopauzës, ndihmon për të zbutur këtë periudhë të jetës.


Lëng Birch tregon trupin e elementeve të metaleve të rënda dhe toksina, ndihmon me lodhje të trupit. Shërojnë skuqjen të ndryshme të lëkurës, ekzemë, Liken. E dobishme për sistemin e qarkullimit të gjakut, ndihmon në formimin e gjakut. Ndihmon me sëmundjet e veshkave, stomakut, zorrët. Nëse këmbëngulin në malit hirit llogore thupër, që ju të merrni një zgjidhje që ka një efekt diuretik. Gjithashtu, ky mjet mund të veprojë si një laksativ, ndihmon me gurë në veshka. Nëse përdorimi hala vend Rowan shoots rinj e pisha me shtimin e nenexhik, dhe të insistojnë në thupër llogore këtë, zgjidhja që rezulton mund të përdoret për normalizimin e oreksit dhe për të përmirësuar tretjen. Ky infuzion ka një erë të bukur të freskëta.


Përgatitja e pronave të dobishme të vitaminës kompleksit. Mix lëng Birch me boronicë. Në këtë lëng të përzier përmban një bandë e vitaminave që janë aq thelbësore për trupin tonë. Ky lëng duhet të konsumohen në sezonin off kur ka një ndarje. Kjo do të shtojë energji dhe për të rritur tonin e trupit. Në mjekësinë popullore, të përdorura jo vetëm llogore thupër, por buds dhe gjethe. Ata janë mbledhur rreth të njëjtën kohë. Veshkat, si dhe sap thupër në fillim të pranverës, gjethet vonë. Ata kanë një shumë të pasura me vitamina C, A dhe B, vaj esencial. Me to ju mund të bëni infusions dhe pini në vend të çaj, por ju mund të shtoni në supë mishi ose lëng mishi për enët kryesore.

Kur çrregullime nervore dhe tendosje, dhe si një diuretik mund të përdoren infuzion të tillë. Muzik gjethet e thara thupër në mënyrë që të marrë një lugë e gjysmë. Plotësoni filxhan ujë të vluar e tyre, vihet në zjarr dhe vlim për 30 minuta.

Atëherë të mbuluar me një peshqir, le të krijoj për tre orë. Merrni një gotë dy herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies, në mëngjes dhe në mbrëmje. Ky infuzion vepron ngadalë dhe butësisht, ai duhet të marrë një kohë të gjatë, rregullisht. Kur mëlçisë derdh një pintë ujë të valë dhe një lugë e gjysmë të lë thupër. Shto një sode pak pjekje, të lënë mbush për një orë. Pastaj tendosje. Merrni 4 herë në ditë para ushqimit.


Në sëmundjet e zemrës ndihmon buds thupër infused vodka. Raportet janë rreptësisht individuale, të përcaktuara në këshillën e mjekut tuaj. Në varësi të sëmundjes mund të marrë një nuancë ose disa pika, apo për të rritur dozën deri në një lugë çaji zierje e lë thupër nxit rritjen e flokëve. Ata mund të pije kokën tuaj. Gjethet e freskëta të trajtuar nyje dhimbshme.