Pronat medicinale e beeswax


Beeswax është një kompleks organik komplekse përftuar nga përpunimi bletët punëtor absorbuar ushqyesve. Kjo është një e bardhë, të verdhë, substancë të ngurta të verdhë-kafe me aromë mjalti. Përbërja e beeswax varet nga disa faktorë, përfshirë edhe furnizimin e bletëve, origjinës së tyre, kushtet e nxjerrjes së dylli.


Sot ka rreth treqind komponentët dylli. Një pjesë e rëndësishme e që komponimeve organike komplekse janë: acidet e lira yndyrore (oleik, montanynovaya dhe tserotynova), hidrokarburet, komponentet paqëndrueshme (tryэfyrы, oksyэfyrы, dyэfyrы dhe monoesteri). Në beeswax gjithashtu të paraqesë: ujë, çështje aromatike dhe organike, pigmente bimore, resins, vitamina dhe minerale. Disa komponentë të përfshira në sasi shumë të vogla, edhe pse ndoshta ata beeswax dhe të shtoni veçori të veçantë.Një tipar karakteristik i dylli është se ajo mund të ruhet për një kohë të gjatë, madje edhe qindra vjet, të gjitha të cilësisë së tij të ruajtura plotësisht. Interesante, fragmente beeswax që arkeologët gjetën piramidat e famshme egjiptian mbajë të gjitha pronat e tyre.

Dylli është përdorur në sfera të ndryshme të veprimtarisë njerëzore. Po, beeswax është përdorur në industrinë e industrinë e çelikut, avionëve dhe elektrike, fabrika optike, të transportit hekurudhor, radio - dhe telefonike teknologji, lëkurë dhe dru të industrisë, etj


Beeswax, duke qenë substancë biologjikisht aktive që ka bakterytsydnostyu, fleksibilitet, elasticitet, butësi, nerastvorymostyu në ujë. Pronat medicinale e këtij materiali të lejojë përdorimin e saj në mjekësinë tradicionale - prodhimin e bazuar në drogë, kozmetike. Përfitimet e beeswax është gjithashtu pika mjaft të ulët të shkrirjes.

Për shkak të pronave të saj unik, beeswax për një kohë të gjatë dhe gëzon një reputacion të shkëlqyer në mjekësinë popullore.


Pronat medicinale e beeswax:

Ulcerat dhe plagët (në diabetikët) përgatitjen e kësaj përzierje: 01 kg vaj misri, 20 gr. terpentinë (rrëshirë pishe), 1 tbsp. l. gjalpë (pakripur), 5 gram. dylli të bardhë dhe 8 oz. dylli të verdhë. Kur ngrohja deri përzierje në ngrohje të ulët të vazhdueshme pomishuyetsya, shkumë formuar duhet të hiqen. Mjet i përkthyer në një enë të bërë prej qelqi dhe të vendosur në një frigorifer. Përdoret në garzë.

Kur sëmundja periodontale nevojë 3 herë në ditë, pas ngrënies për 10-12 min. kujdes përtyp mjetet e dylli dhe 10 për qind ekstrakt alkoolike e Propolisi. Vlera: 50 gr. dylli 1 ch. l. ekstrakt. Trajtimi - dy javë.


Me përzierje rinore fytyre e 10 gram. beeswax bardhë, 1 tbsp. l. celandine grimcuar, 2 tbsp. l. gjalpë bukuroshe, 1 ch. l. glicerinë shkrirë rreth ngrohjes ulët, vazhdimisht pomishuyetsya, ostudzhuyetsya dhe aplikuar si një krem.

Kur artrit 02 kg dylli ngrohur në një banjë me ujë të përzier me 1 tbsp. l. mjaltë, atëherë garzë është aplikuar në mjet, i cili është i përbërë nga 4 shtresa dhe aplikuar të përbashkët të dhimbshëm, mbuluar me letër ose polietileni për fasha, i lartë është i fshehur rroba leshi dhe të lënë për 25 - 30 minuta. Pas heqjes garzë përbashkët duhet të mbajë në ngrohtësinë dhe të qetë për 15 - 20 min. ju duhet të shkoni 10-12 procedurat.


Me ilaç ushqyese ulcerat është përgatitur si më poshtë: të marrë në proporcione të barabarta: dylli, gjethe copëtuar acaroj, gjethe delli, nutryanyy apo patë yndyrë janë të nxehtë në një banjë me ujë, të përziera. Do të thotë gati mësohen në garzë dhe aplikuar në sipërfaqe plagë. Procedura është bërë 2 herë në ditë për 15 - 20 minuta. Kohëzgjatja e kursit 7 - 10 ditë.

Kur radiculitis në dyll të nxehtë (50 g.) Shtuar 10-për qind tretësirë ​​e mustaqe artë (nuancë me vodka). Namazuyetsya mjet në zonat e dhimbshme disa shtresa (shtresat lejuar të dyzet). Ky mjet është shumë e mirë për dhimbje nevralgjike dhe dhimbje të nervit shiatik.


Shërimi i shpejtë i blisters dhe / ose lythat shputës ndihmon prona unike shëruese të dylli:

- Në një ujë dush të nxehtë 30 gram. Wax, 50 oz. Propolisi. Në të njëjtin kapacitet nevojë derdh 2 tbsp. l. lëng boronicë, 1 tbsp. l. limoni, 3 tbsp. l. copëtuar ca balsam, oe limon. E tërë përbërja është e përzier, e përkthyer në një enë qelqi dhe është depozituar në dhomë (jashtë frigorifer). Para se të përdorni produktin duhet të paguaj me avull nga uji dhe një sode. Mjekimi për lythat shputës namazuyetsya, lëkurës misri për 20 -. 30 min, një fashë garzë fikse duke përdorur suva.

- Vendi në një tas 30 gram. Wax, 50 oz. Propolisi, shtoni lëng limoni i 1 limoni. Nxehtësia përzierje rreth ngrohjes ulët, ajo duhet të jetë vazhdimisht nxitje. Trajtimi duhet të përkthehet në një xhami të errët dhe të mbyllni kapakun. Ruajtja e peshës mjekësore në temperatura të ulëta është e nevojshme. Procedura e përditshme.

Kur plagët dhe fistulat ndihmojë vijim receta e mjekësisë tradicionale që janë të bazuara në përdorimin e cilësive të veçanta të dylli bee:

- Për ngrohje të ulët të nxehtë 30 gram. misri ose vaj kërpi dhe shtoi bredh rrëshirë (20 oz.). Pas përzierje rezulton shpërndahet, duhet të vënë 20 gr. dylli. Mjetet e gatshme pozitë më të mirë në frigorifer. Veçori e faktit se pronat shërimin e dylli të tilla si shërimin plagë, janë ruajtur në vaj për shumë vite.

Të sjellë një çiban një gjysmë gotë me vaj ulliri dhe 50 gram. dylli. Përzierje është transferuar pastaj në bankë, e ndjekur nga ruajtje në frigorifer. Procedura: plagë sipërfaqe është trajtuar me peroksid hidrogjeni, atëherë ky seksion zbatohet me ilaç fashë garzë.