Pronat medicinale e balte të bardhë


Balta e bardhë është mjet i lehtë i kapshëm dhe lehtësisht të zbatueshme për qëllime kozmetike - që kontribuojnë në pronat e saj medicinale. Emri i dytë argjile të bardhë - kaolinë, ajo është përdorur beauticians dhe dermatologists në trajtimin e lëkurës me vaj, trajtim fytyre. Balta e bardhë përket mineraleve natyrore nga aluminosilicate. Ai është paraqitur si një pluhur të bardhë, një ngjyrë blu apo të verdhë.

Për të prekur atë me vaj. Argjila zë, duke shtuar një sasi të vogël me ujë në masë plastik, i cili është i ngjashëm në përputhje me krem.Huma është një lloj balte të bardhë, e fituar atë në Bullgari, në Rodopit Lindor. Clay prodhimi vendas ka një ngjyrë të verdhë për shkak të papastërtive të oksideve të hekurit.

Detyra kryesore e balta është tharje dhe pastrimin e lëkurës duke përdorur pronat e saj të dobishme. Ajo pastruar sebum tepërt dhe djerse gjëndra alokimin dhe ndotjen që janë të pranishme në lëkurë. Clay ka aftësinë për të shpërndarë shtresa e lartë e lëkurës, largon ndotjen atëherë, merr shpëtoj kamedonov, trashje e lëkurës. Në fushën e dermatologji, ajo është përdorur shpesh në formën e xhel, maska, sallonet e bukurisë e përdorur atë për maska, por tek fëmijët ajo është shtuar në përbërjen kozmetike e pluhurat.


Balta e thatë të bardhë ka aftësinë për përzierje mirë me substanca pluhur kozmetike të tilla si oksid magnezi, titan dhe të bardhë zink, niseshte, talk. Balta është një veprim baktericid katalizator i substancave të caktuara, kështu që është pjesë e disa ointments dhe maska. Në balte kozmetike dekorative si thelbësore, është shtuar si një pluhur të thatë dhe deodorants.

Kaolinë është e dobishme për ata që kanë vaj të përballet me lloj të lëkurës. Maska e balte të bardhë mund të bëhet në shtëpi. Megjithatë, ju nuk mund të përdorni pronarët e lëkurë të thatë. Maskë balta mund të aplikohet dhe në industritë individuale (ballin, hundë, mjekër), të cilat shpesh kanë një sekretimit rritjen e gjëndra dhjamor, ose vetitë e saj shëruese sjellin dëm.

Balta e bardhë mund të blihen në një farmaci ose dyqan kozmetike.

Për të përgatitur maska ​​nga balta e bardhë kërkon 2:58 teaspoons e pluhur i hedh ujë të pastruar apo infuzion të bimëve medicinale për lëkurë, të tilla si kamomil, celandine, borzilok, Calendula. Llokoçis përzierje deri në konsistencën e salcë kosi. Pastaj ajo vuri në zonat yndyrore përballen me një edhe shtresë dhe të lënë të thahet plotësisht për 15-20 minuta. Atëherë ju keni nevojë për të larë off maskë me ujë të ngrohtë apo fshij me napkins veçanta, pastaj pije fytyrën me ujë të ftohtë. Maska e bën lëkurën të pastër dhe të freskët, me lëkura heq sebum tepërt jep dullness lëkurës, eliminon shndrit. Në maskë prej argjile mund të shtoni fetë kastravec integruar. Balta dhe kastravec të përziera tërësisht dhe pastaj të zbatohet në mënyrë të barabartë në fytyrë dhe të lënë për 15 minuta pastaj del me të larë. Pas maska ​​të tilla lëkura bëhet rozë është e tenderit.


Clay domosdoshme për ata që kanë kokës me vaj ose rritjen ëmbëlsi e flokëve. Për maskë të tillë e flokëve me balte të bardhë është gjithashtu shumë i dobishëm. Një sasi e vogël e balta duhet të jetë i holluar me ujë, nganjëherë duke përdorur lëngun e mishit në vend të bimëve të dobishme ujit (hithrat, rodhe, kamomil). Përzierje është trazuar deri sa të qetë. Pastaj maskë është aplikuar në lëkurë e kokës lehtë fërkim kryqëzimin, butësisht massaging kokës maskë mbetur përhapjen mbi të gjithë gjatësinë e flokëve, të lënë për tridhjetë apo dyzet minuta. Pastaj del me të larë maskën me ujë të ngrohtë dhe lani flokët me shampon. Pronat medicinale e kësaj maskë heq ëmbëlsi tepërt dhe flokët e kokës përmirëson pushtet.


Në shtëpi, banjo përhapur aromatike me balte. Për ta bërë këtë, të marrë një grusht pluhur të thatë, ajo shtoi 4:56 pika vaj esencial që ju pëlqen (u rrit, livando, lulemine, nenexhik), ju mund të shtoni disa pika të naftës hisop, e cila zbut sistemin nervor, normalizes gjendjen e përgjithshme trupi.

Përzierje e balte dhe thelbësore vajra duhet llokoçis në pak ujë, të sjellë në konsistencën e salcë kosi. Pastaj holluar përzierje në një banjë të mbushur me ujë. Këto procedura janë shumë të dobishme për pastrimin dhe tharje të lëkurës, në mënyrë që banjo ngrohur lëkurës, poret e saj janë të hapura. Sipas një recetë popullore pronat medicinale e një balte të bardhë mund të përdoret jo vetëm për të pastruar lëkurën, por edhe për të eliminuar edemë dhe resorption bruises. Në këtë rast, ai duhet të dënohet me vdekje në vend në formën e veshjes. Clay përmirëson qarkullimin e gjakut, nxit rrjedhën e saj të dëmtuara vende bruises.


A rimbursim deri të thatë, pastaj del me të larë me ujë. Por kini kujdes: në maska ​​shtëpi me argjilë të bardhë e përdorur vetëm në mungesë të problemeve serioze të lëkurës. Mos këshilluar që të përdorin balta e tyre, në qoftë se ju skuqje në fytyrë dhe në qelizat e trupit të sëmundjeve të ndryshme të lëkurës.

Për të përdorur si një kompresë balte të bardhë të ngrohtë të derdh ujë temperatura e të cilit në 42 ° C, për t'u përdorur si një kompresë të ftohtë duke përdorur ujë 7-10 ° C.

Compress është i përgatitur si më poshtë: pluhur balta është e përzier me temperaturën e ujit të pastër e dëshiruar, shufra druri apo xhami është e përzier me një qëndrueshmëri edhe si krem ​​për ta mbajtur atë roztikalasya. Përcakton përzierje në një shtresë apo shtresa të shumëfishta) garzë, pambuku apo liri layer pëlhurë 1-2 cm dhe zbatuar një kompresë në vend tani, të cilat duhet të trajtohen para-lagur me ujë të ngrohtë. Pastaj compress fashë fix për të mos ndryshuar, dhe të mbuluar me leckë të leshtë. Pas heqjes compress, fshij zonën e prekur me ujë të ngrohtë dhe zamotuyut në rroba leshi.


Arthritis, mioziti, pezmatim nervi, nevralgji - fasha të ngrohta aplikuar për 1-2 orë në ditë, ose tri ditë rresht, pastaj një pushim - ditës. Kursi i trajtimit: 12-20 procedurat. Në qoftë se është e nevojshme të përsëritur në një muaj.