Pronat medicinale e panxharit të kuq


Panxhar është një lider absolut në mesin e perimeve në përmbajtjen e amino acideve. Në mënyrë të ngjashme përfshin celulozë, pektin, vitamina të ndryshme, provitamin A shuma të vogla të acideve organike, magnez, kalcium, fosfor, mangan, jod, kaliumit dhe të hekurit, të cilat janë absorbuar me lehtësi nga trupi. Pronat medicinale e panxhar kuqe kanë qenë prej kohësh i njohur dhe përdoret shpesh.

Fillimisht filloi të rritet panxhar në Babilonisë, Asirisë, Iran dhe disa mijëra vjet më parë, si një ilaç. Në ushqimit, atëherë ishte vetëm në krye panxhar. Arabët dhe indianët shumë më vonë u përdorën si ushqimore vetë tubers.Në panxhar përmban 50% dhe 20% sodium klorid kalium 8% dhe vetem 5% kalcium. Kombinimi i sodiumit kalciumit në përmasa mëposhtme redukton akumulimin e kalciumit në muret e enëve të gjakut dhe, për këtë arsye, eliminon problemin e shkeljeve të zemrës dhe rritjen e presionit të gjakut. Kaliumi gjendet në panxhar është e mjaftueshme për të siguruar funksionimin normal të gjitha sistemet e trupit, dhe klori pastron mëlçisë, fshikëz fshikëz e tëmthit dhe të veshkave.

Kjo perime është e njohur për përdorim në mjekësi tradicionale, si pronat e tij të dobishme dhe kurative të lejojë përdorimin e panxharit të kuq për trajtimin e shumë sëmundjeve. Përfshira në sasi të mëdha në minerale të panxhar, bioflavonoids dhe vitamina (PP, grupi B, etj) spazma, parandalojnë mpiksjen e gjakut, si dhe sigurimin e anti efekt sklerotike dhe vasodilator. Aplikoni panxhar dhe për të përmirësuar tretjen, metabolizmin. Ajo përmban një sasi të madhe të fosforit dhe bakër, vitaminë C, panxhar largon toksina nga trupi, parandalon shfaqjen dhe rritjen e tumoreve malinje.


Vitamina B9 është gjetur në panxhar të përshtatshme për parandalimin e sëmundjeve të zemrës, ajo është përdorur nga trupi për të prodhuar hemoglobinës, parandalimin e anemisë, leukimi. Famshme pronave anti-plakje e panxhar dhe të kuqe, falë acidit folik saj, e cila kontribuon në krijimin e qelizave të reja të shëndetshme. Kjo është e rëndësishme për elementin përtëritje të tilla si kuarc, të përfshira edhe në panxhar, ai është përgjegjës për gjendjen e arterieve, lëkurës dhe eshtrave.

Përdorimi i mirë i panxhar për njerëzit që vuajnë nga obeziteti apo mbajtjen e lëngjeve në trup. Panxhar zier është një efekt i shkëlqyer diuretik dhe laksativ i butë, pastron veshkat gjakut, mëlçisë, stimulon trurin e njeriut, mbështet shëndetin psikologjik, anti-plakje.

Por vetitë shëruese të këtij perimeve të vlefshme dhe kanë një contraindication për të përdorur. Ju nuk mund të hani panxhar në ushqim për njerëzit që kanë sëmundje të stomakut me aciditet dhe një stomak të dobët.

Pronat medicinale e panxharit të kuq:

• vasodilator;
• anti sklerotike;
• qetësues;
• diuretik;
• pastrues;
• tonik;
• pastrimi;
• gjak-formimin;
• rinovimin.

Për qëllime terapeutike, është përdorur si panxhar shumë dhe lëng saj. Ajo duhet të mbahet mend se duke marrë lëng të pastër në sasi të mëdha mund të shkaktojë marramendje, vjellje, kështu që ju duhet të marrë atë të përzier me lëngje të tjera ose të holluar me ujë të zier. Dobishme lëng panxhar kuqe gratë në menopauzë - ajo duhet të marrë të paktën një gjysmë litër në ditë, të përziera me lëng karrote. Përdorimi i lëngut në një kohë e bën atë rezultate shumë më të prekshme se sa pilula mirëpritur dhe hormonet.


Recipes e mjekësisë tradicionale duke përdorur pronat medicinale e panxharit të kuq:

• me grykët dhe faringjit: përdorni lëng për gargarë 6-7 herë në ditë. Në një gotë me lëng, shtoni 1 lugë gjelle uthull në pije e SIP. Shtrydh lëng që do të mbahen në frigorifer;

• Kur të ftohtë, varrose hundën dhe u vendosën panxhar të fermentuara supë. Me sekrecione të trasha larë pasazhe hundës lëng panxhar të ziera;

• Kur një të ftohtë në fëmijë: lëng të panxhar të ziera të përdorura për të turundas. Investoni lëng ngjyhet me bollëk panxhar turundas kuqe (që ju mund të përfundojë tortë prera imët panxhar) në të dy vrimat e hundës dhe të mbajë ato, të shtrirë në shpinë të tij dhe duke e bërë të marrë frymë përmes hundës për 10-15 minuta;


• Diabeti: hani lëng të freskët panxhar për të 1/4 filxhan 3-4 herë në ditë;

• Kur otitis, shurdhim, lëng panxhar, të bëra nga panxhar ziera pikoj 3 pika në secilin vesh;

• Dhimbje në shpinë, për trajtimin aktuale e plagëve, inflamacion duke përdorur të freskëta grirë lë panxharit të kuq duke e bërë kompresa. Në dimër, kur nuk ka gjethe mund të përdoret për të fshirë nga shumë rrënjë panxhar. Paketa ndryshojë gjatë ngrohjes dhe tharjes së tyre;

• anemi, hipertension, panxhar hekura në rende gjobë, përzierje me mjaltë në raportin e 4: 1 ftoh. Para përdorimit, përzierje shumë, të marrë një lugë gjelle 5-6 herë në ditë;

• me mangësi hekuri anemi, hypovitaminosis C përdoret lëng panxhar kuqe, rrepkë e zezë dhe karrota, të marra në pjesë të barabarta me 100-200 ml një herë në ditë, edhe peremishavshy atë me një sasi të vogël të ndonjë perime ose gjalpë, qumësht të tërë ose krem, për të carotenoids mastering ishin mjaft të plotë;


• kapsllëk: Vlim panxhar, lëvozhgë, prerë në feta. Merrni në një stomak bosh, në shumën e 50-100 g.

• Trajtimi fibroadenoma, mastitit dhe fibroids: panxhar para kuqe duhet për të pastruar dhe të përballojë 2-4 orë në ujë, ajo është vazhdimisht në ndryshim. Fshij me letër zmerile me rende shumë të mirë. Shtrydh lëng. Tortë e mbetur të zbatohet si një kompresë në bark dhe gjoks dhe të lënë gjatë natës. Këtë mëngjes masë hequr dhe vënë në frigorifer (ajo mund të përdoret dy herë). Procedura Përsëriteni për natën e ardhshme, pastaj pushim. Në katërt - natën e pestë - trajtim, i gjashti - një pushim. Të gjitha trajtimi është trajtimi i 20 netë. Pas një ndërprerjeje muaj për të përsëritur trajtim,


• trajtimin e plagëve purulent kremra nga lëng përdorimi panxhar përzier me karrota (1: 1). Këto kremra duhet shpesh të ndryshojë.