Pronat medicinale e produkteve të qumështit


Kefir - është një element kryesor i ushqimit të fëmijës, ajo është shumë e dobishme për të rriturit, shpesh përdorimi i saj është i rekomanduar pothuajse të gjithë. Ende përdorin kjo pije thartuar qumësht duhet mençuri, të mos dëmtojë. Ka limite përdorimi i saj për njerëzit që vuajnë nga sëmundjet e aciditetit në stomak, dhe ata që e vënë re diarre.
Në të njëjtën kohë, me ndihmën e kos mund të parandaluar dhe madje edhe kuruar një shumëllojshmëri të çrregullimeve të shëndetit dhe të rënda, ajo është baza e dietës terapeutik kefir ka efekt obscheuspokayvayuschym, heq stresin dhe relakson relakson si muskujve dhe sistemit nervor,


ka veprim antimicrobial, përmirëson tretjen, promovon sekretim e toksinave dhe substancave të tjera të dëmshme, rikthen ekuilibrin natyror të trupit, promovon humbje peshe.
Njëlloj i dobishëm është -kyslomolochnyy produkt pije kos në të cilën përmbajtja e lartë e pa yndyrë substanca qumështit (proteinat dhe karbohidratet). Ajo ka vlerë të lartë ushqyese, është një burim i shkëlqyer i proteinave, vitaminë B2 dhe kalcium.

Vlera e produktit varet teknologji e përgatitjen e tij. Njëri prej tyre ka të bëjë me shtimin e fermente laktik në peshë dhe në disa raste - dhe ushqyesve shtesë probiotics. Ky produkt kursen byokulturы të dobishme për trupin, dhe kjo quhet kos "i gjallë".

Një teknologji është produkt pas prodhimin 2 trajtimit të ngrohjes, gjatë së cilës byokulturы vrarë dhe thirrja e tij e kushtëzuar "i pajetë" kos. Ky produkt është i mirë vetëm për vlerën e saj ushqyese, ajo përmban proteina qumështi i vlefshëm, karbohidratet dhe yndyra, por ka efekt terapeutik dhe parandaluese,
Për të ushqyerit, sidomos në një moshë të re, rekomandohet të ulët-yndyrë kos gjallë që përmbajnë probiotics dhe në varësi të përmbajtje yndyrë mund të jetë qumësht dhe krem.

Probiotics janë droga apo aditivëve të ushqimit biologjikisht aktive që përmbajnë në përbërjen e saj të mikroorganizmave të cilat ndikojnë pozitivisht në florën e zorrëve, modifikojë përbërjen e tij, të normalizuar funksionin e zorrëve, kanë efekt anti-kancer, të japin të gjithë një efekt pozitiv në të gjithë trupin.