Pronat medicinale e marule


Përfitimet e frutave dhe perimeve për shëndetin tashmë ka thënë shumë. Ne shpesh hani një shumëllojshmëri të bimëve, as duke menduar se ata mund të kenë disa prona medicinale. Ju duhet të dini në lidhje me cilësitë e dobishme të bimëve, perimeve, frutave dhe produkteve të tjera, në mënyrë që të nxjerrë prej tyre përfitimin maksimal të trupit.
Farë marule është një bimë vjetor i familjes Asteraceae. Fabrika ka një bronkial ulët rrjedh me gjethe të rrumbullakosura që janë ngrënë. Kjo fabrikë pakërkues është rritur në zona shumë cirk, ajo nuk kërkon kujdes të veçantë dhe shqetësim. Marule me përgatitjen e duhur të shijshme dhe të shëndetshme, pronat e tyre terapeutike janë përdorur në trajtimin e sëmundjeve të caktuara.Në gjethet e marule përmban shumë vitamina: B, E, PP, P, K, A. Acidi folik, rregullon metabolizmin, merr pjesë në aktivitetet e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe nervor, në numër të madh të përmbajtura në këtë fabrikë të vlefshme. Ka një sallatë dhe vitaminë C, provitamin A, magnez, kalium, kalcium, jod, hekur. Përfshira në gjethet e resins marule, dhe alkaloide të ndryshme të hidhura kanë qetësues, diuretik dhe expectorant dhe efektet antitussive. Marule Lëng qumësht përmban një përbërës të veçantë - laktutsyn.

Përmbajtja e lartë e hekurit në gjethet e sallatës është veçanërisht e rëndësishme, pasi që hekuri në trup është i përditësuar vazhdimisht dhe të sigurojë mbështetje të trupit në situata të vështira. Për shembull, për të formuar urgjentisht qelizat e gjakut të kuq në humbjen e madhe të gjakut. Domosdoshme per organizmin dhe magnezium, e cila është e pranishme në përbërjen e marule. Magnezi rikthen indeve të muskujve, nervat dhe trurin, është përfshirë në ndërtimin e qelizave të reja të trupit.

Lëng marule pengon zhvillimin e arteriosklerozës, largon kolesterolin nga trupi dhe substancave të ndryshme të dëmshme. Është e rekomanduar për të marrë lëng të marule përzier me lëngje të tjera vegjetale (karrota, panxhar, lëng rrepë nga). Një përzierje e lëng marule dhe spinaq - një mjet i madh për të rimarrë fuqinë e humbur.


Përzierja marule lëng dhe lëng karrote - të marrë një pije, i fortifikuar me vitaminë A dhe sodiumit të nevojshme për të ruajtur kalcium në gjendjen e duhur.

Pronat medicinale e marule në mjekësinë popullore:

• gastrit kronik, ulçerë stomakut dhe Ulçera duodenale: përdorni çdo ditë për 2 lugë lëng të freskët të marule. Për të përgatitur lëng është më e mirë për të marrë gjethet janë të gjelbër të errët, jo jeshile zbehtë, pasi ato përmbajnë sasi të larta të klorofil dhe elemente të tjera të nevojshme për trupin e njeriut;

• Kollë përkryer ndihmon ekstrakt bërë nga gjethet e thara të marule. Për të përgatitur, i cili ka shërim pronat gjethe e thatë në një vlerë prej 05 orësh. Lozhat. duhet të derdh 200 gram. ujë të vluar dhe të lënë për 2 orë. Got një tendosje shërimit infuzion dhe të marrë çdo 6 orë nga lugë gjelle. Efikasiteti i përdorimit të lëng marule në trajtimin e tuberkulozit;
• urth, dhimbje barku, gatuaj koktej - (. 200 gr) Mix përbërësit marule copëtuar (. 50g) Në një mikser me shtimin e ujit të ftohtë. Pirja e mori sips koktej;

• kur ankthi ëndrrat, ëndrrat e këqija, pagjumësi, marule gjethe të freskëta pluhur në një sasi prej një lugë gjelle vendosur në një pjatë xhami dhe derdh një gotë me ujë të valë. Dërgo infuzion të ftohtë, tendosje atë nëpërmjet një leckë të pastër ose palosur në disa shtresa të napë. Rekomanduar për të marrë 100 gram. rezultuar infuzion tre herë në ditë;
• kur cystitis, semundja e veshkave (si një diuretik), të përgatisë infuzionin, siç tregohet më sipër, për trajtimin e kollës dhe marrin tre herë në ditë në një sasi të një lugë;

• reumatizmi, artrit artikulare, depozitat kripë përdorura infuzion të marule, të cilat janë duke u përgatitur për një orë. Llozha. lë copëtuar dhe i hedh ujë të vluar në një sasi prej 600 gr., insistojnë për 4 orë. Pas infuzion kohor të specifikuar duhet të thahet dhe pini tri herë në ditë në shumën tolovoy një lugë në një kohë;
• hematoma në: pres ngrirë marule, të kombinuar në një qese ose mbështjellë me një leckë të pastër dhe të bashkangjisë në goditje vend, fashë;

• për të rritur prodhimin e qumeshtit në gratë pleqsh përdorin infuzion e fara e marule;
• për kujdesin e lëkurës duke përdorur tul nga gjethet e marule. Kjo maskë është e përshtatshme për kujdesin e lëkurës të thatë;
• humbje e flokëve, marule copëtuar mbivendosur si një maskë, kokës masazhin, ndërsa maksimale duhet të përpiqet të fshij lëng në lëkurë e kokës. Përfundojë flokët me një qese plastike, dhe në krye - me një peshqir dhe të lënë maskë në për gjysmë ore. Pastaj lani flokët me shampon;

• Diabeti: përdorimi marule këshilluar të moshuarit dhe të dobëtit, pas një sëmundjeje të rëndë, ajo normalizes procesin e tretjes, ndikon pozitivisht në gjendjen e sistemit nervor, punën e pankreasit, duke ndihmuar për normalizimin e sheqerit në gjak.

Marule pjesë e medikamenteve homeopatik për trajtimin e sëmundjeve kardiovaskulare, rritjen excitability emocionale, sëmundje të mëlçisë, hipertensionit.

Indikacionet për përdorim:

• përdhes;
• urolithiasis (në prani të oxalate dhe gurë urate);

• kronike dhe enterocolitis akute dhe kolit;
• rrit formimin e gazit në zorrë.

Përdorimi i rekomanduar në marule e ushqimit të freskët - të kanë mbijetuar pronat e tyre medicinale. Në ushqyesve përpunimit termik humbin vlerën e tyre, sepse rrallë marule zier, skuqur. Kjo bimë e vlefshme lë shtohet në salads, të shërbejë si një dekorimin e pjatave. Ata kanë një shije të këndshme, e kombinuar me mish, peshk dhe produkte të tjera.