Pronat medicinale të çajit të gjelbër


Pronat medicinale të çajit të gjelbër të njohur për njerëzimin që nga kohët e lashta. Në Lindje, ku shumë shekuj shije preferencat ishin me çaj jeshil Besohet se çaji - nuk është vetëm argëtim, por rruga më e drejtpërdrejtë dhe më e shkurtër për shërim. Sipas traditës japoneze, duke pirë çaj - është mënyra për harmoni dhe paqe e mendjes, përveç çaj pastron gjakun, rregullon traktit digjestiv, invigorates trupit dhe shkakton të gjitha muskujt në ton. Edhe në kohët e lashta, shkencëtarët e dinin një duzinë disa pronat medicinale të çajit, duke përfshirë - luftën kundër peshë të tepërt, neutralizimin e substancave toksike dhe madje edhe helmet, forcuar smaltin e dhëmbëve.Avantazhi kryesor i çdo, duke përfshirë, natyrisht, çaji jeshil qëndron në aftësinë e saj për të sintetizuar të rralla në ushqyesve natyrore dhe të japë ato më vonë në infuzion çaj. Bush çaj gjatë rritjes dhe sintetizohet nga toka, e cila e rrit ndryshme dhe substanca kështu mjaft të lëngshme të dobishme për trupin e njeriut. Duke sjellë këtë "buqetë të çmuar" çaj bujarisht jep substancë të akumuluar gjatë pirja e saj. Kjo gjithashtu shkaktoi pronat shërimin e çajit. Pra, ne kemi çdo arsye për të kërkuar për çaj jeshil si një mrekulli e vërtetë e natyrës.


Thekshëm dhe shije astringent tij çaji detyruar tannins - taninet dhe catechins. Shije unike e çaj është vajra shumë të veçanta add thelbësore të përfshira në gjethe çaji. Taninet, veçanërisht catechins, të rritur elasticitetin e mureve të enëve të gjakut, duke zvogëluar brishtësinë dhe pėrshkueshmėrisė e tyre. Këto prona medicinale të çajit janë veçanërisht të rëndësishme, të tilla si në parandalimin dhe trajtimin e arteriosklerozës. Në çaj gjetur edhe një sasi të madhe të pasura me vitamina. Çaji ekstrakt përmban vitamina A, B1 B2 C, acid Pantothenic, P, PP, K, minerale të ndryshme. Fresh gjethe çaji (e cila, që ra fjala, edhe hani) përmban katër herë më shumë acid Askorbik se lëng agrume.


Deri kohët e fundit, shumë studiues kanë argumentuar se antioksidantë (catechins) më saktë ekstrakte të çajit të gjelbër, e cila është më popullor në Azi. Prandaj, çaj tradicional i zi, është përdorur kryesisht evropianët, antioksidantë do të humbasin shumë e gjelbër. Sot ajo është e njohur se ka çaj të zi dhe antioksidantë të tjera, përveç catechins, të cilat janë në gjendje të ofrojnë mbrojtje po aq efektive për të luftuar procesin e plakjes dhe radikalet e lira. Në fakt, si dhe çaj të zi dhe të gjelbër, dhe ulunh - të gjitha tri varieteteve të këtij çaj fletë - në mënyrë të barabartë të pasura me antioksidantë, por përbërja e tyre është e ndryshme nga çaj në çaj. Dhe në fakt çaj të zi - kjo është e gjitha e njëjta jeshile lë çaj, të thata dhe të nënshtruar për të ngrohur, i cili ndryshon shijen e tyre dhe ngjyra, çaj ulunh thata pjesërisht, të ekspozuar ndaj nxehtësisë. Nuk ka asnjë ndryshim të madh në mënyrën se si më mirë për të pirë çaj, të nxehtë apo të ftohtë - çaji i ftohtë është kaq popullor tani në verë, asnjë të keqe dhe nuk ka më të varfër në ushqyesve shumë se çaj të nxehtë apo të ngrohtë.


Pronat medicinale e kërkesës çaj në trajtimin dhe parandalimin e sëmundjeve të ndryshme. Kështu, në sëmundjet e konsumit çaj kardiovaskulare (brishtë) ka një efekt qetësues, sepse dilates enët e gjakut, dhe eliminon spazma, qarkullimin e gjakut më të lehtë dhe normalizes presionin e gjakut. Në pacientët me catechins hipertensionit të përfshira në të gjelbër ndihmë çaj koke luftën dhe lehtësimin e tringëllimë në veshët. Taninet çaj të veprojë mbi shëndetin gut, që lidh të padëshirueshme për produktet e metabolizmit të trupit.


Mjekësia tipar i njohur çaj të favorshme të ndikojnë funksionin e veshkave. Çaji jeshil ka një efekt të butë diuretik, ajo nuk do të kundërindikuar edhe në akute, nefrit kronike, duke përfshirë simptomat e dështimit të veshkave. Gjithashtu njohur efekt pozitiv çaj në pacientët me sëmundjeve të sistemit të frymëmarrjes. Tea stimulon metabolizmin e qelizave në traktin respirator është një mënyrë efektive bën të dalë djersë dhe stimuluese në ftohjet e ndryshme organet e frymëmarrjes. Më shumë çaj përmban një shumë të fluoride, kështu që në mënyrë të sigurtë mund të quhet një mjet për të mbrojtur dhëmbët nga kariesi. Efekti i përgjithshëm tonik i çdo çaj në dispozicion për shkak të kafeinë saj dhe theobromine. Varieteteve më të mira që përmban deri në 4%.


Povikmy njohuri akumuluar për efektet e çajit në trupin e njeriut dhe vetitë shëruese të llojeve të ndryshme të çajit të lejojë të sigurtë përdorni çaj si një mjet shëndetësor, në dispozicion për të gjithë. Që nga vlera kryesore e çajit është se përdorimi i saj jep efekte gjithëpërfshirëse shëndetësore në pothuajse të gjitha organet e trupit, ajo ka efekte të dobishme për metabolizmin në trup të tërë, duke përmbushur rolin e një rregullatori të metabolizmit. Me fjalë të tjera, ajo nuk mund vetëm të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve, por edhe të parandalojë zhvillimin e tyre. Disponueshmëria e pije dhe varieteteve të saj të ndryshme të çajit të bërë mjet universal shërimit. Nuk është e nevojshme për të marrë çaj me ndonjë skemë shëndetësor ose në një kohë të caktuar.


Për shembull, duke përdorur jo vetëm kafe në mëngjes, çaj jeshil, ne mund të ofrojë një shërbim të paçmuar për trupin tonë. Së pari, thins çaj të ngrohtë thickened muret e enëve të gjakut pastrim.

Çaji acidifikuara është në gjendje për të pastruar zorrët e toksinave. Pidkyslyaty çaj mirë molle musht uthull natyrore ose fetë limoni në një gotë me ujë. Përdorni të njëjtën gjë në vend të sheqerit një lugë gjelle mjaltë jo vetëm pasuron pije çaj me vitamina dhe minerale, por gjithashtu fillon mekanizmin e vetë-pastrimi në trup.

Përdorimi i çajit të gjelbër nuk është vetëm një traditë, por, trajtimet, efekt pozitiv këndshme në trup.