Pronat medicinale e Melissa officinalis


Tipar dallues Melissa është një erë e fortë e limon, kështu që është quajtur, nenexhik limon. Një tjetër i quajtur barishte balsam bletë për shkak të erë e saj tërheq fort bletët - gjatë, ca balsam, oe limon mbjellë Bortnikov, për të tërhequr bletët. Ky botim do të merren parasysh vetitë terapeutike të drogës ca balsam, oe limon, pamjen e saj, përbërjen kimike dhe përdorim në mjekësinë tradicionale.
1. Paraqitja dhe Rritjes Melissa. Kjo barishte gjithëvjetor. Ajo i takon familjes së Labiatae, drejtkëndëshe drejtpërdrejtë degëzuar pubescent rrjedh, duke arritur një lartësi prej më shumë se 1 metër. Lë Melissa - ovate, petiolate, pubescent, dhëmbëzuar në skajet. Lulet janë në gjeth të shkurtër, u mblodhën për 3-10 copa dhe të ulet në axils e lë të sipërme, rhizome degëzuar me forcë. Lule Corolla është bardha ose rozë e çelët ngjyrë, me njolla të kuqe. Frutat Melissa - arra të zezë me shkëlqim që kanë formë vezak. Ajo blooms pothuajse gjatë gjithë verës. Në fund të verës, fillim të vjeshtës - ripens fruta. Rritje Melissa, në skajet e pyjeve, në vende si fara e keqe, në mesin e shkurre shkurre, Kaukaz, Azinë Qendrore, Krime, Evropa Lindore dhe Jugore, në Rusi evropiane jugore. Grow balsam, mbjelljen fara në terren (e pasme të keqe), fidane apo të prera duke përdorur rrjedh. Për qëllime terapeutike, duke përdorur në krye të bimëve (lule dhe gjethe).2. Përbërja kimike balsam. Letra përmban një sasi të madhe të carotene (të cilat trupi i njeriut është formuar vitaminë A), acid Askorbik, vaj esencial e erë limoni, taninet, hidhërim, acide organike (ursolova, oleik, kafe), bakër. Fara balsam, përmban një shumë të naftës yndyrë.

3. pronat terapeutike e ca balsam, oe limon drogës. Vaj esencial, i cili ka një aromë limoni dhe përmban substanca të cilat janë aktive në proceset fiziologjike në trup. Për vaj esencial Melissa, procesi është mbi tokë pjesë të freskët. Vaj esencial që ka veti antimicrobial dhe ka një efekt qetësues në trupin e njeriut. Lë Melissa janë përdorur si antispasmodic (heq spazma e muskujve të organeve të brendshme dhe të enëve të gjakut), anticonvulsant, kardiovaskulare, diuretik, antiemetic, analgjezik, sweatshop, e cila rrit oreksin dhe Protivoprostudnye fonde. Ilaçe me Melissa, forcimin e imunitetit, normalizimin e metabolizmit, frymëmarrje të ngadalshme, normë më të ulët të zemrës dhe presionin e ulët të gjakut.


4. Përdorimi i mjekësisë tradicionale. Melissa Brenda, sëmundjet e mëposhtme:
- me sëmundje të ndryshme kardiovaskulare, arteriosklerozës dhe hipertensionit - si nje agjent kardiovaskular, i cili ul presionin e gjakut dhe qetësues;
- me çrregullime funksionale të sistemit nervor, duke rezultuar në mbingarkesë neuropsikiatrike dhe stresi (depresioni, nervozizmi, dhimbje koke, pagjumësi, rrit excitability seksuale, marramendje) - si një qetësues;
- dhimbje në zorrë dhe stomak, fryrje (bloating dhe kapsllëk) si laksativ, analgjezik dhe antispasmodic;

- në mungesë të oreksit - si një mjet për stimulimin e oreksit;
- me cholelithiasis dhe sëmundjeve të traktit biliar - si agjent antispasmodic dhe anti-inflamatore;
- gjatë ciklit menstrual - si një qetësues dhe mjetet rregullatore;
- në ndarje - si një agjent forcim;
- gjirit ushqyer fëmijën - si një mjet për të rritur prodhimin e qumeshtit;
- ftohjet - si antimicrobial, forcon sistemin imunitar dhe të bën të dalë djersë;
- obeziteti - si një mjet për normalizimin e metabolizmit në trup.

Së jashtmi, balsam limon është aplikuar në formën e decoctions dhe infuzione për trajtimin e vlon, skuqje pustular, problematike plagët. Për shpëlarje e gojës, për dhimbje dhëmbi dhe sëmundjet e mishit të dhëmbëve. Infuzion i balsam limon, shtoi në banjë, për të normalizuar gjumë dhe heqjen rritur excitability.

Përgatitja e barnave nga Melissa:
- për përdorim të brendshëm, të përgatitur infuzion me lule dhe gjethe, derdh 1 lugë gjelle thata grirë para 2 gota ujë të nxehtë zier dhe mbush për 30 minuta. Pastaj tendosje dhe pini 1/2 filxhan i infuzion 30 minuta para ngrënies 4 herë në ditë;

- për përdorim si një dush, të përgatisë një zierje e lule dhe gjethet e ca balsam, oe limon me të bimëve të tjera mjekësore - të vënë në një tas smalt, 1 lugë gjelle tharë materialet e grirë të para - balsam, Sage, yarrow, karamele mente, rigon, rhizome ëmbël flamurin dhe pishe buds. Hidh 10 litra ujë dhe ziej për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Ftohtë (temperatura dhomë) dhe filter. Shto në një banjë me ujë të ngrohtë. Merrni një dush për 15-20 minuta (jo më të gjatë).